طرز تهیه گبولی گوشت

گبولی گوشت یکی از انواع غذاهای بسیار خوشمزه و خوش عطری است که برای تهیه آن از انواع ادویه ها استفاده شده برای تهیه این غذا بسیار مقوی ومفید می توانیداز گوشت چرخ کرده و یا مرغ هم استفاده کنید. این غذا متعلق به منطقه بندر لنگه می باشد و در بسیاری از رستوران های محلی سرو می شود.

گبولی پلو

مواد اولیه:

گوشت : 300گرم

سیب زمینی : 2عدد

پیاز : دوعدد

کشمش : نصف پیمانه

نخود پخته شده : یک پیمانه

ادویه : نمک،فلفل،زردچوبه، هل،دارچین،میخک ادویه پلویی،پودر لیمو عمانی و زعفران به مقدار لازم

طرز تهیه گبولی گوشت

مرحله اول :

اول گوشت خرد شده را با پیاز تفت داده سپس فلفل سیاه، زردچوبه ودارچین را به روی گوشت تفت داه اضافه کرده هم میزنیم در ادامه مقداری آب اضافه می کنیم تا گوشت بپزد و درآخر پخت نمک را هم اضافه کرده وقتی تمامی مواد جذب هم شدند و گوشت بطور کامل پخته شد آب گوشت را صاف کرده وگوشت را کناری بگذارید.

مرحله دوم :

در این مرحله  داخل آب  گوشت صاف شده هل، میخک، فلفل سیا،ه ادویه پلویی و پودر لیموعمانی را بریزید وبگذارید بجوشد حالا برنج را کاملا شسته وبعد از آبکشی داخل آجوش بریزیدو اجازه دهید برنج داخل حرارت متوسط بپزد هر وقت آب برنج کاملا کشیده شد دم کنی بگذارید تا کته برنج دم بکشد توجه داشته باشید برای هر یک پیمانه برنج دو پیمانه سرخالی آب نیاز دارید.

گوبولی پلو

مرحله سوم :

در این فاصله گوشت پخته را تفت دهید سپس سیب زمینی های خلالی شده را سرخ کنید و پیاز خلالی را هم سرخ کنید و پودر لیمو عمانی را روی آن بریزید و در ادامه نخود را که از قبل پختید کمی تفت داده و با مقداری نمک و فلفل سیاه مزه دار کنید.

مرحله چهارم :

کشمش پاک شده و شسته شده را تفت داده موقع  کشیدن برنج به روی آن بریزید در صورت تمایل کمی هم پودر هل و میخک روی برنج بریزید توجه کنید که شما میتوانید تمامی مواد تفت داده شده را  با برنج دم کشیده مخلوط کرده و داخل سرو غذا بکشید و یا برنج دم کشیده را وسط ظرف سرو غذا کشیده سپس سیب زمینی سرخ شده ، نخود پخته شده و تفت داده شده و گوشت پخته شده و تفت داده شده را اطراف برنج با سلیقه خودتان چیده و سپس نوش جان کنید.

 

چند نکته

– مدت زمان پخت گبولی گوشت دو ساعت کامل میباشد.

– برای تهیه سریع این غذا میتوانید بجای گوشت خورشتی از گوشت چرخ کرده و یا مرغ استفاده کنید.

– بهتر است کشمش تفت داده شده را داخل برنج نریزید شاید کسی از شما دوست نداشته باشد برنج شیرین سرو کند

– موقع تفت دادن کشمش دقت کنید که زیاد تفت داده نشود چراکه تلخ شده و زود میسوزد.

– برای تهیه گبولی حتما از شب قبل نخود را بخیسانید و همچنین برنج را یکی الی دو ساعت از قبل بخیسانید و گوشت را هم از قبل بپزید تا برای تهیه این غذا به سختی نیافتید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی منیژه فتحعلی زاده

منیژه فتحعلی زاده هستم. لیسانس کتابداری با هیجده سال سابقه خدمت در کتابخانه پزشکی ارومیه. هفت سال داوطلبانه به عنوان مروج با جهاد کشاورزی همکاری داشتم . چندین بار مروج نمونه زنان روستایی استان انتخاب شدم . به علت علاقه ای که به نوشتن مخصوصا دستور غذاهای سنتی فراموش شده داشتم، در حال حاضر در تیم نیمه شب هستم.

همچنین ببینید

با لیمو ترش چه نوشیدنی هایی می توان درست کرد؟

با لیمو ترش چه نوشیدنی هایی می توان درست کرد؟

با آمدن تابستان ، عطش افراد بیشتر می شود و یکی از خوراکی های عطش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.