ساخت قلک با کارتن برای بچه ها

قلک یکی از وسایل مورد نیاز و کلربردی است که والدین می توانند با استفاده از آن، به کودکان از سنین خردسالی با نحوه پس انداز پول نمودن آشنا نمایند.  قلک های موجود در بازاردارای  تنوع زیادی هستند که می توانید آن ها را به صورت آماده را خریداری کنید اما والدین خوش ذوق سعی می کنند خود اقدام به ساختن قلک برای بچه ها نمایند و کودکان را نیز با روش های ساخت قلک های جالب و زیبا آشنا کنند. برای ساخت قلک می توان از انواع وسایل دور ریختنی استفاده کرد که هزینه پایینی دارد. کارتن یکی از این وسایل است که در تمام خانه ها یافت می شود. در ادامه چند نوع روش ساخت قلک با کارتن را معرقی می نماییم که شما با الگوبرداری از این آموزش ها و استفاده از ایده های خلاقانه خود می توانید اقدام به ساختن انواع قلک نمایید.

ساخت قلک جادار با کارتن

برای ساخت این قلک با کارتن شما به وسایل زیر نیاز دارید:

  • مقوا
  • کاتر
  • چسب
  • در بطری
  • سکه

در مرحله اول از ساخت این قلک با کارتن ابتدا چند مستطیل ببرید. برای این کار قطعات مقوای خود را به اندازه های داده شده ببرید. سپس این مستطیل ها را همانطور که در تصویر نشان داده شده است بچسبانید و دیواره های یک مکعب مستطیل را بسازید. شما باید در مجموع 3 مکعب مستطیل هم اندازه بسازید.

قلک با کارتن

در این مرحله باید پشت قلک را بسازید. برای این کار نیز ابتدا باید اشکال زیر را روی مقوای خود طبق برش های مقوایی اندازه گیری های داده شده را ببرید و آنها را همانطور که نشان داده شده است بچسبانید. بدین ترتیب پشت قلک با کارتن شما ساخته می شود. حال باید کشوها را داخل قلک خود بگذارید اما در ابتدا باید دو جدا کننده مقوایی درست به اندازه دیواره جانبی کشوها بسازید و آن ها را مطابق با شکل روی دیواره ای که ساختید بچسبانید.

بعد از ساخت دیواره حال کشوها را در جای خود قرار دهید. دقت کنید که نباید آن ها را بچسبانید. بدین ترتیب قلک با کارتن شما باید به شکل زیر باشد.

قلک با کارتن

در این مرحله از ساخت قلک با کارتن یک تکه مقوای مستطیلی به ابعاد 16 * 4 سانتی متر را ببرید. سپس یک نوار 0.3 سانتی متری را باخودکار در پایین مستطیل خود، همانطور که در شکل نشان داده شده است ایجاد کنید و با خط آن را مشخص کنید.

در این مرحله با استفاده از خودکار دور تا دور سکه را روی مقوی خود بکشید. برای این کار از سکه ها با اندازه های متفاوت استفاده کنید. اکنون، علامت های زیر را ایجاد کنید و همانطور که نشان داده شده است برش دهید. یک نوار 1 سانتی متری به صورت عمودی بالای نوار 0.3 سانتی متری اضافه کنید. این دیواره برای چسباندن این قطعه به بدنه اصلی قلک می باشد.

قلک با کارتن

حال باید درست همانطور که نشان داده شده است، این قطعه را به بدنه قلک با کارتن خود بچسبانید. این کار برای این است که سکه ها با اندازه متفاوت در کشوهای متفاوت قرار گیرند. همانطور که نشان داده شده است یک تکه مقوا را بین دو شیار ورودی سکه های خود بچسبانید این امر به این علت است که از مخلوط شدن و قاطی شدن سکه ها جلوگیری شود.

قلک با کارتن

حال یک قطعه مثلث درست به اندازه مثلث پشت از کارتن خود جدا کنید و آن را در قسمت جلوی قلک خود قرار دهید. سپس یک قطعه مستطیل را روی کشوها مانند تصویر بالا و یک تکه مستطیل دیگر با شیار در ابتدای آن برای بالای قلک از کارتن خود جدا کنید. قطعات مقوا را بچسبانید تا قلک با کارتن را همانطور که نشان داده شده بپوشانید. یک شکاف در قسمت بالایی برای قرار دادن سکه ها نگه دارید.

قلک با کارتن

حال نوبت به تزیین قلک شما است. از سه درب بطری رنگ شده استفاده کنید و هر یک را در قسمت جلوی هر جعبه قرار دهید تا به عنوان دستگیره برای کشوها عمل کند. سپس یک فلش تزیینی با عنوان سکه یا هر عنوان دلخواه برچسب بزنید و آن را در قسمت بالای قلک بچسبانید. و تمام قلک با کارتن شما اکنون آماده استفاده است.

قلک با کارتن

قلک با کارتن ساده

ابن آموزش ساخت یک قلک با کارتن ساده است که می توانید آن را به اشکال دیگر به صورت هرمی یا استوانه ای نیز بسازید. در صورت تمایل می توانید بانک سکه را با مقوا، استیکر یا نقاشی به دلخواه تزیین کنید. چیزهایی که نیاز خواهید داشت:

  • مقوا (حدود 30 در 21 سانتی متر)
  • بند کفش
  •  نوار لاستیکی
  • تجهیزات دیگری که در تصاویر مشاهده می کنید.

مراحل ساخت این بانک سکه آسان است: ابتدا الگوی شکل زیر را را روی یک کارتن بکشید، آن را برش دهید،

سپس شکل ایجاد شده را ببندید تا به شکل مکعب درآید و سپس سوراخ ها را روی آن ا استفاده از یک میخ ایجاد کنید. سوراخ ها در دو ضلع مجاور باید در یک راستا قرار داشته باشند.

قلک با کارتن

تمام سوراخ هایی که باید ایجاد کنید در شکل مشخص شده است. سپس در وسط مربع نشان داده شده نیز باید سیاری برای ورود پول به قلک کارتنی خود ایجاد کنید.

حال باید قلک با کارتن خود را با استفاده از بند کفش جمع کنید. ابتدا یک گره در انتهای بند خود بزنید سپس آن را بدوزید. مراحل دوخت به صورت کامل در تصاویر قابل مشاهده است.

روی هر ضلع باید ۴ سورا با فاصله یکسان از یکدیگر ایجاد کنید.

دو ضلع مجاور را کنار هم قرار داده و سوراخ های هم راستا را به کمک بند بدوزید.

قلک با کارتن

حال باید به سراغ دوخت اضلاع بعدی بروید. چهار طرف قلک باید ساخته شود. در پایان دوخت بند را گره بزنید و اضافه بند را بچینید.

آخرین کاری که باید انجام دهید این است که “درب” را با نوار لاستیکی ببندید.

دو انتهای نوار کشی خود  را از سوراخ لبه پایینی قلک عیور دهید و تا جایی که می توانید بکشید و آن را گره بزنید. سپس اضافه آن را ببرید.

قلک با کارتن

و به این ترتیب قلک با کارتن شما آماده است.

قلک با کارتن

در پایان امیدواریم که از ساخت این قلک های جالب با کارتن خوشتان آمده باشد. برای آموزش های دیگر همچون کاردستی با وسایل دورریختنی و به درد نخور به نیمه شب مراجعه کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

متن پاییزی عاشقانه جدید با جملات دلبرانه و رمانتیک 1401

متن پاییزی عاشقانه جدید با جملات دلبرانه و رمانتیک 1401

با آمدن فصل پاییز، تبادل پیامهای عاشقانه پاییزی رونق می یابد و به همین جهت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *