تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب و فشار خون

تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب و بدن ثابت شده است. گوش دادن به موسیقی توانایی انجام ورزش و بهبودی پس از سکته‌ی مغزی را افزایش می‌دهد، همچنین استرس، اضطراب و فشار خون را کاهش می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در ادامه‌ی مقاله با تیم وب‌سایت نیمه‌شب همراه باشید.

اثر قوی موسیقی بر بدن

احتمالاً بیشتر به این دلیل افراد به موزیک گوش می‌دهند که از آن موزیک  خوششان آمده و باعث آرامش آنها می‌شود. ولی موسیقی نه تنها سیستم شنوایی، بلکه بسیاری از بخش‌های دیگر مغز شما را نیز درگیر می‌کند، از جمله نواحی مسئول حرکت، زبان، توجه، حافظه و احساسات.

برایان هریس، متخصص موسیقی نورولوژیک در بیمارستان توانبخشی Spaulding وابسته به هاروارد، می‌گوید: “هیچ محرک دیگری روی زمین وجود ندارد که به طور همزمان مغز ما را به اندازه موسیقی درگیر کند.” او می‌گوید: این فعال‌سازی چه به موسیقی گوش دهید، چه ساز بنوازید یا آواز بخوانید، اتفاق می‌افتد و حتی زمانیکه در جایی دیگر و به‌صورت اتفاقی آن را بشنوید. همین امر می‌تواند ثابت کند که چگونه و چرا موسیقی باعث درمان می‌شود.

تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب

تأثیر موزیک بر هارمونی‌های قلب

تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب غیرقابل انکار است. موسیقی همچنین می‌تواند شیمی مغز شما را تغییر دهد و این تغییرات همانطور که توسط تعدادی از مطالعات مختلف نشان داده شده است می‌تواند مزایای قلبی عروقی داشته باشد. به عنوان مثال مطالعات نشان داده‌اند که

  • گوش دادن به موسیقی افراد را قادر می‌سازد تا در طول تست استرس قلبی که روی تردمیل یا دوچرخه ثابت انجام می‌شود، مدت بیشتری ورزش کنند.
  • بهبود عملکرد رگ‌های خونی با شل‌کردن شریان‌ها.
  • به ضربان قلب و سطح فشار خون کمک می‌کند تا پس از فعالیت بدنی سریع‌تر به حالت اولیه بازگردد.
  • کاهش اضطراب در افرادی که حمله قلبی را رد کرده‌اند.
  • به افراد پس از جراحی قلب کمک می‌کند تا درد و اضطراب کمتری احساس کنند و احتمالاً بهتر بخوابند.
در نیمه شب بخوانید:برنامه ورزشی بیماران قلبی

تأثیر موزیک بر فشار خون

تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که موسیقی کلاسیک می‌تواند باعث کاهش ضربان قلب و فشار خون شود. قدرت تسکین‌دهنده موزیک و اثرات مفید داروهای ضد فشار خون در کنار هم باعث می‌شود که فشار خون و ضربان قلب در بهترین حالت خود باشند.

اثرات آرام موسیقی در اینجا متوقف نمی‌شود. موزیک درمانی به قلب برای متوقف کردن فشار خون در سراسر بدن کمک می‌کند. به عنوان مثال موسیقی کلاسیک و راک باعث نرم شدن شریان‌های قلب می‌شود. همچنین گوش دادن به موزیک در طول عمل جراحی باعث می‌شود تا ضربان قلب به سرعت آرام شود و پایین بیاید.

این تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب می‌تواند به این دلیل باشد که موزیک اثرات مفید داروهای فشار خون را افزایش می‌دهد. پروفسور Valenti و همکارانش در تحقیقی اثرات موزیک بر ضربان قلب و فشار خون افراد‌ی که فشار خون بالا دارند و دارو مصرف می‌کنند، را بررسی کردند.

۳۷شرکت کننده در این تحقیق به مدت ۶ ماه تا ۱ سال داروهای ضد فشار خون مصرف کرده بودند. عده‌ای از شرکت‌کنندگان پس از مصرف داروهای فشار خون، به مدت ۶۰ دقیقه به موسیقی گوش دادند. سپس روز بعد دوباره داروهای خود را مصرف کردند. عده‌ای دیگر طبق روال همیشگی خود بدون گوش دادن به موسیقی داروهای خود را مصرف کردند.

طبق بررسی‌هایی که روی هر دو گروه انجام شد ضربان قلب شرکت‌کنندگانی که به موسیقی گوش داده بودند، به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود، در حالی که وقتی به موسیقی گوش نمی‌دادند، کاهشی در ضربان قلب دیده نمی‌شد.

در نیمه شب بخوانید:13 عامل اصلی در ایجاد تپش قلب|علت تپش قلب چیست؟

اثرات قابل توجه گوش دادن به موزیک

در بیماران قلبی، هنگام گوش دادن به موزیک تغییراتی صورت می‌گیرد که می‌تواند جریان خون در مغز را تعدیل کند، اضطراب را قبل از عمل جراحی و درد را پس از به هوش آمدن کاهش دهد، در نتیجه جراحی را بهبود می‌بخشد و به کاهش کورتیزول در بدن کمک می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که موزیک همچنین می‌تواند در افرادی که به بیماری عروقی کرونر مبتلا هستند، به صورت مستقیم بر میزان فشار خون و ضربان قلب آن‌ها تأثیر بگذارد. گوش دادن به موسیقی که باعث ایجاد آرامش می‌شود، علاوه بر اینکه ریتم تنفس و ضربان قلب را کاهش می‌دهد، بلکه در بیمارانی که دچار حمله قلبی شده‌اند، نیاز بیمار به اکسیژن را هم کاهش می‌دهد.

علاوه بر تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب همچنین باعث ترشح دوپامین، یک ماده‌ی شیمیایی مغز می‌شود که باعث به وجود آمدن احساس مشارکت و انگیزه در افراد می‌شود. پردازش صدا در ساقه مغز شروع می‌شود جایی که ضربان قلب و تنفس شما را کنترل می‌کند. این ارتباط می‌تواند توضیح دهد که چرا موسیقی آرام بخش ممکن است ضربان قلب، تعداد تنفس و فشار خون را کاهش دهد و همچنین درد، استرس و اضطراب را کاهش دهد.

چه موسیقی‌ای برای شما مفید است؟

تحقیقات انجام شده در مورد تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب نشان می‌دهد که موسیقی انتخاب شده توسط بیمار تأثیرات مفیدتری نسبت به موسیقی انتخاب شده توسط شخص دیگری دارد.

به گفته انجمن موسیقی درمانی آمریکا “دلایلی مانند آشنایی با موسیقی، قابل پیش‌بینی بودن و احساس امنیت مرتبط با آن واکنش‌هایی را برمی‌انگیزد.” در مطالعه تست استرس قلبی که در دانشگاه تگزاس انجام شد، اکثر شرکت‌کنندگان اسپانیایی تبار بودند، بنابراین محققان موسیقی با سرعت بالا و الهام گرفته از لاتین را انتخاب کردند.

در مطالعه آرام‌سازی شریان، هم موسیقی کلاسیک و هم موسیقی راک را مورد آزمایش قرار داد، زمانی که علاقه‌مندان به کلاسیک به موسیقی کلاسیک گوش می‌دادند، پیشرفت ها بیشتر از زمانی بود که به راک گوش می‌دادند و بالعکس. برای کسی که عاشق اپرا است، ممکن این موسیقی بی‌نهایت آرامش‌بخش باشد. اما اگر به اپرا اهمیتی نمی‌دهید، می‌تواند تأثیر معکوس داشته باشد.

در نیمه شب بخوانید:بهترین سرعت و ضربان قلب برای چربی‌سوزی در پیاده‌روی

می‌توان از اثرات موزیک برای کنترل فشار خون و سلامت قلب افراد استفاده کرد. امروزه به کمک حسگرهای بیوفیدبک، تأثیر موزیک بر حالت‌های عصبی و قلبی افراد زیادی به صورت کامل مطالعه شده است و حتی نسخه درمانی موزیک برای بهبود حال بیماران هم ارائه شده است. در حسگرهای بیوفیدبک پیشرفت‌های تکنولوژی به این معنا می‌باشد که می‌توان تغییرات ریتم تنفس و ضربان قلب را در هنگام گوش دادن به موزیک، با دقت بیشتری اندازه‌گیری کرد.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

دلایل زودانزالی و روشهای درمان

دلایل زودانزالی و روشهای درمان هرچند زود انزالی به‌خودی‌خود مایه نگرانی نیست، تأثیر آن بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *