بازی مونوپولی | آموزش بازی مونوپولی و نکاتی برای هیجانی تر شدن بازی

 همانطور که می‌دانید بازی‌های رومیزی و بردگیم‌ها همیشه از سرگرمی‌های محبوب در بین مردم بوده است. در مقاله ای به معرفی پرطرفدارترین بازی های رومیزی پرداختیم و شما را با چند مورد از محبوب ترین بردگیم ها آشنا کردیم. اگر اهل بازی و بردگیم باشید حتما نام بازی مونوپولی را شنیده‌اید. این بازی توانسته افراد بسیاری را به خود جذب کند. اما بسیاری از افرادی که شروع به انجام این بازی می‌کنند ممکن است در ابتدا با آن مشکل داشته باشند. این افراد لازم است که برای انجام این بازی آموزش کوتاهی ببینند. به همین در این مقاله از وب سایت نیمه شب به معرفی و همچنین آموزش بازی مونوپولی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بازی مونوپولی

همانطور که اشاره شد بازی مونوپولی یکی از بازی‌های رومیزی بسیار محبوب است که شهرت جهانی پیدا کرده است. این بازی برای سنین هشت سال به بالا مناسب است و یکی از مزایای آن این است که به ساختن یک فکر اقتصادی قدرتمند کمک می‌کند. این بازی به صورت کلی درباره خرید ملک‚ اجاره آن‌ها پر کسب درآمد است. شاید شما هم از آن دسته از افرادی باشید که به این دلیل که با قوانین و ساختار این بازی آشنایی ندارید از آن زده شده‌اید. اما باید بگویم که این بازی محبوب به گونه‌ای است که اگر قوانین و طرز بازی آن را یاد بگیرید قطعا به یکی از محبوب‌ترین بردگیم‌ها برای شما تبدیل خواهد شد. برای آموزش این بازی پرطرفدار ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

آموزش بازی مونوپولی

بازی مونوپولی می‌تواند با ۲ تا ۸ نفر انجام گیرد. البته بهترین تعداد برای انجام این بازی ۳ تا ۵ نفر است. به این دلیل که در صورتی که این بازی بین دو نفر انجام گیرد ممکن است در زمان بسیار طولانی به اتمام برسد و یک بازیکن برنده شود. همچنین ممکن است با یک خوش شانسی یکی از بازیکن‌ها برنده شود و فرصتی برای طرف مقابل پیش نیاید.

بازی مونوپولی
بازی مونوپولی

در حالت ایده آل اگر تعداد بازیکنان ۳ تا ۶ نفر باشد زمان انجام بازی تقریبا ۲ ساعت طول می‌کشد. با این تعداد بازیکن اگر به نظر برسد که کسی در حال برنده شدن است، بقیه هم هنوز شانس تغییر وضعیت و برنده شدن خواهند داشت. در صورتی که بخواهید این بازی را با تعداد بازیکن ۶ تا ۸ نفر انجام دهید‚ چون این بازی در نهایت یک برنده دارد تعداد بازندگان بیشتر خواهد بود. همچنین هر بازیکن مدت زمان بیشتری برای رسیدن نوبتش باید منتظر بماند.

مراحل بازی

در ابتدای کار هر یک از بازیکنان باید یکی از مهره‌ها را به دلخواه انتخاب کند.

باید یک نفر از بازیکنان را به عنوان بانکدار انتخاب کنید. بانکدار در واقع مسئول تمام پول‌ها، دارایی‌ها، خانه‌ها و هتل‌هایی است که به بانک تعلق دارند. بانکدار همزمان بازی هم بکند. ولی باید به یاد داشته باشد که پول خود را از پول بانک جدا کند.

پیش از شروع حرکت مهره‌ها به هر بازیکن از بانک مبلغ ۱۵۰۰ داده می‌شود. اسکناس‌ها نیز باید به صورت زیر به بازیکن‌ها داده شود.

  • پنج تا ۱$
  • یکی ۵$
  • دو تا ۱۰$
  • یکی ۲۰$
  • یکی ۵۰$
  • چهار تا ۱۰۰$
  • دو تا ۵۰۰$

البته شما می‌توانید پول خود را با اسکناس‌های دیگری با همان ارزش تعویض کنید. به عنوان مثال ۵۰۰ دلاری به بانکدار بدهید و به جای آن ۵ تا ۱۰۰ دلاری بگیرید.

نوبت بازیکنان

سپس شما باید برای تعیین نوبت از تاس استفاده کنید. هر بازیکن تاس را پرتاب می‌کند و سپس هر بازیکنی که بیشترین مقدار تاس را بدست آورد شروع کننده بازی است. بعد از او هم نوبت افراد به جهت عقربه‌های ساعت خواهد بود. البته در صورتی که بخواهید می‌توانید از یک یا دو تاس استفاده کنید. هر بازیکن پس از پرتاب کردن  تاس، با توجه به رقم مشخص شده مهره خود را به جلو حرکت دهد.

اما شما باید در هنگام حرکت دادن مهره‌ها به خانه‌ای که مهره روی آن قرار می‌گیرد دقت داشته باشید. همانطور که می‌بینید صفحه بازی مونوپولی دارای خانه‌های زیادی است که بیشتر آن‌ها ویژگی‌های خاصی دارند. اگر اولین نفری هستید که مهره‌تان روی یکی از خانه‌ها قرار گرفته که دارای ویژگی خاصی است، می‌توانید با پرداختن مقدار مشخصی پول آن خانه‌ را بخرید. پس ز خرید بانکدار باید مالکیت آن خانه را به شما بدهد. برخی از بازیکنان توصیه می‌کنند که تمام خانه‌های دارای ویژگی‌ که به آن‌ها می‌رسید را خریداری کنید. چون در غیر این صورت، سایر بازیکنان فرصت خواهند داشت که مالکیت آن را به قیمت ارزان‌تری بدست آورند. البته بعضی از خانه‌ها در صفحه بازی مونوپولی از شما می‌خواهند که کارت‌های موجود در بازی را بردارید، پولی را بدست آورید یا حتی به زندان بروید.

حراج ملک

البته ممکن است مهره شما روی خانه‌ای قرار گیرد که فاقد مالکیت بوده و شما هم قصد خرید آن را نداشته باشید.در این صورت آن خانه به حراج گذاشته شده و بازیکنی که بیشترین پیشنهاد را بدهد مالک آن خواهد شد. اگر هیچ کدام از بازیکنان نخواهند آن ملک را بخرند، مالکیت آن به بانک برگشت داده می‌شود.

اجاره

در صورتی که مهره شما در بازی روی خانه‌ای قرار گرفت که یکی از بازیکنان مالک آن است، باید اجاره‌ی مشخص شده روی کارت بازی را بابت آن پرداخت کنید. مگر آنکه ملک مورد نظر جهت دریافت وام (از سوی مالک آن) در گروی بانک قرار داشته باشد.

حق انحصار

داشتن حق انحصار به شما کمک می‌کند که بتوانید به سادگی بقیه بازیکنان را ورشکسته کنید. برای این کار باید مالکیت تمام خانه‌هایی که از یک رنگ هستند را بدست آورید تا حق انحصار آن را داشته باشید. اگر از حق انحصار برخوردار باشید می‌توانید اجاره‌ بیشتری بابت خانه‌هایی که مالک (حق انحصار آن را دارید) آن هستید بگیرید. به عنوان مثال اگر شما حق انحصار خانه‌های قرمز رنگ را داشته باشید و علاوه بر آن مالکیت چند خانه‌ی زرد رنگ را نیز داشته باشید، فقط می‌توانید اجاره خانه‌های قرمز رنگ را (که حق انحصار آن را دارید) به دو برابر قیمت دریافت کنید.

همچنین شما می‌توانید در مناطق تحت انحصار خود ساختمان سازی کنید. با این کار می‌توانید اجاره بیشتری از بازیکنان بگیرید. مثلا اگر اجاره اولین خانه‌ی دارای مالکیت، دو دلار است، پس از ساخت چهار ساختمان حق اجاره به ۱۶۰ دلار افزایش پیدا می‌کند. البته شما در ناحیه تحت انحصارتان (در هر خانه‌ی موجود در آن) حق دارید که فقط چهار ساختمان بسازید.

بازی مونوپولی
بازی مونوپولی

به زندان رفتن

زندان رفتن در بازی مونوپولی مانع از ادامه حرکت شما در مونوپولی می‌شود. برای ادامه حرکت شما مجبورید که تا آزاد شدن از زندان منتظر بمانید. اما به یاد داشته باشید که زندان مانع از دریافت اجاره، خرید خانه، شرکت در حراجی‌ها و تجارت با سایر بازیکنان نخواهد شد.

استفاده از کارت‌های Chance یا Community Chest

در صورتی که مهره‌ی شما روی خانه‌هایی با علامت کارت‌های Chance یا Community Chest قرار گرفت، باید کارت مورد نظر را بردارید. این کارت‌ها ممکن است باعث شوند که شما پولی را به دست بیاورید و با از دست بدهید. یا این که باعث شوند که شما به خانه‌ی دیگری و یا حتی به زندان بروید. همچنین کارت آزادی از زندان نیز از  کارت‌های محبوب می‌باشند.

ورشکستگی

در صورتی که در بازی مونوپولی نتوانید تمام پول دریافتی از بانک را برگردانید ورشکسته خواهید شد. در نتیجه از بازی خارج می‌شوید. پس از این اتفاق تمامی پول و املاک شما پس از ورشکستگی به بازیکنی تعلق می‌گیرد که باعث ورشکستگی شما شده است.

گرو گذاشتن ملک جهت دریافت وام از بانک

در صورتی که امکان پرداخت اجاره ملکی را که مهره‌تان در آن قرار گرفته را ندارید، می‌توانید با گرو گذاشتن یکی از املاکتان، از بانک وام بگیرید. علاوه بر این می‌توانید جهت خرید املاک دیگر، خانه یا هتل، ملکی را نزد بانک گرو بگذارید. به یاد داشته باشید که اگر ملکی را گرو بگذارید، دیگر نمی‌توانید تا پیش از آزادسازی آن ملک، از بازیکنان اجاره‌ای بابت آن دریافت کنید. جهت آزادسازی ملک نیز باید علاوه بر پول اصلی، ۱۰ درصد از پولی که گرفته‌اید را نیز به عنوان سود پرداخت کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *