طرز تهیه رولت با طعم‌های مختلف

رولت از خوشمزه‌ترین شیرینی‌‌هایی است که در ویترین شیرینی فروشی‌ها حسابی خودنمایی می‌کند. این کیک اسفنجی با لایه‌های میانی مختلف مثل خامه پر می‌شود. اگر عاشق رولت هستید و دوست دارید که طعم‌های جدیدی از آن را امتحان کنید، از مواد دیگری برای پر کردن لایه میانی رولت استفاده کنید. برای اینکار انتخاب‌های مختلف و طعم‌های وسوسه کننده‌ای را در پیش رو دارید. طرز تهیه رولت با طعم‌های مختلف، همان موضوعی است که در این مقاله از نیمه شب به آن پرداخته‌ایم.

رولت

۱_طرز تهیه رولت سیب و دارچین

مواد لازم برای تهیه رولت سیب و دارچین:
_آرد سفید قنادی ۱ پیمانه
_شکر ۱/۲ پیمانه
_تخم مرغ ۴ عدد
_بکینگ پودر ۱ قاشق چایی‌خورس سرخالی
_وانیل ۱/۴ قاشق چایی‌خوری
_آبجوش ۴ قاشق سوپ‌خوری

رولت

مواد لازم برای تهیه لایه میانی:
_سیب درشت ۵ الی ۶ عدد
_دارچین ۱ قاشق مرباخوری
_شکر ۱/۲ پیمانه
_گردو خرد شده ۱/۴ پیمانه ( قابل حذف)

طرز تهیه مواد میانی رولت:

کاغذ روغنی

۱_ابتدا یک عدد سینی ۴٠ × ۳٠ را آماده کرده و کاغذ روغنی را کف آن پهن کنید. حالا به کمک یک عدد برس شیرینی پزی دیواره‌ها و کف کاغذ روغنی را کمی چرب کنید.

۲_سیب‌ها را بعد از شستن و پوست گرفتن با رنده درشت رنده کنید و شکر را روی آنها بریزید.

۳_حالا این مخلوط را داخل یک قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم قرار بدهید. بعد از اینکه آب سیب‌ها به مرور زمان کاملا کشیده شد، دارچین را هم به سیب‌های پخته شده اضافه کرده و در صورت تمایل گردوی خرد شده را هم به مواد اضافه کنید.

۴_حالا سیب آماده شده را داخل سینی آماده شده ریخته و کاملا پخش کنید. به طوری که یک لایه نازک و مسطح از سیب بر روی سینی ایجاد شود. لایه میانی رولت سیب و دارچین آماده است. حالا سینی سیب‌ها را کنار گذاشته و به سراغ تهیه رولت بروید.

 

طرز تهیه رولت:

 کیک سیب و دارچین

۱_قبل از هرکاری فر را روشن کرده و دمای آن را بر روی ۲۲٠ درجه سانتی گراد قرار دهید. ابتدا آرد و بکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و بعد از ترکیب کردن ۳ مرتبه الک کنید. ظرف آرد را کنار گذاشته و سپس سفیده و زرده تخم مرغ‌ها را جدا کنید.

۲_سفیده‌ها را داخل ظرفی دیگر ریخته و با دور تند همزن برقی به مدت ۲ دقیقه هم بزنید. حالا دو قاشق شکر از مواد اولیه ذکر شده را جدا کرده و کم کم داخل سفیده‌های فرم گرفته بریزید. اینکار را به مدت ۷ تا ۱٠ دقیقه و تا جایی که سفیده‌های فرم گرفته با برگرداندن ظرف از آن جدا نشوند ادامه دهید.

۳_حالا زرده تخم مرغ، باقی مانده شکر و وانیل را داخل ظرف دیگری ریخته و با همزن خوب هم بزنید. سپس آب جوش را کم کم به مواد اضافه کرده و با دور تند همزن مدام هم بزنید تا زرده‌های تخم مرغ پخته نشوند. اینکار را تا زمانی که مایه رولت کرمی رنگ و یکدست بشود ادامه دهید. هم زدن زیاد بافت رولت را چسبناک خواهد کرد.

۴_حالا آرد و بکینگ پودر الک شده را طی سه مرحله به مایه رولت اضافه کرده و با قاشق یا لیسک به خوبی هم بزنید. حالا سفیده‌های فرم گرفته را نیز طی دو مرحله به مواد اضافه کرده و مجددا هم بزنید.

۵_اکنون باید مایه رولت را بر روی سیب های آماده شده ریخته و خوب پخش کنید. اینکار را به کمک لیسک انجام بدهید.

۶_سینی را به مدت ۸ الی ۱٠ دقیقه داخل فری که از قبل گرم کرده بودید ( با دمای ۲۲٠ درجه سانتی گراد) قرار بدهید. توجه داشته باشید که اگر رولت‌ها را زودتر از این زمان خارج کنید بافت چسبنده‌ای پیدا خواهند کرد. از طرفی دیگر، اگر رولت‌ها بیشتر از ۱٠ دقیقه داخل فر بمانند خشک می‌شوند و رول کردن آنها به خوبی انجام نخواهد شد.

۷_بعد از ۱٠ دقیقه درب فر را باز کرده و یک عدد خلال دندان را داخل قسمت میانی رولت فرو کنید. اگر مواد به خلال دندان نچسبیدند یعنی رولت سیب و دارچین شما آماده است. در صورتی که دوست دارید سطح رولت طلایی شود، برای چند دقیقه خیلی کوتاه گریل فر را روش کرده و سپس رولت‌ها را از فر بیرون بیاورید.

۸_بعد از خارج کردن سینی، یک سینی دیگر را به مدت ۲ دقیقه روی رولت‌ها قرار دهید تا بخار باعث نرم شدن بافت شیرینی بشود. حالا سینی را برداشته و یک عدد کاغذ روغنی را روی رولت پهن کنید و آن را روی سینی دیگری برگردانید.

۹_به کمک یک چاقوی اره‌ای، رولت‌ها را از طول یا عرض برش داده و با پودر قند، مغز پسته و یا پودر دارچین تزئین کنید.

 

۲_طرز تهیه رولت کدو حلوایی

رولت

مواد لازم برای تهیه رولت کدو حلوایی:
_آرد سفید ۱ پیمانه
_تخم مرغ ۳ عدد
_شکر ۱ پیمانه
_پوره کدو حلوایی ۳/۴ پیمانه
_بکینگ پودر ۱ قاشق چایی‌خوری
_وانیل ۱/۲ قاشق چایی‌خوری
_جوش شیرین ۱/۲ قاشق چایی‌خوری
_نمک ۱/۴ قاشق چایی‌خوری
_دارچین ۱/۲ قاشق چایی‌خوری
_زنجبیل یا میخک ۱/۴ قاشق چایی‌خوری
_پودر هل ۱/۴ قاشق چایی‌خوری
_شکر یا پودر قند ۱/۴ پیمانه

 

مواد لازم برای تهیه کرم میانی رولت:

_پنیر خامه‌ای ۲٠٠ گرم
_کره ۷٠ گرم
_پودر قند ۱/۲ پیمانه
_وانیل یا دارچین ۱/۲ قاشق چایی‌خوری

زدن زرده تخم مرغ

۱_قبل از هرکاری فر را روشن کرده و دمای آن را بر روی ۱۸٠ درجه سانتی گراد قرار بدهید. حالا تخم‌ مرغ‌ها، وانیل و شکر را داخل ظرفی ریخته و حدود ۱ دقیقه با همزن برقی هم بزنید. در نهایت باید یک مخلوط کرم رنگ و کشدار را بدست آورید. حالا پوره کدو حلوایی را هم به مواد داخل کاسه اضافه کرده و مجددا هم بزنید.

۲_اکنون باید آرد، نمک، جوش شیرین و بکینگ پودر را در یک کاسه جداگانه ریخته و دارچین، زنجبیل یا میخک و پودر هل را هم به این مواد اضافه کنید. بعد از مخلوط کردن مواد، آنها را یک دور الک کرده و سپس داخل مخلوط تخم مرغ بریزید. مواد رولت شما آماده است.

گذاشتن رولت در فر

۳_در سومین مرحله از تهیه رولت کدو حلوایی، باید یک سینی با ابعاد ۴٠ × ۳٠ را آماده کرده و یک عدد کاغذ روغنی را کف آن پهن کنید. کاغذ روغنی باید کف و دیواره‌های سینی را به خوبی بپوشاند. حالا یک برس شیرینی‌پزی را به مقداری روغن آغشته کرده و سطح کاغذ روغنی را به خوبی چرب کنید.

۴_مایه آماده شده رولت را داخل سینی ریخته و به کمک قاشق یا لیسک کاملا پخش کنید. سینی را داخل فر قرار داده و دما را روی ۲۰۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. بعد از گذشت ۱٠ الی ۱۲ دقیقه، درب فر را باز کرده و یک عدد خلال دندان را در قسمت میانی رولت فرو کنید. اگر خلال دندان به شیرینی نچسبید آن را از فر خارج کنید. دقت کنید که اگر رولت بیشتر از مدت ذکر شده داخل فر بماند، خشک شده و قابل رول کردن نخواهد بود.

۵_حالا یک سینی دیگر با ابعاد سینی رولت را آماده کرده و کاغذ روغنی را کف آن پهن کنید. سپس مقداری پودر قند را بر روی سطح کاغذ روغنی پخش کنید. بعد از اینکه رولت مقداری سرد شد، آن را روی سینی آماده شده برگردانید.

۶_حالا باید کاغذ روغنی که کف سینی فر پهن کرده بودید را به آرامی از رولت جدا کنید. بعد از اینکار با همان کاغذ روغنی جدید کیک را رول کرده و چند دقیقه‌ای کنار بگذارید تا حالت بگیرد.

۷_برای آماده کردن کرم رولت، پنیر خامه‌ای را داخل کاسه‌ای ریخته و کره و پودر قند را به آن اضافه کنید. حالا به کمک همزن برقی مواد را تا زمان کشدار و یکدست شدن خوب هم بزنید. اگر حس کردید که میزان شیرینی مواد کم است، مجددا مقداری پودر قند را به ظرف اضافه کرده و هم بزنید. در نهایت وانیل و پودر دارچین را هم به مواد اضافه کرده و مخلوط کنید.

۸_اکنون باید کیک آماده شده رولت را به آرامی باز کرده و کرم را بر روی رولت پخش کنید. حالا مجددا مشغول به رول کردن کیک شوید و رولت را با همان کاغذ روغنی به مدت حداقل ۵ ساعت داخل یخچال قرار بدهید. می‌توانید برای پیچیدن رولت از سلفون هم استفاده کنید. بعد از گذشت این مدت رولت را از داخل یخچال خارج کرده و سلفون یا کاغذ روغنی را جدا کنید.

۹_در نهایت مقداری پودر قند را برداشته و بر روی رولت‌ بپاشید. سپس به کمک یک چاقوی اره‌ای، شیرینی را با ضخامت دلخواه برش بزنید.

 

نکات تکمیلی:

برای تهیه پوره کدو حلوایی، یک عدد کدو حلوایی را خرد کرده و داخل قابلمه بریزید. حالا نصف لیوان یا یک لیوان آب را به آن اضافه کرده و اجازه دهید تا با حرارت ملایم کاملا پخته شود. در نهایت کدو حلوایی‌های پخته شده را با گوشتکوب یا غداساز پوره کنید.

 

3. طرز تهیه رولت خامه‌ای زبرا

رولت

مواد لازم:
_آرد سفید قنادی ۱ پیمانه
_شکر ۱/۲ پیمانه
_تخم مرغ ۴ عدد
_بکینگ پودر ۱ قاشق چایی‌خوری
_پودر کاکائو ۲ قاشق چایی‌خوری
_وانیل ۱/۴ قاشق چایی‌خوری
_آب جوش ۴ قاشق سوپ‌خوری
_خامه شیرین شده قنادی ۱ پیمانه سر پُر

۱_فر را روشن کرده و بر روی دمای ۲۲٠ درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا گرم شود. حالا یک سینی با ابعاد ۴٠ × ۳٠ را آماده کرده و کف و دیواره‌های آن را با کاغذ روغنی بپوشانید. سپس یک عدد برس شیرینی‌پزی را به کمی روغن مایع آغشته کرده و تمام قسمت‌های کاغذ روغنی را چرب کنید.

۲_آرد سفید را داخل کاسه‌ای ریخته و بکینگ پودر را به آن اضافه کنید. این مواد را بعد از مخلوط کردن ۳ مرتبه الک کرده و کنار بگذارید.

هم زدن سفیده تخم مرغ

۳_سفیده و زرده تخم مرغ را جدا کرده و داخل دو ظرف جداگانه بریزید. حالا سفیده‌ها را با دور تند همزن برقی به مدت ۲ دقیقه هم بزنید و در همین میان ۲ قاشق شکر از مواد اولیه ذکر شده را به آن اضافه کنید. سپس مجددا شروع به هم زدن کرده و اینکار را به مدت ۷ الی ۱٠ دقیقه انجام بدهید. سفیده‌ها زمانی فرم گرفته و آماده می‌شوند که با برگرداندن ظرف از آن جدا نشده و بیرون ریخته نشوند. از هم زدن بیش از اندازه سفیده‌ها خودداری کنید.

۴_حالا مابقی شکر و وانیل را به ظرف زرده تخم مرغ اضافه کرده و با همزن مخلوط کنید. اکنون باید آب جوش را کم کم به مواد اضافه کرده و همزمان با دور تند همزن برقی هم بزنید. اگر در این مرحله مکث کنید، احتمال پخته شدن زرده تخم مرغ وجود دارد. پس از اینکه مواد کرمی رنگ شدند، هم زدن را متوقف کنید، چرا که زیاده روی در اینکار باعث چسبناک شدن رولت بعد از پخت خواهد شد.

۵_در این مرحله باید مخلوط آرد و بکینگ پودری که کنار گذاشته بودید را طی ۳ مرحله به مخلوط زرده اضافه کنید. بعد از اینکه مواد را به خوبی مخلوط کردید، سفیده را نیز طی دو مرحله به مواد اضافه کنید. بعد از هم زدن و یکدست شدن مواد، ۲ ملاقه از آن را جدا کرده و داخل یک کاسه جداگانه بریزید. سپس پودر کاکائوی الک شده را هم به این کاسه اضافه کرده و کاملا مخلوط کنید.

۶_حالا سینی آماده شده (در مرحله اول) را جلوی دست گذاشته و مواد را داخل آن بریزید. مایه رولت را داخل این سینی ریخته و به خوبی پخش و یکدست کنید.

۷_اکنون باید به سراغ طرحدار کردن مایه رولت بروید. برای اینکار مایه شکلاتی آماده شده را داخل یک قیف پلاستیکی ریخته و سر قیف را قیچی کنید. حالا گوشه سینی را در نظر گرفته و از همان قسمت با مایه شکلاتی خطوط موربی را بر روی مایه رولت ایجاد کنید. بعد از پایان اینکار، یک عدد خلال دندان را برداشته و برای ایجاد طرح زبرا، خطوط رفت و برگشتی و منظمی را روی رولت ایجاد کنید.

مواد رولت

۸_سینی را داخل فر قرار داده و ۸ الی ۱٠ دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت این مدت درب فر را باز کرده و رولت را با یک عدد خلال دندان تست کنید. اگر خلال دندان به خمیر رولت نچسبید یعنی شیرینی شما آماده است. توجه کنید که نباید رولت بیش از زمان معین داخل فر بماند. چرا که در این صورت خشک شده و هنگام رول کردن ترک می‌خورد. تنها در صورتی که بعد از تست با خلال دندان متوجه پخته نشدن کیک شدید، آن را برای چند دقیقه کوتاه دیگر داخل فر قرار دهید.

۹_بعد از خارج کردم رولت، یک سینی دیگر را به مدت ۲ دقیقه روی رولت‌ها قرار بدهید تا بخار شیرینی باعث نرم‌تر شدن آن بشود. به هیچ وجه این زمان را بالاتر نبرید. حالا یک دستمال تمیز را روی ظرف یا سینی دیگری انداخته و رولت را روی آن برگردانید. سپس کاغذ روغنی را از کف کیک جدا کنید.

۱٠_در این مرحله باید رولت را به همراه همان دستمال پیچیده شده رول کرده و داخل یخچال قرار بدهید.

۱۱_حالا خامه قنادی آماده شده را از داخل یخچال خارج کرده و با همزن برقی خوب هم بزنید. خامه فرم گرفته را داخل قیف یکبار مصرف ریخته و سر قیف را قیچی کنید.

۱۲_بعد از اینکه رولت داخل یخچال حسابی خنک شد، آن را خارج کرده و پس از جدا کردن دستمال رول کیک را باز کنید. حالا به کمک قیف سطح رولت را از خامه بپوشانید و کاملا پخش کنید. حالا مجددا رولت را رول کرده و داخل یک دستمال بپیچید و داخل یخچال قرار بدهید.

۱۳_چند ساعت بعد رولت را از داخل یخچال خارج کرده و با ضخامت دلخواه برش بزنید. از آنجایی که این شیرینی طرحدار است، نیازی به تزئین کردن آن وجود ندارد.

کیک سیب و دارچین یکی دیگر از کیک‌های لذیذ می‌باشد که می‌توانید طرز تهیه آن را در سایت ما مطالعه کنید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

با لیمو ترش چه نوشیدنی هایی می توان درست کرد؟

با لیمو ترش چه نوشیدنی هایی می توان درست کرد؟

با آمدن تابستان ، عطش افراد بیشتر می شود و یکی از خوراکی های عطش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.