بهترین شرایط نگهداری گیاه عبایی و درمان آن

در این مقاله سعی می‌کنیم که درباره بهترین شرایط نگهداری گیاه عبایی و درمان آن صحبت کنیم تا کسانی که علاقمند به نگهداری این گیاه زیبا و با طراوت هستند، با بهترین شرایط نگهداری گیاه عبایی آشنا شوند.

گیاه عبایی یک گیاه خانگی سازگار در وضعیت معمول اکثر خانه‌ها است. دلیل اشتیاق فراوان برای داشتن این گیاه به دلیل شرایط نگهداری آسان آن است که خیلی راحت پژمرده نمی‌شود. باید گفت که مراقبت از آن هم زحمت فراوانی از شما سلب نمی‌کند و علاوه بر آن، این گیاه دارای ظاهری زیبا و خوش منظر بوده که ترکیب با نشاطی به منزل شما خواهد داد.

گیاه عبایی

درباره گیاه عبایی

اگر میل و علاقه شما به داشتن گل و گیاه فروان است و دنبال گل‌های خاص و شکیل هستید، ما گیاه عبایی را به شما پیشنهاد کرده و در ادامه به بهترین شرایط نگهداری این گیاه خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

مزیت نگهداری گیاه عبایی

از مهم‌ترین نکات درباره گیاه عبایی این است که می‌توان به آسانی بهترین شرایط نگهداری برای آن را فراهم کرد، ضمن اینکه این گل نیاز به مراقبت‌های سختی ندارد. همچنین این گیاه بسیار خوش منظر است و طراوت خاصی به خانه شما خواهد داد. باید گفت که این گل برگ‌های سبز براق و پری دارد که شادابی ویژه‌ای به آن بخشیده است. از دیگر مزیت نگهداری این گیاه این است که بسیار سخت نبوده و فراهم نمودن شرایط رشد آن با کمی دقت به راحتی صورت می‌گیرد.

تنوع گیاه عبایی

گیاه عبایی دارای تنوع گوناگونی است؛ که محیا نمودن بهترین شرایط نگهداری در انواع مختلفش هم تفاوت چندانی ندارد. پس اگر نوع خاصی از این گیاه برایتان جذابیت دارد نگران اینکه شاید شرایط نگهداریشان فرق زیادی داشته باشد، نباشید.

 

  • گیاه عبایی واریگاتا: وسط برگ‌های این نوع گیاه سبز رنگ و اطراف آن دارای رنگ زرد می‌باشد. البته ممکن است که در شرایطی این رنگ زرد کم شده و بیشتر رنگ سبز به چشم بیاید.
  • گیاه آشاهی: این نوع از گیاه عبایی برگ‌های سبز یکپارچه‌ای دارد که طی زمان با رشد این نوع از گیاه، رنگ‌های سفید در گل ظاهر شده و جذبه‌ی خاصی به آن می‌دهند.
  • گیاه آواز لنون: در این نوع گیاه عبایی برگ‌ها از سبزی روشن‌تر برخوردار است. در وسط آن هم رنگ زردی کمابیش وجود دارد‌، که البته در این گیاه ممکن است طیف رنگ‌های سبز متنوع‌تر باشد.

گیاه عبایی

شرایط نگهداری گیاه عبایی

در این بخش به شرایط نگهداری این گیاه زیبا می‌پردازیم:

نور و دمای هوا

از مزیت‌های نگهداری گیاه عبایی این است که به نور زیاد احتیاج ندارد. همچنین این امکان را به شما می‌دهد که اگر در خانه‌های آپارتمانی سکونت دارید از این گیاه به عنوان یک گیاه آپارتمانی استفاده کنید. تابیدن مستقیم نور خورشید به آن می‌تواند به این گیاه آسیب بزند، از دیگر شرایط در نگهداری گیاه عبایی این است که از سرمای شدید باید محافظت شود.

شرایط نگهداری این گیاه بیشتر به دمای هوای متعادل گرایش دارد. اگر قصدتان این است که در محیط‌های آپارتمانی از این نوع گیاه بدون آسیب نگه داری کنید مراقب دمای هوای خانه خود باشید تا گل خراب نشود.

استفاده از خاک مرغوب

از بهترین شرایط نگهداری گیاه عبایی این است که باید از خاک مناسب برای کاشت این گیاه استفاده کنید. به عنوان مثال نباید خاکی استفاده کنید که آن قدر سفت باشد تا اجازه‌ی رشد به ریشه‌ها را ندهد و یا خاکی که زیاد شنی باشد و ریشه نتواند در آن محکم جا بگیرد.

توجه داشته باشید که طبق تفاوت سایز گل شما اندازه گلدان خود را تغییر دهید تا ریشه‌های گیاه‌تان فضای رشد داشته باشد.

شیوه آبیاری به موقع

با توجه به اینکه هوای خانه شما مرطوب باشد یا خشک شرایط آب دادن مناسب و فراهم کردن بهترین شرایط نگهداری گیاه عبایی متفاوت است.

از شیوه آب‌دهی کم و قطره‌ای استفاه کنید. آب دادن بیش از حد به این گیاه می‌تواند به ریشه‌ها آسیب وارد کند. همچنین شما باید از طولانی شدن زمان آب‌دهی با فاصله زیاد خودداری کنید که باعث خشک شدن خاک گیاه شما شده و در نتیجه رطوبت خاک از دست می‌رود و در این صورت آب لازم برای گیاه ذخیره نمی‌شود.

بنابراین در زمان آب دادن به گیاه عبایی، خودتان می‌توانید نوبت بعدی آب‌دهی را تشخیص دهید. همچنین توصیه می‌شود که در هوای سرد زمستان کم به گل آب دهید.

استفاده از کود مناسب

فراهم کردن بهترین شرایط نگهداری گیاه عبایی معمولا تفاوت ‌آن چنانی از دیگر گل‌ها ندارد حتی در زمینه استفاده از کودهای مناسب.

کود یک تقویت کننده برای گیاه شما محسوب می‌شود اما سعی کنید که از کود‌های شیمیایی به مقدار زیاد استفاده نکنید چون این کار باعث خشک شدن گیاه شما می‌شود. باید سعی کنید در فصول سرد سال به گیاه کود ندهید.

سایر شرایط برای نگهداری عبایی

میسر کردن بهترین شرایط نگهداری این نوع گیاه علاوه بر مطالبی که در بالا گفته شد این است که به نظافت این گل هم اهمیت دهید. هر چند وقت یک بار سعی کنید برگ‌های آن را از گرد گرفتگی پاک کنید. برای این کار نیازی به مواد خاصی نیست و با یک دستمال نرم تمیز می‌شود این کار را انجام داد.

آماده کردن بهترین شرایط نگهداری این گل زیاد سخت نیست، فقط نیاز دارد که شما با شرایط نگهداری آن آشنایی داشته و به سلامت این گیاه اهمیت دهید.

با چه تدابیری گیاه عبایی ازدیاد می‌یابد؟

از اوایل ماه بهار می‌توان اقدام به جدا کردن نهال این گیاه کرد. خاک اطراف گیاه را بیرون ریخته و از ساقه‌های کنار ریشه به آرامی برش دهید. سپس ساقه جدا شده را در گلدان دیگری که بهترین شرایط نگهداری گیاه عبایی را دارا باشد، کاشت کنید. مطمئنا با همه این تدابیر گیاه رشد مناسب خواهد داشت.

امراض گیاه عبایی و درمان آن

شما دارای هر نوع گیاهی که باشید با بهترین شرایط نگهداری، باز ممکن است که آن گیاه دچار خزه زدن و امراضی شود که باعث از بین رفتن آن می‌شود. گیاه عبایی از این شرایط مستثنی نیست و ممکن است برگ‌ها از آلاینده‌های محیط اطراف دچار آسیب شود.

این گیاه می‌تواند به شایع‌ترین آفت‌ها، که قارچ‌ها می‌باشد دچار شود. قارچ‌ها اگر به موقع از بین برده نشوند ممکن است به سایر برگ‌ها سرایت کرده و دیگر ساقه‌ها را هم درگیر خود کنند. باید بدانید که در این صورت قارچ‌ها به ریشه‌ها رسیده و ریشه را از بین می‌برند. توجه کنید که با خزه‌گیری و استفاده از داروهای قارچ‌کشی می‌توان جلوی نشر آن را گرفت.

بهترین شرایط نگهداری برای گیاه عبایی این است که گل را در فضایی که از هوای مطلوب در آن جریان دارد، قرار دهید. سرد و گرم کردن ناگهانی محیط گیاه شما می‌تواند به آن شوک وارد کرده و بیمارش کند. در صورتی که این روند ادامه پیدا کرد محل قرار گرفتن گل خود را عوض کرده و آن را در مکان مناسب قرار دهید و از سم‌های بدون ضرر استفاده کنید.

گیاه عبایی

نتیجه گیری

این مقاله برای علاقمندان به گیاه عبایی ترتیب داده شده و برداشت ما از مطالب این است که به راحتی می‌توان بهترین شرایط نگهداری برای این گیاه را محیا کرد. اگر سعی کنید به موقع و درست به این گل رسیدگی کنید به محبوب‌ترین گیاه شما تبدیل خواهد شد.

ضمن اینکه وجود این گیاه در منزل شما می‌تواند به روح و روان شما انرژی بخشیده و باعث نشاط و انگیزه در درون شما شود. گیاه عبایی گیاه مقاومی است که معمولا در سخت‌ترین شرایط، ماندگاری بالایی دارد. بنابراین شما می‌توانید از این گیاه بدون سختی زیاد نگهداری کنید؛ امیدواریم این مقاله از وب سایت نیمه شب هم مورد پسند شما واقع شده باشد.

 

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی نسا پاکباز

همچنین ببینید

مارمالاد

مارمالاد چیست و چه تفاوتی با مربا دارد؟

در مارمالاد‌ ها میوه‌ها را یا ریز می‌کنیم و یا به شکل پوره در قرارمیدهیم. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.