گل فروشی آنلاین تهران

آشنایی با انواع قهوه ساز و دم افزارهای قهوه

قهوه با آن عطر دل انگیز و دوست داشتنی قهوه و طعم دل فریبش سالهاست کهیکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در جهان است. امروزه انواع قهوه ها با روش های مختلف فرآوری ، آسیاب های مختلف و رست های متنوع در بازار موجودند و متعاقبا برای انتخاب دم افزار و قهوه ساز و نحوه ی دم کردن قهوه هم گزینه های مختلفی در اختیار دارید. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع دم افزارهای قهوه آشنا کنیم؛ با ما در سایت نیمه شب همراه باشید.

اسپرسو سازهای برقی

اسپرسو میکر

بیش از صد سال است که اسپروسازهای برقی در جهان برای تهیه قهوه مورد استفاده قرار میگیرند و امروزه انواع اسپروسازهای برقی در مقیاس صنعتی و خانگی در بازار موجودند وهر سال هم مدل های جدیدی با قابلیت های جدید به بازار می آیند. هر چند تنوع دستگاه های اسپرسو ساز برقی بسیار بالاست اما به طور کلی اصول تهیه اسپرسو در این قهوه سازهای پرطرفدار و کاربردی به یک شکل است: آب داغ با فشار به سمت محفظه قهوه آسیاب شده ریز هل داده شده و از فیلتری عبور میکند. در نتیجه این فرایند یک شات قهوه تولید میشود.

ممکن است فرایند تهیه اسپرسو پیچیده به نظر برسد و انتخاب دستگاه قهوه ساز فیلتردار هم با وجود گزینه های بسیار کار نسبتا دشواری است. بعضی قهوه سازها نیمه اتوماتیک هستند، بعضی تمام اتوماتیک. بعضی هم کوچک و قابل حمل هستند. اگر قهوه ای اصیل و با کیفیت میخواهید اسپرسوساز اهرمی چیزی است که دنبالش هستید. اما اگر میخواهید بدون هیچ حرکتی قهوه شما آماده شود باید اسپرسو ساز تمام اتوماتیک تهیه کنید. با این نوع دستگاه ها با فشار یک دکمه قهوه شما آماده میشود.

قهوه ای که برای مصرف در دستگاه اسپرسوساز به آن نیاز دارید با به صورت ریز آسیاب شده باشد و نحوه ی رست کردن آن هم به صورت مدیوم تا مدیوم تیره است.این که به چه سطحی از مهارت برای کار با دستگاه اسپرسوساز برقی نیاز داشته باشید بستگی به نوع دستگاهی دارد که تهیه میکنید. این که دستگاهتان خانگی باشد و یا صنعتی و این که تمام اتوماتیک باشد و یا نیمه اتوماتیک.

همچنین بخوانید: چای ماچا بهتر است یا قهوه؟ | چای ماچا چه خواصی دارد و چگونه آن را مصرف کنیم؟

فرنچ پرس

فرنچ پرس

فرنچ پرس یکی از یکی از شناخته شده ترین و ساده ترین ابزارهای دم آوری قهوه است. این دستگاه ساده سالهاست که برای دم کردن قهوه مورد استفاده قرار میگیرد و به علت قیمت پایین و طرز کار ساده اش برای همه ی افراد و در مکانهای مختلف قابل دسترس است.

برای این که بتوانید قهوه ی باکیفیتی با فرنچ پرس دم کنید باید قهوه تان درشت آسیاب شده باشد بنابراین قهوه ی اسپرسو به دلیل این که آسیاب ریزی دارد چندان برای دستگاه فرنچ پرس مناسب نیست و در نهایت قهوه ای با طعم تلخ و بدمزه خواهید داشت. بنابراین با توجه به اندازه ی قهوه های آسیاب شده بهترین نوع قهوه برای دم کردن با دستگاه فرنچ پرس قهوه ی فرانسه است.

هنگامی‌که از فرنچ پرس استفاده می‌کنید، حتماً اطمینان حاصل کنید که از نسبت قهوه به آب صحیح استفاده می‌کنید. وقتی از آب و قهوه کافی استفاده نمی‌کنید، طعم دچار اختلال می‌شود. به منظور تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس برای هر فنجان ۷ الی ۱۴ گرم پودر قهوه داخل مخزن فرنچ پرس اضافه می‌کنیم.

برای دم کردن قهوه در فرنچ پرس آب را تا قبل از رسیدن به دمای جوش گرم می کنیم و درست قبل از جوش آمدن از روی شعله بر می داریم. سپس اهرم و درپوش دستگاه را برداشته و قهوه آسیاب شده را درون آن می ریزیم. در مرحله بعد کمی آب را به طور دورانی روی قهوه ها می ریزیم تا خیس شود و کف کند.

بعد از گذشت 30 ثانیه آن را آهسته هم می زنیم  سپس بعد  از 30 ثانیه بقیه آب را به طور دورانی داخل دستگاه می ریزیم، درپوش را بسته و اهرم را به آهستگی سر جایش می گذاریم. دقت کنید  اهرم را به طرف پایین فشار ندهید. بعد از گذشت 4 دقیقه ، اهرم را به آهستگی به طرف پایین هل می دهیم و قهوه را در فنجان ریخته و میل می کنیم. لازم به ذکر است که قهوه نباید به مدت طولانی درون دستگاه فرنچ پرس بماند.

این که قهوه چقدر باید در فرنچ پرس بماند تا دم بکشد بستگی به اندازه ی قهوه و سطح آسیاب آن دارد اگر قهوه تان درشت آسیاب شده بگذارید قهوه بیشتر از 4 دقیقه در فرنچ پرس بماند.

فرنچ پرس پس از مدتی بوی قهوه، شیر و … می‌گیرد. یک روش‌ ساده برای نظافت فرنچ پرس بدین صورت است که:کمی سرکه، نمک، کف صابون و آب را ترکیب کرده و آن را داخل مخزن فرنچ پرس می‌ریزیم و اهرم آن را بالا و پایین می‌کنیم تا به‌طور کامل شسته شود. انجام این کار باعث می‌شود علاوه بر شستشو کامل، فرنچ پرس بوی خوبی نیز بگیرد.

قهوه ساز موکا پات

موکا پات

اگر نمیخواهید پول زیادی را خرج خرید اسپرسو ساز کنید گزینه ای ارزان و کاربردی به نام موکاپات در دسترس شما خواهد بود.موکاپات یه محفظه ی جدا گانه دارد.آب در محفظه پایینی میجوشد. فشار بخار، آب را به بالا هل میدهد. با گذشت آب از محفظه میانی حاوی قهوه آسیاب شده، اسپرسو در محفظه بالایی ذخیره میشود.

هر چند قهوه تهیه شده در موکا پات کیفیت قهوه تهیه شده در اسپرسوساز حرفه ای را ندارد. اما کافئین مورد نیاز شما را به خوبی تأمین میکند. در ضمن، با این وسیله شما میتوانید برای چندین نفر (4 تا 16 نفر) همزمان اسپرسو درست کنید. پس برای پذیرایی از مهمان های زیاد مناسب است. فراموش نکنید آسیاب مناسب موکا پات از قهوه ساز های چکه ای ریزتر و از پودر درشت تر است. اگر باز هم در میزان آسیاب شک دارید بهترین راه این است که آزمون و خطا کنید. از آسیاب درشت تر شروع کنید. و هر بار قهوه را ریزتر آسیاب کنید تا به طعم دلخواه خود برسید

قهوه ساز کمکس (Chemex)

کمکس

قهوه ساز کمکس از جمله دم افزارهای قهوه است که قهوه را به شکل قطره ای دم میکند و شکلی شبیه به یک گلدان دارد. این قهوه‌ساز نمونه ای از یک طراحی خلاقانه و درخشان است که توسط یک شیمیدان آلمانی اختراع شد. چیزی که این قهوه‌ساز را بی‌نظیر می‌کند، فیلترهای مخصوص آن است.دم کردن قهوه در کمکس نیاز به دقت زیادی دارد. باید حجم قهوه، آسیاب قهوه، حجم و دمای آب به درستی انتخاب شوند. اما بعد از یاد گرفتن و رعایت این نکات قهوه ی بسیار خوش طعمی درست خواهید کرد.

برای این که دقیق تر بتوانید با این دستگاه کار کنید بهتر است از یک ترازو استفاده کنید تا نسبت آب و قهوه ای که استفاده میکنید دقیق باشد؛ به عنوان مثال یکی از روش های درست کردن قهوه با کمکس این است که  برای هر 16 گرم آب از 1 گرم قهوه استفاده کنید.

در گام اول فلیتر را آماده کنید؛ فیلتر کاغذی را روی دستگاه تنظیم کنید تا دهانه آن را پوشش دهد. روی فیلتر مقداری آب جوش بریزید و پس از چند ثانیه آب را از درون دستگاه خارج کنید. با این کار هم طعم کاغذی فیلتر از بین می‌رود و هم دستگاه گرم می‌شود. پس از تخلیه آب، کمکس را روی یک ترازوی آشپزخانه یا کافه قرار دهید.

دانه‌های تازه رست شده قهوه را با درجه متوسط آسیاب کنید. برای دم کردن قهوه با کمکس، پودر قهوه باید کمی درشت‌ باشند.

فیلترهای کاغذی Chemex با ضخامت و شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانند جریان حرکت آب در میان دانه‌های قهوه را محدود کنند. بنابراین اندازه درشت متوسط دانه‌ها ​​باعث می‌شود حرکت آب جریان داشته باشد.

اگر به نکات زیر توجه کنید، قهوه شما به خوبی دم می‌کشد و شکوفا می‌شود:

 • دمای آب باید 200 درجه فارنهایت معادل 93 درجه سانتیگراد باشد. بنابراین باید پس از جوش آمدن آب، کتری را از روی حرارت بردارید، بیست ثانیه صبر کنید و سپس آب را روی پودر قهوه بریزید.
 • ریختن آب جوش 100 درجه روی پودر، به طعم قهوه آسیب می‌زند.
 • تایمر را تنظیم کنید و به آرامی مقدار کمی آب تصفیه‌شده، حدودا دو برابر وزن قهوه (حدود 3 اونس یا 84 گرم)، روی فیلتر بریزید. در حدی که قهوه درون فیلتر خیس شود.
 • مطمئن شوید که آب روی همه قسمت‌ها ریخته شده و هیچ جا خشک نمانده است. کتری‌های مخصوص قهوه، به دلیل گردنه بلند و باریکی که دارند برای این کار بسیار مناسب هستند.
 • در این مرحله می‌توانید حباب‌های دی اکسید کربن را که از قهوه خارج می شوند ببینید، به ویژه اگر از قهوه تازه استفاده کرده باشید.
 • سی ثانیه صبر کنید.
 • به آرامی آب را با حرکت مارپیچ یا دَوار روی فیلتر کمکس بریزید تا سطح آب به حدود یک سانتی‌متر در زیر لبه بالای قهوه‌ساز برسد. وقتی سطح آب و قهوه تقریبا به دو سانتی‌متر رسید، دوباره آب بریزید. این کار را تا زمانی که آب تمام شود ادامه دهید.هر مقدار آبی که استفاده می‌کنید، باید در مدت دو دقیقه روی فیلتر ریخته شود.
 • منتظر بمانید و کمکس را تحت نظر داشته باشید. وقتی آب به حدی از فیلتر رد شد که می‌توانستید پودر قهوه را ببینید، فیلتر را بردارید و تفاله قهوه را دور بریزید. چند قطره آخر ممکن است کمی تلخ باشد.
 • این فرایند قاعدتا مدت زمانی بین 3:30 تا 4:30 دقیقه طول می‌کشد. اگر بیشتر از این طول کشید، لازم است دفعه بعد قهوه را کمتر آسیاب کنید یا آب را سریع‌تر روی پودر قهوه بریزید. اگر کمتر از این مدت طول کشید، دفعه بعد آب را آهسته‌تر بریزید یا قهوه را بیشتر آسیاب کنید.
 • Chemex یک ظرف زیبا برای سرو قهوه است بنابراین می‌توانید آن را مستقیما سر میز بیاورید. اگر مایل به این کار نبودید، قهوه را درون لیوان بریزید و همان لحظه سرو کنید.

قهوه ساز وی60 هاریو (v60)

وی 60

قهوه ساز هاریو V60  بخاطر مخروط 60 درجه اش به‌ این اسم نامیده شده است، و یکی از محبوب ترین دستگاه‌های روش قطره‌ای دم کردن قهوه است.‌ این دستگاه ؛ قهوه‌ای یکپارچه و با مشخصه طعمی‌لذت بخش و تمیز ارائه می‌دهد. با ‌ این دستگاه آزمایش کردن با پارامترهای عصاره گیری، مثل دمای آب، اندازه آسیاب، نسبت قهوه به آب نیز آسان است. قهوه ساز وی60 قهوه ای قهوه ای شفاف و خوش طعم بدون هیچ تلخی آزاردهنده ای برایتان آماده خواهد کرد.

قهوه ساز وی60 در سه سایز مختلف تولید می شود. سایز 1 آن مناسب 1-2 نفر است، سایز 2 برای 1-4 نفر و سایز 3 برای 1-6 نفر. جنس قیف وی60 میتواند سرامیکی یا شیشه ای باشد. البته انواع مشابه پلاستیکی آن هم ساخته شده که بسیار ارزان قیمت هستند. نکته خوب دیگر در مورد این روش تهیه قهوه دمی این است که استفاده از قوری آن ضروری نیست. قیف وی60 را میتوانید مستقیماً روی فنجان قرار دهید. که این روش برای تهیه یک فنجان قهوه مناسب است.

 • برای دم کردن قهوه در این دستگاه نیاز به قهوه ی آسیاب شده با مدیوم ریز داریم و رست قهوه هم میتواند روشن، مدیوم یا تیره باشد.
 • در مرحله اول آب را درون کتری می‌ریزیم تا جوش بیاید و سپس فیلتر کاغذی را بروی V60 قرار دهید و آن را روی قوری یا لیوان بگذارید. سپس مقداری از آب داغ را روی فیلتر کاغذی بریزید تا همه‌جای آن را خیس کند. انجام این کار باعث می‌شود قهوه طعم ناخوش آیند کاغذ را به خود نگیرد و همچنین قوری کمی گرم شود. در پایان آب داخل قوری را خالی کنید.
 • در گام بعدی برای هر نفر ۱۵ گرم پودر قهوه را داخل فیلتر کاغذی بریزید.
 • سپس مقداری آب داغ (۹۴ درجه سانتی گراد) را آرام آرام روی پودر قهوه بریزید.
 • در مرحله بعدی با استفاده از یک قاشق پودر قهوه و آب را هم بزنید و ۳۰ ثانیه صبر کنید. این کار باعث می‌شود تا گاز CO2 از قهوه خارج شود، سپس حباب‌هایی روی سطح قهوه ایجاد می‌شود و عطر دل‌پذیری بوجود می‌آید.
 • در مرحله بعدی ۲۵۰ میلی‌لیتر آب داغ را به‌صورت دورانی روی پودر قهوه اضافه می‌کنیم تا بالای سطح V60 را بپوشاند.
 • در مرحله بعدی قهوه را دوباره هم بزنید و حدود ۲.۵ تا ۳ دقیقه صبر کنید تا قهوه از فیلتر عبور کرده داخل قوری بریزد و بعد آن را سرو کنید.
FavoriteLoadingپسندیدم
گل فروشی آنلاین در تهران

درباره‌ی سحر کریمی

همچنین ببینید

بهترین خوراکی ها برای چاقی صورت

اگرچه افزایش وزن به طور خاص فقط روی صورت دشوار است، اما افزایش وزن به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *