واکسن کووید چه تاثیری روی پریود دارد؟

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته خواهد شد که واکسن کووید چه تاثیری روی پریود دارد؟

و آیا واقعا تاثیری دارد یا شایعه ای بیش نیست؟

طی هفته های اخیر ، گزارش های خبری حاکی از این موضوع منتشر شد که برخی از زنان پس از دریافت واکسن کووید ، بی نظمی در چرخه قاعدگی خود را تجربه می کنند.

این بی نظمی دوره شامل پریود پیش از موعد و سنگین تر بودن حجم آن نسبت به شرایط معمول و یا تأخیر بوده است.

گذشته از گزارش های خبری ، هیچ مدرک تحقیقاتی دال بر صحت این موضوع وجود ندارد. اما ممکن است بین این دو موضوع (پریود و تاخیر) گاهی پیوندی وجود داشته باشد.

بنابرین تحقیق و مطالعه بیشتر در این زمینه ارزشمند می باشد.

ممکن است از نظر تئوری ، یک واکسن بتواند بر قاعدگی زن تأثیر بگذارد.

تزریق یک واکسن به منظور القا پاسخ ایمنی در بدن است و این پاسخ ایمنی می تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد.

چرخه قاعدگی در درجه اول تحت تأثیر متقابل هورمون های ترشح شونده توسط مغز بر تخمدان ها و به نوبه خود روی رحم اثر گذار است.

واکسن کووید چه تاثیری روی پریود دارد؟

در نیمه اول چرخه ، که به هورمون جنسی استروژن زنانه وابسته است ، پوشش آندومتر شروع به جمع شدن در رحم می کند و فولیکول ها (تخمک ها و بافت اطراف آنها) در تخمدان در حال رشد هستند.

در اواسط چرخه ، افزایش هورمونی به نام هورمون لوتئینزان روی تخمدان اثر می گذارد و تخمک را در فرایند تخمک گذاری آزاد می کند.

در نیمه دوم چرخه ، که به هورمون جنسی دیگری به نام پروژسترون وابسته است ، پوشش آندومتر پس از آماده سازی تخمک بارور شده برای کاشت ، به طور قابل توجهی ضخیم می شود.

رصد سیکل قاعدگی خود با برنامه پریود فارسی

در این دوره اگر حاملگی اتفاق نیفتد ، پروژسترون به سرعت ریزش می یابد و به دنبال خود منجر به ریزش مخاط رحم یا قاعدگی می شود.

این چرخه همچنین تا حدی به سیستم ایمنی بدن وابسته است.

به عنوان مثال ، سلولهای ایمنی خاصی مانند ماکروفاژها ، ماست سل ها و نوتروفیل ها در پوشش آندومتر یافت می شوند و در ریختن پوشش رحم در طول چرخه قاعدگی نقش دارند و برای چرخه بعدی بازسازی می شوند.

بنابراین دریافت واکسن و داشتن پاسخ ایمنی مورد انتظار ممکن است بر تعامل پیچیده بین سلولهای ایمنی و سیگنالهای رحم تأثیر بگذارد و منجر به سنگین تر شدن ، دردناک تر یا طولانی تر شدن دوره بعدی شود.

آزمایش واکسن کووید چه تاثیری روی پریود دارد؟ :

برای اینکه متوجه شوید واکسن کویید بر چرخه ی قاعدگی شما اثر گذاشته یا خیر میزان پریود سه ماه قبل از واکسن کویید خود را با سه ماه بعد از تزریق واکسن کویید بررسی کنید و نتیجه را با هم مقایسه کنید.

دلایل زیادی ممکن است دلیل نامنظم بودن پریود شما باشد
هر چیزی که بر هورمون ها یا سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد ، مانند استرس ، رژیم غذایی ، ورزش ، خواب یا بیماری می تواند بر چرخه پریود شما تأثیر بگذارد.و ممکن است این تغییرات وابسته به تزریق واکسن نباشد.

از این نظر ، واکسن ممکن است به طور غیر مستقیم بر چرخه پریود تأثیر بگذارد.

در این حالت خانم ها در دو دسته روحی قرار می گیرند :

برخی از خانمها ممکن است در مورد واکسن زدن تحت فشار و استرس قرار بگیرند ، در حالی که برخی دیگر از انجام واکسیناسیون احساس راحتی کنند.

بنابرین این حالت روحی است که می تواند در میزان و شدت پریود اثر گذار تر باشد تا تاثیر مستقیم تزریق واکسن کویید.

خبر خوب این است که اگر فقط در یک چرخه اختلال پیدا کنید جای نگرانی نیست.چون احتمالا به دلیل تاثیرات روانی تزریق واکسن دچار این اختلال شده اید.

اما اگر دوره های نامنظم ، دردناک یا سنگین پریود بیش از سه ماه ادامه داشت باید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

نکته : تزریق واکسن کویید تاثیری بر سقط جنین ندارد.

علائم کرونا در کودکان و راهکارهایی برای پیشگیری و بهبود

نکته : نتایج یک تحقیق در آمریکا نشان داد که پس از تزریق واکسن کویید ، 70 درصد از زنان دچار تغییرات وضعیت پریودی و قاعدگی شدند ، اما نکته ی جالب اینکه این عوارض برای هیچ یک از بانوان پایدار نبوده و بعد از مدتی از بین رفته و رحم به وضعیت اولیه خود بازگشته.

آیا واکسن کویید تنها اثرش بر پریود است ؟

خیر ، تزریق این واکسن می تواند با عوارض دیگری همراه باشد از جمله :

درد عضلانی ( ناحیه عضله تزریق شده )

تب

سردرد

افت فشار

درد بدن

که معمولا برای رفع این مورد در صورتی که دچار تب شدید باید 6 ساعت یکبار استامینوفن مصرف کنید.

آیا در دوران پریود می توان این واکسن را تزریق نمود ؟

بله

واکسن کووید چه تاثیری روی پریود دارد؟

و نکته حائز اهمیت اینکه تزریق این واکسن در دوره ی پریود باعث سنگینی پریود آن دوره نمی شود و اثر خود را از سیکل های بعدی به جا می گذارد.

اسامی واکسن های کوویید

واکسن اسپوت نیک وی

واکسن چینی و هندی

واکسن سینوفارم

واکسن آسترانکا

واکسن نوواوکس

واکسن مدرنا

واکسن پاستور

واکسن کوو برکت

واکسن فایزر بیوان تک

واکسن جانسون اند جانسون

واکسن کن ساینو بایو

واکسن سینوواک بیو تک

کدام یک از واکسن ها ایرانی است ؟

واکسن کوو برکت و پاستور

واکسن کووید چه تاثیری روی پریود دارد؟ آیا باعث لکه بینی می شود؟

بله ، طبق تحقیقی که از جامعه ی هدف صورت گرفت اکثر زنان در میان دوره شاهد لکه بینی بودند.

آیا واکسن کرونا را در زمان درمان ناباروری می توان استفاده نمود ؟

خیر طبق نظر انجمن پزشکی آمریکا برای آنکه تخمک های کاشته شده از دست نروند بهتر است که سه روز پس از درمان این واکسن را تزریق نمود.

واکسن کووید چه تاثیری روی پریود از نظر اثر فشار روحی یا جسمی دارد ؟

از نظر روحی تاثیر به دلیل استرس است.

و از نظر جسمی تاثیر به دلیل شوک وارد شدن به بدن بر اثر واکسنی است که تاکنون بدن با آن روبرو نبوده و دچار واکنش فیزیولوژیکی می شود و باید خود را طوری تنظیم نماید که واکنش ایمنی مناسبی را نشان دهد.

سخن پایانی

در مقاله ی فوق به پاسخ این سوال پرداختیم که واکسن کووید چه تاثیری روی پریود دارد؟

اما به طور خلاصه باید گفت هنوز به طور واضح مشخص نیست که اختلالات قاعدگی ، ناشی از تزریق واکسن است یا ناشی از استرس زدن آن.بر هیچ کس پوشیده نیست که استرس شدید – مانند از دست دادن یکی از عزیزان ، نقل مکان به خانه جدید یا طلاق – می تواند پریودهای یک زن را مختل کند. و شکی نیست که  همه گیری ویروس کرونا  به عنوان یک نوع اصلی استرس شناخته می شود. بنابراین تعجب آور نیست که برخی از زنان  در ماه های اخیر دچار اختلال در قاعدگی شده اند. با توجه به استرس مداوم ، “افزایش سطح کورتیزول می تواند بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر بگذارد.” دکتر شیرازیان می گوید. علاوه بر این ، با دوره های طولانی مدت استرس ، سیستم پاسخ به استرس می تواند سوزانده شود و محور HPA می تواند “سرکوب شود ، که باعث کاهش تولید استروژن و پروژسترون در هیپوفیز می شود.

اما آنچه که مهم است این است که تزریق این واکسن امری ضروری و اجتناب ناپذیر است و تحمل قاعدگی شدید بهتر از سیستم ایمنی پایین و درگیر شدن با این بیماری منحوس تنفسی است بیماری ای که گاه گریبان عده ای را نیز با مرگ می گیرد.

بنابرین از آنجا که فایده این واکسن بیشتر از عوارض آن اعم از تب ، لرز ، استرس ، شدت قاعدگی و … است بهتر است که تزریق آن را بدون هیچ تردیدی انجام دهیم.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

میزان ویتامین ث مورد نیاز بدن در روز چقدر است؟

میزان ویتامین ث مورد نیاز بدن در روز چقدر است؟

میزان مصرف قرص ها و ویتامین ها از جمله ویتامین ث، دی، آ و… بیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *