طرز تهیه غذای راتاتویی + فوت و فن های آن

وبسایت نیمه شب، همواره با ارائه دستورات غذایی متنوع، همراه کاربران بخش آشپزی بوده و حال امروز با آموزشی جدید تحت عنوان طرز تهیه غذای راتاتویی + فوت و فن های آن، همراه گردیده که در ادامه مطلب، به این آموزش خواهد پرداخت، اما پیش از هر چیز به معرفی این نوع غذا خواهیم پرداخت، بنابرین در ادامه، همراه ما باشید.

غذای راتاتویی چیست؟

یکی از مشهورترین غذاهای فرانسوی، راتاتویی و یا همان رتتویی است. این غذای خوشمزه در اکثر رستوران‌های جهان به عنوان پیش غذا و یا غذای اصلی سرو می‌گردد. جالب است که بدانید این غذا شباهت بسیار زیادی به یتیمچه ایرانی دارد و در پخت آن از هیچ نوع گوشتی استفاده نشده است و کاملاً گیاهی است. به همین دلیل پیشنهاد ویژه‌ایست برای افرادی که رژیم‌ دارند و یا تمایلی به خوردن گوشت ندارند.

طرز تهیه غذای راتاتویی + فوت و فن های آن

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم غذای راتاتویی

کالری: ۲۲۰

چربی: ۷ گرم

سدیم: ۴۱۰ میلی گرم

کربوهیدرات: ۳۷ گرم

فیبر: ۱۴ گرم

پروتئین: ۷ گرم

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سس قارچ و خامه با نواب ابراهیمی

 

طرز تهیه غذای راتاتویی

مواد لازم برای ۴ نفر

سیب زمینی بزرگ: ۲ عدد
کدو سبز: ۲ عدد
بادمجان: ۲ عدد
پیاز: ۲ عدد
گوجه فرنگی بزرگ: ۲ عدد
فلفل دلمه ای (اختیاری): ۱ عدد
روغن مایع: ۵ تا ۶ قاشق س خ
سیر: ۱ حبه
اورگانو یا آویشن: ½ قاشق چ خ
پوره گوجه فرنگی: ۱ لیوان
نمک و فلفل سیاه: به مقدار کافی

طرز تهیه غذای راتاتویی + فوت و فن های آن
مراحل تهیه

مرحله اول

برای تهیه غذای راتاتویی خوشمزه ابتدا سعی کنید قطر سیب زمینی، گوجه فرنگی، کدو سبز، بادمجان و پیاز یکی باشد. در ادامه سیب زمینی را تمیز می شوییم، سپس به صورت ورقه ای نازک به قطر نیم سانتی متر برش می زنیم.

مرحله دوم

حالا بادمجان را تمیز می شوییم، سپس به صورت ورقه ای نازک به اندازه سیب زمینی ها برش می زنیم. در ادامه یک کاسه مناسب انتخاب می کنیم، سپس آن را تا نیمه پر از آب می کنیم و مقداری نمک درون آب می ریزیم و مخلوط می کنیم.

مرحله سوم

در این مرحله برش های بادمجان را درون آب و نمک می ریزیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۱۵ دقیقه درون آب و نمک بمانند تا تلخی بادمجان ها کاملا گرفته شود. پس از گذشت این زمان بادمجان ها را درون آبکش می ریزیم.

مرحله چهارم

حالا اجازه می دهیم تا آب اضافی بادمجان ها کاملا خارج شود. در ادامه کدو سبز را می شوییم، سپس به اندازه و فرم بادمجان و سیب زمینی برش می زنیم. در ادامه گوجه فرنگی را تمیز می شوییم و به صورت حلقه ای برش می زنیم.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ماست بادمجان خوشمزه و دودی

 

مرحله پنجم

در این مرحله از تهیه غذای راتاتویی، پوست پیاز را جدا می کنیم، سپس می شوییم و به صورت حلقه ای نازک برش می زنیم. در ادامه سس را آماده می کنیم. ابتدا فر را روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم تا به طور کامل گرم شود.

مرحله ششم

حالا گوجه فرنگی را به همراه فلفل دلمه ای می شوییم، سپس گوجه فرنگی را از وسط به ۲ قسمت تقسیم می کنیم و فلفل دلمه ای را به ۴ قسمت تقسیم می کنیم، سپس روی سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم.

مرحله هفتم

در این مرحله گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای را به صورتی که پوست آن ها رو به بالا باشد درون سینی فر می چینیم. در ادامه سینی را درون فر قرار می دهیم و اجازه می دهیم به ۱۵ دقیقه درون فر بماند تا پوست آن ها طلایی شود.

مرحله هشتم

پس از گذشت این زمان گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای را از فر خارج می کنیم. در ادامه یک ظرف درب دار انتخاب می کنیم و آن ها را درون ظرف قرار می دهیم، سپس درب ظرف را می بندیم و اجازه می دهیم به مدت ۱۰ دقیقه عرق کنند.

طرز تهیه غذای راتاتویی + فوت و فن های آن

مرحله نهم

حالا پس از گذشت این زمان پوست گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای را به راحتی جدا می کنیم. در ادامه پوست سیر را جدا می کنیم، سپس گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و سیر را درون غذا ساز می ریزیم و خوب میکس می کنیم.

مرحله دهم

در این مرحله از تهیه غذای راتاتویی، یک تابه مناسب انتخاب می کنیم، سپس روی حرارت ملایم قرار می دهیم و اجازه می دهیم سس جوش بیاید تا غلیظ شود. در ادامه نمک، فلفل سیاه و اورگانو یا آویشن را درون سس می ریزیم و مخلوط می کنیم.

مرحله یازدهم

حالا زمانی که سس به غلظت مطلوب رسید آن را از روی حرارت بر می داریم، سپس فر را روی حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم و اجازه می دهیم فر به طور کامل گرم شود. حالا یک ظرف مناسب انتخاب می کنیم.

مرحله دوازدهم

در این مرحله مقداری نمک به همراه فلفل سیاه و روغن زیتون روی برش های سبزیجات می ریزیم. در ادامه سبزیجات را زیر و رو می کنیم تا کاملا به روغن زیتون و ادویه ها آغشته شود. در ادامه نیمی از سس را کف ظرف می ریزیم.

مرحله سیزدهم

حالا درون ظرف ابتدا یک ورقه سیب زمینی، سپس بادمجان، گوجه فرنگی، کدو سبز، پیاز را به ترتیب می چینیم و به همین ترتیب یکی درمیان سبزیجات را کنار هم درون ظرف قرار می دهیم، سپس مابقی سس را روی سبزیجات می ریزیم.

مرحله چهاردم

در این مرحله روی سبزیجات مقداری روغن زیتون می ریزیم، سپس روی ظرف را با فویل آلومینیومی می پوشانیم و طبقه وسط فر قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت ۳۰ دقیقه درون فر بماند. پس از گذشت این زمان ظرف را از فر خارج می کنیم.

مرحله پانزدهم

حالا فویل آلومینیومی را از روی ظرف بر می داریم، سپس ظرف را مجددا درون فر به مدت ۱۵ دقیقه قرار می دهیم تا سس غلیظ شود. در نبود فر، ابتدا یک تابه مناسب انتخاب می کنیم، سپس نیمی از سس را درون تابه می ریزیم.

مرحله شانزدهم

در این مرحله از تهیه غذای راتاتویی، به صورت یکی در میان سبزیجات را می چینیم و باقی مانده سس را روی سبزیجات می ریزیم، سپس تابه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و مقداری روغن زیتون روی سبزیجات می ریزیم، سپس درب تابه را می بندیم.

مرحله هفدهم

در نهایت اجازه می دهیم راتاتویی کاملا بپزد. در ادامه برای تست پخت غذا، یک ورقه بادمجان را امتحان می کنیم اگر بادمجان ها پخته بودند یعنی غذای راتاتویی ما آماده سرو است که برای سرو، آن را در ظرفی مخصوص می ریزیم و به تزئین آن می پردازیم.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شربت گیلاس

 

فوت و فن های غذای راتاتویی

برای خوشمزه تر شدن غذای راتاتویی، در صورت تمایل می توانید از کمی آویشن داخل سس آن استفاده کنید.
هر چقدر سبزیجات نازک تر برش بخورند کیفیت این غذا بیشتر می شود.
از یک چاقوی تیز استفاده کنید که برش های منظمی بدون اینکه مواد له شوند ایجاد کنید.
می توانید روغن زیتون را جایگزین روغن مایع کنید.
برای آنکه تمامی مواد را با دقت در یک سایز حلقه‌ای برش دهید میتوانید از رنده ورقه‌ای تیز استفاده کنید.
این غذا را میتوان با نان و یا سیب زمینی سرو کرد.
بدلیل قطر کم سبزیجات زمان سرخ کردن از هم زدن زیاد آن خودداری کنید تا شکل ظاهری آن ها بهم نریزد و خرد نشوند.

سوالات متداول

آیا میتوانیم در تهیه راتاتویی خانگی کدو یا بادمجان را حذف کنیم ؟

خیر زیرا راتاتویی یک غذای اصیل فرانسوی است و نباید در آن هیچ کدام از مواد غذایی حذف شود زیرا در این صورت، طعم واقعی غذا را حس نخواهیم کرد.

در تهیه راتاتویی خانگی نحوه برش مواد به چه صورت باید باشد؟

باید تمام مواد غذایی را به صورت نازک برش دهیم تا یک راتاتویی واقعی به دست آید.

برای تهیه سس راتاتویی خانگی، میتوانیم از روغن دیگری به جای روغن معمولی استفاده کنیم؟

بله روغن کنجد و روغن زیتون، طعم بی نظیری به این غذا خواهند داد

برای اینکه آب، داخل غذای راتاتویی خانگی نرود بعد از اینکه آن را داخل فر گذاشتیم چه کاری باید انجام دهیم؟

برای اینکه بخار آب مواد، خارج شود می توانیم روی فویل چند سوراخ ایجاد کنیم.

سخن پایانی

غذای راتاتویی، یکی از غذاهای اصیل و قدیمی فرانسوی است که از قرن‌ها پیش در مناطق جنوبی این کشور پخته می‌شود. در این غذای خوشمزه و جذاب فقط از سبزیجات استفاده می‌شود و بادمجان و کدوسبز از جمله مواد اولیه آن هستند. به همین دلیل راتاتویی، غذایی مناسب برای رژیم گیاهخواری است. راتاتویی، دستورهای پخت مختلف و متنوعی دارد که در این مقاله از وبسایت نیمه شب، به ارائه دستور اصلی آن پرداخته شد، امیدواریم که این مطلب، مفید واقع گردیده باشد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

غذاهای نونی برای شام

برای مهمانی و دورهمی ها شام چی درست کنم که همه راضی باشند؟

زمانی که نام مهمانی و دورهمی به گوش می رسد، یک مادر ایرانی به دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *