بنر تبلیغاتی بالای مقاله

طرز تهیه کیک وانیلی ساده خانگی در ماکروفر و قابلمه

کیک وانیلی ساده دستور پخت بسیار ساده‌ای داشته و با ابتدایی‌ترین مواد آشپزخانه پخته می‌شود. این کیک خوشمزه بافت پف‌دار و وسوسه‌انگیزی دارد و افراد کوچک و بزرگ عاشق طعم آن هستند. اگر عاشق آشپزی و پخت کیک‌های مختلف هستید، پیشنهاد ما این است که کیک وانیلی ساده را در خانه خود بپزید. از آنجایی که ممکن است در بعضی از آشپزخانه‌ها ماکروفر وجود نداشته باشد، می‌توانید از قابلمه هم برای درست کردن این کیک استفاده کنید. در این صورت اصلا نگران نباشید، چون طعم و بافت کیک هیچگونه تغییری نخواهد کرد. این کیک برای مصرف در میان وعده‌ها و حتی خوراکی مدرسه دانش‌آموزان بسیار مناسب است. برای تزئین کیک وانیلی ساده می‌توانید از شکلات آب شده، خامه و خاک قند استفاده کنید. ما در این مقاله از نیمه شب طرز تهیه کیک وانیلی ساده خانگی در ماکروفر و قابلمه را به ساده‌ترین روش ممکن به شما آموزش داده‌ایم.

 

طرز تهیه کیک وانیلی ساده در ماکروفر

کیک وانیلی ساده

مواد لازم:

_کره ۲٠٠ گرم ( ۲ عدد کره ۱٠٠ گرمی)
_شکر یا پودر قند ۱/۵ پیمانه
_تخم مرغ ۴ عدد
_آرد ۲/۵ پیمانه
_شیر ۱ پیمانه
_وانیل ۱/۲ قاشق چایی‌خوری
_بکینگ پودر ۱ قاشق غذاخوری
_نمک ۱/۲ قاشق چایی‌خوری
_همزن برقی
_قالب کیک
_کمی روغن برای چرب کردن قالب
_برس شیرینی‌پزی
_الک
_لیسک

نکته ۱: مواد اولیه ذکر شده برای ۴ نفر مناسب می‌باشد.

نکته۲: به جای پیمانه آشپزی، می‌توانید از لیوان فرانسوی دسته‌دار برای پیمانه زدن مواد استفاده کنید.

 

مرحله اول: گرم کردن ماکروفر

الک کردن آرد
قبل از اینکه مواد کیک وانیلی ساده را آماده کنید، به سراغ ماکروفر رفته و دمای آن را بر روی ۱۸۵ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. گرم کردن فر از ۳٠ دقیقه قبل، باعث می‌شود که کیک شما مغز پخت شده و سریع‌تر آماده شود.

 

مرحله دوم: چرب کردن قالب کیک

برای اینکه کیک وانیلی ساده شما بعد از پخت به قالب نچسبد، کافیست که یک برس شیرینی‌پزی یا حتی دستمال کاغذی را به کمی روغن آغشته کرده و کف و دیواره‌های قالب را چرب کنید. پاشیدن مقدار خیلی کمی آرد به کف قالب نیز راهکار خوبی است.

 

مرحله سوم: الک کردن آرد

حالا باید آرد، نمک و بکینگ پودر را در کاسه‌ای مناسب با هم مخلوط کنید. برای اینکه بافت کیک شما حسابی یکدست و پف‌دار بشود، آرد و نمک و بکینگ پودر را بعد ترکیب کردن چند بار الک کنید.

 

مرحله چهارم: مخلوط کردن شکر و کره

اکنون باید یک کاسه جداگانه را برداشته و شکر و کره را داخل آن بریزید. برای اینکه خمیر شما حالت کشدار و کرم رنگی پیدا کند، مواد داخل کاسه را حدود ۱٠ دقیقه با همزن برقی هم بزنید.

 

مرحله پنجم: اضافه کردن تخم مرغ‌ها

همزدن مواد کیک
حالا باید تخم مرغ‌ها را در ظرف جداگانه سوم بشکنید و کم کم به مواد کاسه شماره ۲ (شکر و کره) اضافه کنید. توجه کنید که تخم مرغ‌ها را باید به مرور به ظرف اضافه کنید و همزمان با همزن خوب هم بزنید. تا زمانی که از یکدست شدن مواد مطمئن نشده بودید به هم زدن ادامه دهید.

 

مرحله ششم: اضافه کرد آرد و شیر به خمیر

حالا زمان اضافه کردن آرد و شیر به خمیر فرا می‌رسد. اما به هیچ وجه نباید این دو ماده را یکدفعه به خمیر اضافه کنید. چون در این صورت خمیر کیک وانیلی ساده شما گلوله گلوله و خراب خواهد شد. به همین منظور باید ابتدا ۱/۳ از آرد را به خمیر اضافه کرده و خوب هم بزنید. سپس ۱/۲ شیر را هم به خمیر اضافه کرده و مخلوط کنید. حالا نیم دیگر آرد و نصف باقی مانده شیر را هم به ظرف اضافه کنید و هم بزنید. در نهایت باقی مانده آرد را در مرحله آخر به خمیر اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. در آخر نیز وانیل را به مواد اضافه کنید و هم بزنید. خمیر کیک شما آماده است.

 

مرحله آخر: قرار دادن قالب کیک در ماکروفر

کیک وانیلی در ماکروفر
در مرحله آخر پخت کیک وانیلی ساده، باید مواد آماده شده را داخل قالبی که از قبل چرب کرده بودید بریزید و سطح مواد را با لیسک صاف کنید. سپس قالب را به مدت ۳٠ الی ۴۵ دقیقه در طبقه وسط ماکروفر قرار داده و بعد از گذشت نیم ساعت، درب فر را باز کنید و یک عدد خلال دندان را داخل کیک فرو کنید. اگر خلال دندان به مواد کیک نچسبید یعنی کیک شما آماده است. برای تزئین کیک وانیلی می‌توانید از مغزهای خرد شده مثل مغز پسته، خاک قند و یا خامه کیک استفاده کنید.

 

طرز تهیه کیک وانیلی ساده در قابلمه

 

مواد لازم:
_آرد ۴٠٠ گرم ( ۳ + ۱/۵ پیمانه)
_تخم مرغ ۳ عدد
_شکر ۲٠٠ گرم (۱ فنجان)
_شیر ۲٠٠ میلی لیتر ( ۳/۴ پیمانه یا لیوان)
_روغن ۱٠٠ گرم
_وانیل ۱/۲ قاشق چایی‌خوری
_بکینگ پودر ۲ قاشق چایی‌خوری
_نمک به مقدار کم
_الک
_لیسک
_دم‌کنی

 

مرحله اول: الک کردن آرد و بکینگ پودر

برای شروع کیک قابلمه‌ای ابتدا شیر و تخم مرغ را به همراه سایر مواد به مدت ۲۰ دقیقه در دمای محیط قرار دهید. حالا یک ظرف مناسب را آماده کرده و آرد، نمک و بکینگ پودر را چند بار در آن الک کنید.

 

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد کیک

حالا شکر، تخم مرغ و وانیل را داخل ظرفی دیگر ریخته و با همزن برقی یا دستی به مدت ۵ دقیقه هم بزنید. سپس روغن مایع را نیز به مواد اضافه کرده و ۳ دقیقه دیگر مخلوط کنید. در آخر نیز شیر را درون کاسه ریخته و یکبار دیگر خوب مخلوط کنید.

 

مرحله سوم: اضافه کردن آرد به خمیر

در این مرحله از پخت کیک وانیلی ساده، باید آرد و بکینگ پودر الک شده را کم کم و در چند مرحله به خمیر بدست آماده اضافه کنید. برای اینکه خمیر یکدستی داشته باشید، مواد را در یک جهت مشخص هم بزنید و از اضافه کردن یکباره آرد به خمیر خودداری کنید.

 

مرحله چهارم: ریختن مواد کیک در قابلمه

کیک در قابلمه
در مرحله آخر پخت کیک وانیلی ساده در قابلمه، باید یک قابلمه با ابعاد مناسب را انتخاب کرده و فقط کف آن را با کمی روغن چرب کنید. حالا قابلمه را روی شعله ملایم قرار دهید تا گرم شود. سپس مواد کیک را به آرامی داخل قابلمه ریخته و چند ضربه به قابلمه بزنید تا هوای درون کیک خارج شود. اکنون باید لیسک را برداشته و سطح کیک را به خوبی صاف کنید. حالا دمای شعله را کم کرده و درب قابلمه را به همراه دم‌کنی بر روی آن بگذارید. برای پخش کردن حرارت شعله می‌توانید از شعله پخش‌کن نیز استفاده کنید. ۴۵ تا ۶٠ دقیقه بعد، درب قابلمه را برداشته و کیک را با یک عدد خلال دندان تست کنید. اگر خلال دندان به کیک نچسبید یعنی کیک شما آماده است.

جمع‌بندی

کیک وانیلی ساده دستور پخت ساده‌ای داشته و برای مصرف در میان وعده یا صبحانه بسیار مناسب است. این کیک از مواد اولیه ساده‌ای مثل آرد، شکر، شیر، تخم مرغ و وانیل پخته می‌شود. اگر در آشپزخانه خود ماکروفر ندارید، نیازی نیست که بیخیال پختن کیک ساده وانیلی بشوید. چرا که پخت این کیک خوشمزه در قابلمه هم امکان‌پذیر است.

FavoriteLoadingپسندیدم
بنر تبلیغاتی پایین مقاله

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

طرز تهیه شربت گیلاس

گیلاس از جمله میوه‌های تابستانی است که بسیار پرخاصیت و پرطرفدار است و از آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.