طرز تهیه کیک و دسرهای جذاب با خرمالو

در مقالات پیشین از وبسایت نیمه شب به آموزش کیک و دسرهای جذاب با کدوحلوایی پرداختیم و حال امروز در این مقاله با شما هستیم با طرز تهیه کیک و دسرهای جذاب با خرمالو ، بنابرین ادامه مطلب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

طرز تهیه کیک و دسرهای جذاب با خرمالو

کیک خرمالو

مواد لازم جهت تهیه کیک خرمالو

آرد گندم 2 پیمانه

خرمالو 4 عدد

تخم مرغ 3 عدد

گردو 50 گرم

شکر 1 پیمانه

روغن مایع 1 استکان

دارچین 1 قاشق مرباخوری

بکینگ پودر 1 قاشق مرباخوری

طرز تهیه کیک خرمالو

1- برای تهیه کیک خرمالو ، ابتدا گردوها را در آسیاب پودر می نماییم و پودر کردن ما باید بصورتی باشد که گردوها در زیر دندان احساس شوند و حالت پودری پیدا نکنند سپس گردوها را کنار می گذاریم.

2- در این مرحله نوبت به آسیاب یا میکس نمودن خرمالوهاست که برای این منظور کافی است که برگهای سبز خرمالوها را جدا نمایید و آنها را در غذاساز قرار دهید و میکس نمایید.

نکته: خرمالوها باید کاملا نرم و رسیده باشند و در این نوع کیک نیازی به خرمالوهای مرغوب و درجه یک نیست.

3- در مرحله سوم تخم مرغ ها را به همراه شکر در ظرفی ریخته سپس با هم زدن دستی شروع به سریع مخلوط کردن آنها می نماییم و پس از اینکه مواد کاملا با هم ترکیب شد به آن روغن مایع را اضافه می نماییم و مجدد فرایند هم زدن را آغاز می نماییم و تا آنجایی ادامه می دهیم که مواد حالت کرم مانند پیدا کنند و حباب های ریزی بر روی آن ها نقش بندد.

4- حال در این مرحله نوبت به اضافه نمودن بکینگ پودر و پودر دارچین می رسد که پس از اضافه نمودن آنها مجدد فرایند هم زدن را ادامه می دهیم تا بر روی سطح مواد ، حباب های ریزی ایجاد شود.

نکته : بکینگ پودر جهت ترد نمودن و پف کردن کیک و دارچین جهت عطر دهی به کیک می باشد.

5- در مرحله پنجم از طرز تهیه کیک خرمالو ، پودر گردو و پوره یا میکس شده خرمالوها را به کیک اضافه می نماییم و شروع به هم زدن می نماییم.

6- پس از آنکه مواد بافتی نرم و لطیف پیدا کرد لازم است که به آن ، آرد الک شده را اضافه نماییم و سعی نماییم که آرد را به آهستگی و طی چند مرحله به کیک اضافه نماییم و با هم زن دستی مواد را با هم ترکیب می نماییم تا مواد کاملا با هم ترکیب شوند و پس از ترکیب شدن مواد را به یک قالب یا تابه چدنی (بدون دسته پلاستیکی) منتقل می کنیم و در فری با دمای 180 درجه و با زمانی حدود 45 الی 50 دقیقه قرار می دهیم و پس از اتمام تایم فوق ، کیک را از قالب خارج نموده و با پودر نارگیل و ورقه های خرمالو به تزئین آن می پردازیم.

نکته1 : قالب های چدنی نیازی به چرب شدن ندارند و به دلیل آنکه حرارت را بطور یکسان به تمام محتوای کیک منتقل کنند قالب هایی بسیار مرغوب محسوب می شوند.

نکته2: این نوع کیک ، نیازی به از پیش ، گرم شدن فر ندارد و به محض روشن شدن فر می توانیم کیک را به آن منتقل کنیم.

نکته 3: پس از 30 دقیقه که از قرار گرفتن قالب در فر گذشت درب قالب یا تابه چدنی را گذاشته و اجازه می دهیم تا فرایند پخت ادامه یابد و کیک کاملا مغز پخت شود.

طرز تهیه کیک و دسرهای جذاب با خرمالو

کرم خرمالو

مواد لازم

خامه 150 گرم

خرمالو 5 عدد

بستنی ساده 100 گرم

شکر 100 گرم

شیر 1/5 پیمانه

ژلاتین 4 قاشق غذاخوری

وانیل به مقدار لازم

هل یا جوز هندی نصف قاشق چایخوری

نکته : برای تهیه این نوع دسر از قالب سیلیکونی استفاده می شود ، که لازم است برای آنکه دسر به قالب نچسبد قبل از ریختن دسر ، داخل قالب را با مقداری آب مرطوب نمایید یا با کمی روغن چرب نمایید.

طرز تهیه دسر کرم خرمالو

1- ابتدا ژلاتین را با نصف لیوان شیر به حالت بن ماری در می آوریم.

2- حال در این مرحله خرمالوها را به وسیله میکسر یا غذاساز به حالت پوره در می آوریم و سپس پوره خرمالو را به همراه یک لیوان شیر ساده و شکر به مخلوط کن منتقل می نماییم و اجازه می دهیم که مواد کاملا با یکدیگر عجین و میکس شوند.

3- پس از آنکه مواد به خوبی با یکدیگر میکس شدند لازم است که به آن بستنی و خامه و شیری که درون آن ژلاتین بن ماری شده بود را اضافه نماییم و مجدد مخلوط می نماییم.

4- در مرحله آخر و پس از مخلوط شدن ، به مواد جهت افزایش عطر و طعم بیشتر مقداری پودر هل یا جوز هندی را اضافه می نماییم و حدود 3 دقیقه ترکیب می کنیم و مواد را به درون قالب منتقل و به مدت 6 ساعت درون فریزر یا یخچال قرار می دهیم.

نکته: اگر برای بستن دسر ، فریزر را انتخاب نمودید لازم است که پس از آنکه دسر بسته شد ، حدود چند ساعت نیز ، آن را درون یخچال قرار دهید تا دسر به دمای پایین برسد.

طرز تهیه کیک و دسرهای جذاب با خرمالو

بستنی خرمالو

مواد لازم

شیر عسلی یک چهارم پیمانه (طرز تهیه شیرعسلی در ادامه مطلب)

وانیل به میزان لازم

پوره خرمالو یک پیمانه

طرز تهیه دسر بستنی خرمالو

1- برای تهیه این نوع دسر خرمالو ، ابتدا پوره خرمالو را داخل فریزر به مدت 2 ساعت قرار دهید و پس از دو ساعت آن را خارج نمایید و به داخل مخلوط کن منتقل نمایید.

2- در این مرحله به پوره ،شیرعسلی و وانیل را اضافه می نماییم و به طور کامل با یکدیگر میکس می نماییم و سپس مواد را به داخل ظرفی درب دار منتقل نموده و به مدت 5 الی 6 ساعت درون فریزر قرار می دهیم.

نکته : شیر عسلی همان شیر غلیظ شده است که تنها تشابه اسمی با شیر عسل دارد و اما از نظر بافت و طرز تهیه کاملا از آن متفاوت می باشد.

طرز تهیه شیرعسلی

مواد لازم:

شیر 3 پیمانه

شکر سه چهارم پیمانه

کره 15 گرم

وانیل به میزان لازم

طرز تهیه

ابتدا شیر و شکر را با یکدیگر مخلوط نموده و با شعله ملایم ، مدام هم می زنیم که شیر ته نگیرد و فرایند هم زدن را تا حدود یک ساعت ادامه می دهیم تا شیر به غلظت برسد و همچنین به رنگ کرم رنگ در بیاید.

نکته : شیر نباید بجوشد و هر موقع که احساس کردیم که می خواهد حباب های ریزی بر روی شیر تشکیل شود نوبت اضافه نمودن کره است.

سپس کره را به شیر اضافه می نماییم و آنقدر هم می زنیم تا کاملا ذوب شود و پس از ذوب شدن به آن مقداری وانیل اضافه می نماییم و شعله را خاموش می نماییم و مواد را از الک رد می کنیم و منتظر می مانیم تا شیرعسلی کاملا خنک و قوام یافته شود و سپس این نوع شیر عسلی را در دسر خرمالوی خود به کار می بریم.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه انواع دسر با انبه

پودینگ

دسر پودینگ خرمالو

مواد لازم

خرمالو 5 عدد

پودر کاکائو 5 قاشق چایخوری

پودر شکر 2 قاشق غذاخوری

ورقه ژلاتین یک عدد

طرز تهیه

1-برای تهیه این نوع دسر خرمالو یا پودینگ خرمالو لازم است که ابتدا خرمالو ها را به پوره تبدیل کنید و سپس به آن پودر کاکائو ، پودر شکر را اضافه نمایید و به خوبی هم بزنید تا دانه های شکر کاملا درون آن نامحسوس شود.

2- در مرحله دوم ورقه ژلاتین را به روش بن ماری ذوب نموده و به مواد اضافه می نماییم و پس از ترکیب آنها با یکدیگر ، دسر را به ظروف مخصوص منتقل نموده و اجازه می دهیم که داخل یخچال به مدت 5 ساعت بماند.

سخن پایانی

امیدواریم که دسرهای تهیه شده در فوق نظر شما را به خود جلب کرده باشد و شما هم ، اکنون دست به کار شوید و تا این میوه پاییزی خوشمزه در بازار به طور انبوه موجود است فرصت را غنیمت بشمارید و دسرهای ساده و خوشمزه ای را بوسیله آن تهیه نمایید.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

غذاهای نونی برای شام

برای مهمانی و دورهمی ها شام چی درست کنم که همه راضی باشند؟

زمانی که نام مهمانی و دورهمی به گوش می رسد، یک مادر ایرانی به دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *