چطور باد گلو بچه را بگیریم؟

گرفتن باد گلو نوزاد یکی از کارهای مهمی است که والدین باید انجام دهند و شاید این سوال برایشان پیش بیاید که لزوم این کار در چیست. وقتی که نوزادان شیر می‌خورند به دلیل ضعیف بودن فک هوای زیادی به معده‌شان وارد می‌شود. هوای وارد شده به معده نوزاد می‌تواند برای او ایجاد ناراحتی کرده و حتی خوابش را بر هم بریزد. نوزادان به تنهایی قادر نیستند هوای محبوس شده در شکمشان را خارج کنند و برای انجام این کار به کمک نیاز دارند. یادگیری نحوه درست گرفتن باد گلو نوزاد می‌تواند به شما کمک کند تا بی قراری‌های نوزاد خود را حل کنید و جلوی دردهای شکمی او را بگیرید. علاوه بر این‌ها گرفتن باد گلو نوزاد باعث می‌شود تا او بهتر و راحت‌تر شیر بخورد. باد گلو نوزاد

در نیمه شب بخوانیم:همه چیز در مورد آموزش خواب به نوزاد

چرا باید باد گلو نوزاد را گرفت؟

گرفتن باد گلو نوزاد یا آروغ زدن یک روش کاملا علمی برای کمک به غذا خوردن اوست. اغلب وقتی نوزادان شیر می‌خورند به دلیل ناتوانی در مکیدن، حباب‌های هوا به معده کوچک آن‌ها وارد می‌شود. این حباب‌ها روند شیر خوردن را مختل کرده و باعث ناراحتی نوزاد می‌شوند. نوزاد در این حالت گریه می‌کند و از خودش بی قراری نشان می‌دهد تا به شما بفهماند به کمک احتیاج دارد. با گرفتن باد گلو نوزاد به او کمک می‌کنید تا هوای گیر کرده در معده‌اش را خالی کند و راحت شود.

فواید گرفتن باد گلو نوزاد

1. رفع بی قراری، درد و ناراحتی شکمی نوزاد
2. کمک به شیر خوردن بیشتر نوزاد
3. کمک به نوزاد برای پیشگیری از مشکلات گوارشی بعدی او در آینده

نوزادان در آروغ زدن با هم تفاوت دارند، برخی همیشه آروغ می زنند و روزی بیشتر از یک بار به آروغ زدن نیاز پیدا می‌کنند. برخی هم چند روز یک بار یا فقط برخی اوقات به آروغ زدن نیاز پیدا می‌کنند. با کمک گرفتن از روانشناس کودک می‌توانید اطلاعات بیشتری در زمینه برخورد با نوزاد خود به دست آورید.

چه زمانی باید باد گلو نوزاد را گرفت؟

معمولا بعد از شیر خوردن بهترین زمان برای گرفتن باد گلو نوزاد است. اگر بین شیردهی وقفه‌ای افتاد حتما آروغ نوزاد را بگیرید و بعد دوباره به او شیر بدهید. نوزادانی که مبتلا به رفلاکس هستند باید هر 5 دقیقه پس از شیر خوردن باد گلوشان گرفته شود.

اگر نوزاد شما علائمی همچون جمع شدن، پیچ و تاب خوردن، ناراحتی و امتناع از شیر خوردن، بیدار شدن و گریه کردن در هنگام خواب پس از شیردهی را از خود نشان داد فورا باید  باد گلو او را بگیرید.

چطور باید باد گلو نوزاد را گرفت؟

روش‌های زیادی برای آروغ گرفتن نوزاد وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. معمولا نوزادان با تمام روش‌ها راحت نیستند ولی حتما یک روش وجود دارد که نوزاد شما به کمک آن بتواند بهتر باد گلو کند.

1. روش سنتی

این روش سنتی‌ترین راه برای گرفتن باد گلو نوزاد است. در این روش شما می‌توانید بنشینید یا بایستید سپس نوزاد را بغل گرفته و سینه نوزاد را جلوی سینه خودتان نگه دارید. چانه نوزاد را روی شانه‌تان قرار بدهید تا به آنجا تکیه کند. زیر چانه او و روی لباس خودتان یک پارچه قرار دهید تا اگر نوزاد بالا آورد محتویات معده او لباس شما را کثیف نکند. یکی از دست‌هایتان را پشت نوزاد قرار دهید تا او را نگه دارد. با دست دیگرتان کمر نوزاد را به صورت دورانی ماساژ دهید و چند ضربه آرام به پشت او بزنید تا آروغ بزند.

2. گرفتن باد گلو نوزاد | روش بالاتر از شانه

این روش برای نوزادانی مناسب است که می‌توانند سر و گردن خود را نگه دارند. در این روش ابتدا پشت به آینه بایستید، یک پارچه روی شانه خود قرار دهید تا لباستان کثیف نشود. نوزاد را طوری بگیرید که شکم او رو به روی شانه شما باشد. پشت او را بمالید تا باد گلو بزند. گاهی به آینه پشت سرتان نگاه کنید تا مطمئن شوید کودک به راحتی نفس می‌کشد و روی شانه شما خم نشده است.باد گلو نوزاد

در نیمه شب بخوانیم:علائم و راه های درمان رفلاکس نوزاد

3. روش نشسته در دامن

در این روش باید نوزاد را روی پای خود بنشانید به حالتی که پشتش به شما باشد. سپس یک پارچه یا پیشبند روی یقه نوزاد و پای خود قرار دهید. یکی از دستانتان را به حالت حرف انگلیسی C  بگیرید و با انگشتان آن دست چانه نوزاد را نگه دارید و با کف دست سینه نوزاد را کنترل کنید. نوزاد را کمی به جلو خم کنید، بعد با دست دیگر پشت نوزاد را ماساژ دهید تا آروغ بزند. توجه داشته باشید که انگشتان یا دست شما روی گلوی نوزاد قرار نگیرد وگرنه نوزاد نمی‌تواند به خوبی نفس بکشد.

4. گرفتن باد گلو نوزاد| روش چرخاندن

همان نکات اولیه روش قبلی را تکرار کنید. نوزاد را روی ران پایتان بنشانید، انگشتان خود را به حالت C در آورید و چانه نوزاد را بگیرید، با کف دستتان هم سینه نوزاد را کنترل کنید. حالا به جای زدن پشت نوزاد یا ماساژ دادن کمر او، به کمکی دستی که در پشت بچه قرار دارد او را آرام به شکل دورانی بچرخانید. این روش نوزاد را بسیار آرام می‌کند.

5. روش خوابیده روی شکم

نوزاد را روی شکم بخوابانید. یک پارچه روی پایتان بگذارید تا شلوارتان کثیف نشود. یک دست خود را زیر سر نوزاد بگذارید و دست دیگر را پشت نوزاد گذاشته و ماساژ دهید تا آروغ بزند. مراقب تنفس و راحتی نوزاد باشید. این را هم فراموش نکنید که نباید محکم به پشت نوزاد ضربه بزنید.باد گلو

نکتات مهم ولی ساده در مورد باد گلو زدن نوزاد:

بهتر است تعداد دفعاتی که نوزاد در روز نیاز به آروغ زدن دارد را بدانید.

– اگر کودکتان در طول آروغ زدن گریه شدید می کند حتما گرسنه است بهتر است شیردهی او را ادامه دهید.

– سعی کنید هر ۶۰ الی ۹۰ میلی لیتر شیری که به نوزاد می دهید یک بارباد گلویش را بگیرید.
مالش آرام پشت نوزاد در هنگام باد گلو گرفتن، موجب تسریع کار می‌شود.

– اگر کودک شما همراه با گاز مقدار زیادی تف از دهان خارج می کند یعنی مبتلا به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) است در این شرایط سعی کنید هر ۵ دقیقه یکبار در خلال شیردهی آروغ او را بگیرید.

– در ۶ ماه اول زندگی کودک پس از شیردهی برای جلوگیری از بالا آمدن شیر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه کودک را در حالت نشسته قرار دهید. پس از بزرگ شدن نوزاد کم کم آروغ زدن های او کم می شود هیچ جای نگرانی نیست این معمولا به این دلیل است که کودک یاد گرفته که چگونه غذا بخورد به همین دلیل میزان هوای کمتری را در طی تغذیه خود می بلعد.

– نوزادان مبتلا به کولیک ( کودکی که ۳ ساعت یا بیشتر در روز گریه می کند) مقدار هوای بیشتری را در طی فرآیند گریه می بلعد این می تواند کودک را بیشتر ناراحت کند.

– اگر نوزاد آرام و راحت است، نیازی نیست او را مجبور به آروغ زدن کنید.

در نیمه شب بخوانیم:راهنمای وعده‌های غذایی جامد برای نوزاد در هر ماه

سوالات متداول

چرا نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند بیشتر باد گلو می‌زنند؟

چون این نوزادان هوای بیشتری را وارد معده‌شان می‌کنند. برای حل این مشکل می‌توانید از شیشه شیرهای ضد نفخ و ضد رفلاکس کمک بگیرید.

تا چه زمانی باید باد گلو نوزاد را گرفت؟

معمولا تا 6 ماهگی باید این کار را انجام داد. پس از آن بچه‌ها خودشان یاد می‌گیرند چطور غذا را ببلعند که هوای کمتری به معده‌شان ورود پیدا کند.

گرفتن باد گلو معمولا چقدر طول می‌کشد؟

اگر نوزاد آروغ نمی‌زند تا 20 دقیقه پشتش را ماساژ دهید و سپس او را بخوابانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صحیح آروغ گرفتن نوزاد می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید.

آیا نزدن باد گلو مشکلی پیش می آورد؟

خیر. اگر شیرخوار شما بعد از شیرخوردن آروغ نزد به این معنی است که هوای زیادی در معده اش جمع نشده است. البته بهتر است قبل از خواباندن او بعد از شیرخوردن کمی او را سردوش خود نگه دارید.

حرف آخر بعضی نوزادان برای خارج کردن هوایی که بعد از غذا خوردن و یا گریه کردن داحل شکمشان جمع می شود، نیاز به کمک دارند. در این مقاله چطور گرفتن باد گلو نوزاد را آموزش دادیم، امیدواریم این آموزش مثمر ثمر واقع شده باشد.

منبع سایت:نی نی مایند و بیتوته

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

دستور پخت غذای کمکی برای کودکان 1 تا 3 سال(12 تا 36 ماهگی)

همه ی کودکان بعد از گذشت 7 ماه از زندگیشان می توانند از غذاهای کمکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *