کاسه تبتی چیست؟ | چگونه می توان کاسه تبتی اصلی را تشخیص داد؟

استفاده از آواز و موسیقی یکی از عواملی است که در ایجاد احساس آرامش در افراد بسیار تاثیرگذار است. صدا و آواز بدون شک یکی از ابزارها و رسانه‌های بسیار قدرتمند است که بر ذهن‚ جسم و روح انسان‌ها تاثیر قابل توجهی دارد. به همین دلیل در آوا درمانی‚ یوگا و مدیتیشن از ابزاری به نام کاسه تبتی استفاده می‌شود که می‌تواند با ایجاد آوا موجب آرامش در افراد شود. در ادامه این مقاله خواهیم دانست که کاسه تبتی چیست و چگونه کاسه تبتی اصلی را تشخیص دهیم. با ما همراه باشید.

صدای کاسه تبتی:

[player id=’21611′]

کاسه تبتی

کاسه تبتی چیست؟

کاسه تبتی در واقع کاسه‌هایی هستند که از آن‌ها برای ایجاد آوا استفاده می‌شود. صدایی که از ارتعاش این کاسه‌ها حاصل می‌شود صدایی بسیار عمیق و غنی است که دارای خواص درمانی بسیاری می‌باشد. به همین دلیل از این کاسه‌ها در آوا درمانی‚ ماساژ درمانی‚ یوگا و مدیتیشن استفاده می‌شود. به این کاسه‌ها کاسه آواز تبت و یا کاسه هیمالیا نیز گفته می‌شود. جالب است بدانید که کاسه آواز تبت از ترکیب هفت عنصر اصلی که شامل مس، قلع، آهن، سرب، روی، نقره و طلا می‌شود ساخته می‌شود. در واقع این عناصر هر یک به یکی از سیارات کهکشان راه شیری متصل می‌شود. یعنی  سرب به زحل، قلع به مشتری، آهن به مریخ، مس به زهره، جیوه به عطارد، نقره به ماه و طلا به خورشید متصل می‌شوند. البته کاسه‌های که امروزی معمولا از مس و قلع تولید می‌شوند.

ابعاد کاسه تبتی معمولا بین ۳ سانت تا ۲۰ سانت است. اما این کاسه‌ها در بعضی از معابد با قطر دهانه ۱ متر هم وجود دارد. اندازه این کاسه‌ها و همچنین نسبت بین فلزات استفاده شده در آن بر میزان صدا، لرزش و کیفیت صدای تولید شده تأثیرگذار است. همانطور که در تصاویر مربوط به این کاسه‌ها می‌بینید نماد‌هایی روی آن‌ها حکاکی شده است. این حروف و نمادها معمولا مانترا هستند و از نمادهای مقدس در آن‌ها استفاده می‌شود. جالب است بدانید که کاسه‌های تبتی باستانی از ۱۲ فلز ساخته شده‌اند و در موزه‌ها و معابد قدیمی نگهداری می‌شوند.

کاسه تبتی چیست

استفاده از کاسه تبتی

صدای حاصل شده از کاسه تبتی به دلیل تماس یک چوب و یا هاون با آن است. در واقع برای ایجاد صدا این ابزار دور لبه کاسه چرخانده می‌شود و همین باعث ایجاد ارتعاش و تولید صدا می‌شود. البته باید بدانید که علاوه بر این کاسه‌ها‚ کاسه‌های نپالی، ژاپنی، بنگالی و کریستالی نیز وجود دارند. به صورت کلی هر یک از این کاسه‌های سنتی با دست چکش می‌شوند و به صورتی تنظیم می‌شوند که نت را متناسب با چاکرا بنوازند. باید بدانید که منظور از چاکراها در واقع مراکز انرژی شما می‌باشد.

برای انجام این کار و ایجاد یک حمام صوتی ابتدا سه بار از طریق بینی نفس بکشید و از دهان بیرون دهید. می‌توانید این کار را در حالی که بر روی یک سطح صاف دراز کشیده‌اید انجام دهید. سپس کاسه تبتی را روی پنج انگشت قرار دهید و چوب را به صورت مایل بر لبه کاسه قرار دهید. سپس به آرامی و با تمرکز حواس چوب را در جهت عقربه ساعت دور لبه کاسه بچرخانید. با این کار شاهد تولید صدایی از این کاسه خواهید بود. این صدا ابتدا گوش خراش است ولی کم کم زیبا و گوش نواز خواهد شد. ممکن است کمی طول بکشد تا صدا به درستی ساخته شود. البته اگر این کار را فرد دیگری انجام دهد بهتر است. به این دلیل این صدا محیط اطراف شما را نیز  پاکسازی خواهد کرد. داشتن تمرکز برای این کار بسیار مهم است. به این دلیل که داشتن تمرکز باعث می‌شود که ارتعاش بیشتری در صدا ایجاد شود و هم پاکسازی محیط بهتر انجام گیرد.

بیشتر بخوانید:معرفی انواع ساز سنتی ایرانی

خواص شگفت انگیز

همانطور که گفته شد صدای حاصل از ارتعاش این کاسه‌ها خواص بسیار زیادی دارد که در آوا درمانی‚ ماساژ درمانی‚ یوگا و مدیتیشن از آن استفاده می‌شود. اما باید بدانید که استفاده از این کاسه‌ها و گوش سپردن به صدای آن تاثیر بسیار سریعی در از بین بردن استرس و تنش فیزیکی می‌شود. علاوه بر این صدای این کاسه، باعث افزایش بینش و خلاقیت فردی و آرامش ذهن می‌شود. جالب است بدانید که حتی اگر فقط کاسه آواز تبت را به محل درد در بدن نزدیک کنید، به تدریج درد در افراد کاهش پیدا کرده و در نهایت از بین خواهد رفت. باید بدانید که استفاده از کاسه تبتی در محیط باعث می‌شود که انرژی محیط یانگ شده و انرژی‌های متا فیزیکی مثبت و منفی ایجاد شود.

کاسه تبتی چیست

به صورت کلی از این کاسه‌ها در جهت کاهش استرس‚ تسکین درد‚ تنفس عمیق‚ مراقبه و مدیتیشن استفاده می‌شود. همچنین آواز حاصل از این کاسه‌ها باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شده و تغییرات مثبتی در امواج مغزی ایجاد می‌کند. در ادامه به برخی فواید استفاده از کاسه تبتی اشاره می‌کنیم.

 • کاهش استرس و اضطراب
 • کاهش تنش‌های ذهنی و افسردگی
 • بهبود وضعیت و کیفیت خواب و مرتب کردن آن
 • تمنظیم چاکراهای بدن
 • تسکین درد
 • تنظیم فشار خون
 • درمان انواع بیماری‌های از طریق آوا درمانی
 • بهبود متابولیسم بدن
 • افزایش تمرکز و آرامش
 • بهبود گردش خون
 • کنترل عصبانیت
 • تحریک سیستم ایمنی بدن
 • کاهش درد قاعدگی در خانم‌ها
 • و بسیاری فواید دیگر در کاسه تبتی …

نحوه صحیح در دست گرفتن کاسه تبتی

نحوه صحیح در دست گرفتن کاسه تبتی به این شکل است که باید کاسه را روی نوک ۵ انگشت دست قرار داد. به این شکل که دست خود را کشیده و کف دست را به خوبی باز کرده و در خط افقی صاف قرار دهید. سپس کاسه را به شکل صاف، روی نوک انگشتان دست بگذارید. این روشی است که مردم تبت برای به دست گرفتن کاسه تبتی به کار می‌گیرند و معتقد هستند که در این حالت بهترین صدا و طولانی‌ترین نوع آن را از کاسه دریافت خواهیم کرد. شاید بر این تصور باشید که نوع در دست گرفتن کاسه اثری در عملکرد آن ندارد، در حالی که برعکس کاملا شکل در دست گرفتن آن در نتیجه اثربخشی آن موثر خواهد بود.

برای ایجاد صدای لازم در این کاسه، باید از یک چوب استوانه‌ای استفاده کرد. چوب به شکل مایل و اریب به جهت لبه کاسه جای گرفته و با ریتمی تنظیم شده و ملایم در جهت عقربه‌های ساعت به حرکت درمی‌آید. در صورتی که فرد اجرا کننده این کار دارای مهارت قابل توجهی باشد، بهترین صدا و ارتعاش از کاسه تبتی خارج شده و انرژی مثبت بیشتری نیز از خود ساطع می‌کند.

البته طبق چیزی که معمولا اتفاق می‌افتد، نخستین آوای به گوش رسیده از این کاسه آوازه‌خوان، تا حدودی چندان جالب نیست و کمی گوش‌خراش است؛ اما با گذشت چند ثانیه، آن صدای روحانی و اثربخش از کاسه به گوش خواهد رسید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *