تشخیص سیر یا گرسنه بودن نوزاد

علائم سیر بودن نوزاد برای مادران و والدین امر بسیار مهمی می‌باشد چرا که نوزادان به خاطر عدم توانایی در تکلم و صحبت کردن قادر نیستند نیازها و خواسته‌هایشان را به زبان بیاورند. به همین دلیل والدین و به ویژه مادر، معمولا سعی دارند از طریق نشانه‌های رفتار او، نیازهایش را حدس بزنند. یکی از این موارد علائم سیری نوزاد یا گرسنگی او می‌باشد. در ادامه این مقاله به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت. همچنین مشاوره کودک میتواند در این زمینه شما را راهنمایی کند.سیر بودن نوزاد-گرسنه بودن نوزاد

در نیمه شب بخوانیم:نحوه تغذیه مادر و تاثیر روی شیر مادر

10 علامت سیربودن نوزاد

از انجایی که کودکان نمی توانند به طور کلامی با ما ارتباط برقرار کنند تا متوجه شویم چه چیزی به آن ها دهیم. اگر والدین به دقت توجه کنند، نوزادان آن ها سعی می کنند به آن ها چیزی بگویند. آن ها می گویند چه زمانی گرسنه هستند و چه زمانی میل به خوردن دارند.

 بستن لب

اولین نشانه سیر بودن نوزاد  بستن لب است. اگر کسی سعی کند غذا را در دهان آنها فرو کند، لبان خود را محکم به هم نزدیک می کنند.

 رد کردن

گاهی والدین علائم گرسنگی را اشتباه می گیرند و ممکن است تلاش کنند کودکی را تغذیه کنند که واقعا گرسنه نیست. این زمانی است که آن ها می خواهند به دنبال این نشانه ها بگردند تا مطمئن شوند که بچه آن ها واقعا گرسنه نیست. یک چیز دیگر که نوزادان وقتی سیر می شوند انجام می دهند، پس زدن سینه مادر است.

سیر بودن نوزاد | توقف در مکیدن

این یکی خیلی ساده به نظر می رسد اگر کودک گرسنه نباشد، مکیدن را متوقف خواهد کرد. مهم نیست که آیا شیر آنها از شیشه شیر است یا سینه مادر. اگر سیر باشند آن ها دیگر غذا نمی خورند.اگر بزور شیر بخورند آن را تف می کنند.

خوابیدن

یکی از بزرگ ترین نشانه های سیر بودن نوزاد این است که آن ها می خوابند. زنانی که با پستان شیر می دهند اغلب شگفت زده می شوند که آیا نوزاد آن ها به اندازه کافی شیر می خورد چرا که به طور مداوم در حین خوردن به خواب می روند.

این کاملا در روزهای اولیه تولد رایج است و مادران تشویق می شوند نوزاد خود را برای خوردن بیدار کنند. وقتی نوزاد رشد می کند، مادر نیازی به نگرانی زیاد ندارد.

سیر بودن نوزاد-گرسنه بودن نوزاد

ادامه نشانه های سیر بودن نوزاد

جالب تر شدن مسائل اطراف

زمانی که نوزادی گرسنه است، تنها چیزی که برای آن ها اهمیت دارد، خوردن غذا است. این تنها چیزی است که آن ها به آن علاقه دارند و هیچ تلاشی برای سرگرم کردن آن ها فایده ندارد. اگر نوزاد سیر شود،کارهای جالبی انجام می دهند.

سیر بودن نوزاد |  زیاد گریه کردن

گریه کردن نیز راه خود را به این بخش نیز باز کرده است. دلیل آن این است که گریه تنها راه برقراری ارتباط است. زمانی که گرسنه هستند گریه خواهند کرد، اما زمانی که به آنها غذا داده می شود هم گریه میکنند یعنی در این وضعیت نوزاد گرسنه نیست و مشکل دیگری دارد.

در نیمه شب بخوانیم:افزایش شیر مادر | مواد غذایی موثر در افزایش شیر مادران

کشش

نشانه دیگری از سیر بودن نوزاد کشش است. بسیاری از ما فکر می کنیم که فقط صبح ها یا بعد از اتمام کار کش می آوریم. این کشش راهی برای گرم کردن بدن است. در حالی که این درست است، ما همچنین زمانی که راضی هستیم انجام می دهیم.سیر بودن نوزاد-گرسنه بودن نوزاد

سیر بودن نوزاد| تغییرات الگو

زمانی که فردی کودک دارد، مهم است نحوه کار فرزندشان را مطالعه کنند و بدانیم بچه چه زمانی به چه چیزی نیاز ندارد. اگر مادر در طول شیردهی متوجه تغییر مکیدن نوزاد شود که با فشار کمتری پستان را می مکد نوزاد در حال سیر شدن است.

از بین رفتن نشانه های گرسنگی

این یکی دیگر از نشانه ها است که کاملا بدیهی به نظر می رسد. اگر تمام نشانه های گرسنگی را در نوزاد نبینیم در واقع سیر شده.

نشانه گرسنه بودن نوزاد

علائم سیر بودن نوزاد را با هم خواندیم و حالا نوبت به نشانه های گرسنه بودن نوزاد است که شامل:

گریه کردن

نشانه های سیر بودن نوزاد را برایتان ذکر کردیم اما در این قسمت نشانه های گرسنه بودن آنها را بیان می کنیم. مهم ترین نشانه ای که کودک گرسنه است گریه کردن است. گریه کردن تنها راه برقراری ارتباط کودک با ما است، زمانی که آن ها نیاز به ملاقات دارند، گریه خواهند کرد.گریه های آن ها به نظر متفاوت خواهد رسید، و بعد از گذشت زمان، مادر شروع به تشخیص آنچه که بچه اش با گریه می خواهد می کند.

گریه گرسنگی معمولا بلند و آهسته است. مشکل این است که گریه کردن یکی از آخرین نشانه های گرسنگی است و اگر مادر زودتر متوجه علائم نشود کودک شروع به گریه می کند.ممکن است مادر قبل از غذا دادن به کودک نیاز به آرام کردن بچه اش را داشته باشد.

گرسنه بودن نوزاد| بیقراری

نشانه دیگری از گرسنه بودن نوزاد دست و پا زدن و بیقراری است. این حالت معمولا زمانی مشاهده می شود که کودک از خواب بیدار می شود. آن ها ممکن است شروع به حرکت در اطراف گهواره کنند و سعی می کنند به مادر نشان دهند که گرسنه هستند.

مکیدن دست

از نشانه های دیگر گرسنه بودن نوزاد مکیدن دست است. وقتی بچه گرسنه است هر چیزی نزدیک دهانش می شود دهان را باز می کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که یکی از دست ها را سمت دهان می برند و سعی می کنند بمکند.

دهان باز

وقتی گرسنه هستیم غذا می خوریم دهان را باز می کنیم. بچه ها وقتی گرسنه هستند این کار را انجام می دهند. این سرنخی برای مادر آنها است که چیزی در دهان آنها بگذارند تا بتوانند بخورند. اگر مادر این نشانه ها را ببیند، باید هر چه زودتر بچه را تغذیه کند. توجه به نشانه های گرسنگی زودتر از موعد بهتر است تا کودک کمتر ناراحت شود.

گرسنه بودن نوزاد| گاهی لبخند

تشخیص زمانی که به نوزاد چه موقع غذا داده شود سخت است، به خصوص اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه شود. یکی از بهترین روش ها برای اطمینان از اینکه نوزادتان درست تغذیه نمی شود و هنوز گرسنه است این است که با دیدن مادر لبخند بزند بله لبخندی مثل شادی از رسیدن به غذا. زمانی که کودک 4 ماهه است، آن ها توانایی ارائه لبخند حقیقی را دارند.سیر بودن نوزاد-گرسنه بودن نوزاد

نق زدن

غر زدن یکی از بهترین نشانه های گرسنگی است که از نوزاد شروع می شود. این واکنشی است که آن ها با آن به دنیا می آیند. چیزی است که کودکان هنگام گرسنه بودن و تلاش برای یافتن پستان انجام می دهند. اگر چیزی گونه آن ها را لمس می کند، سرشان را برمی گردانند و سعی می کنند چیزی که فکر می کنند نوک پستان برای خوردن است را پیدا کنند.

گرسنه بودن نوزاد | کشیدن پیراهن

نوزادان خیلی باهوش تر از آنچه فکر می کنیم هستند همیشه سعی می کنند چیزهایی را به ما بگویند. ما فقط باید مطمئن شویم که آنجا هستیم تا آن ها را بشنویم. نشانه دیگر گرسنه بودن نوزاد این است که آن ها شروع به کشیدن پیراهن مادر کنند. اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه شود، خیلی طول نمی کشد تا یاد بگیرد که غذایش کجاست، بنابراین آن ها در تلاش برای رسیدن به غذا، پیراهن را می کشند.

حرکت سر

نیاز اولیه کودک غذا خوردن است. زمانی که نوزاد تازه متولد شده باشد، واقعا به چیزی بیشتر از این نیاز ندارد. آن ها به غذا، خواب و دوست داشتن نیاز دارند. آن ها بطور غریزی می دانند که چطور بمکن و قورت دهند. زمانی که نوزاد گرسنه است، سر خود را به سمت منبع غذا تغییر خواهند داد.

 تغییرات در صورت

وقتی بدن در حال گرسنه شدن هست، بعضی چیزها اتفاق می افتد. معده قار و قورمی کند، ممکن است کمی به هم فشرده و ناراحت می شویم. این اتفاق برای نوزادان هم می افتد.

تمام این احساسات می تواند باعث ناراحتی کودک شود، و از آنجایی که آن ها ابراز می کنند، می تواند در برخی حالات چهره عجیب و غریب ظاهر شود. این احساسات برای آن ها تازگی دارد.سیر بودن نوزاد-گرسنه بودن نوزاد

در نیمه شب بخوانیم:نکاتی درباره تغذیه و خوردن مکمل ها در شیردهی

گرسنه بودن نوزاد| حرکت دست و پا

کمی قبل از این در مورد این که چگونه کودکی که گرسنه است شروع به حرکت سریع می کند، صحبت کردیم. این حالت معمولا با بازوها و پاهای آن ها رخ می دهد. اعضای بدن آن ها از کنترل خارج خواهد شد و سعی می کنند به مادر و پدر بگویند که وقت خوردن است.

حرف اخر سخت ترین قسمت مراقبت از بچه این است که بفهمید آن ها چه می خواهند. این که ندانید به چه دلیل گریه می کنند بسیار ناراحت کننده است. اگر آن ها می توانستند بگویند چه اتفاقی برایشان افتاده حل آن برای پدر و مادر بسیار آسان تر خواهد بود.

اگر فکر می کنید گریه نوزاد عزیزتان تنها نشانه گرسنگی اوست سخت در اشتباه هستید. حالات و تغییرات حرکتی دوست داشتنی او هم بخشی از علامت های گرسنگی و یا حتی سیر بودن نوزاد است.

منبع سایت:نمناک و هنر زندگی

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

بطور کلی وراثت عامل مهمی است که بر هوش جنین در دوران بارداری تأثیر می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *