آیا نوشیدن قهوه در بارداری ممنوع است؟

برای بسیاری از افراد این سوال مطرح است که آیا نوشیدن قهوه در بارداری ممنوع است؟ به همین جهت امروز در این مقاله از وبسایت نیمه شب ، به طور اختصاصی به بررسی آن خواهیم پرداخت. قهوه یک نوشیدنی کافئین دار محبوب است که با اثرات تقویت کننده و تحریک کننده ای که دارد بسیار معروف گشته است. با این حال، زنان باردار ممکن است ترجیح دهند برای جلوگیری از خطرات احتمالی و تهدید کننده سلامتی، کافئین را در طول بارداری خود کاهش یا حذف کنند اما موضوعی که در اینجا مطرح است این است که آیا این اقدام صحیح است یا خیر؟ که برای بررسی آن ، به مرور ادامه مطلب می پردازیم.

آیا نوشیدن قهوه در بارداری ممنوع است؟

آیا نوشیدن قهوه در بارداری ممنوع است؟
کافئین محرکی است که در گیاهان مختلف از جمله قهوه، کاکائو و گوارانا یافت می‌شود و ممکن است اثرات مثبتی بر شرایط عصبی، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های کبدی، دیابت و برخی سرطان‌ها داشته باشد. بر خلاف اثرات مطلوبی که کافئین بر افراد عادی دارد اما موضوع بر زنان باردار کمی متفاوت تر است و اثرات نامطلوبی را برای آنها و جنینشان ایجاد می کند که برخی از این اثرات نامطلوب عبارتند از:
-کافئین در دوران بارداری کندتر تجزیه می شود و می تواند از جفت عبور کرده و وارد جریان خون کودک در حال رشد شود (جایی که نمی توان آن را تجزیه کرد)
-برخی از مطالعات و منابع مورد اعتماد ، مصرف بالای کافئین و قهوه در بارداری را با وزن کم هنگام تولد، محدودیت رشد، سقط جنین و خطر بیشتر اضافه وزن در دوران کودکی مرتبط دانسته اند.
با توجه به نتایج تحقیقات صورت گرفته، کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG) توصیه می کند که زنان باردار بیش از 200 میلی گرم کافئین را از همه منابع آن شامل چای ، نوشابه ، قهوه و … را در طول روز مصرف نکنند.
بیشتر بخوانید: دی کف یا قهوه بدون کافئین مناسب چه کسانی است؟
یک فنجان (240 میلی لیتر) قهوه سیاه معمولی دم کرده حاوی 96 میلی گرم کافئین است. بنابراین، اکثر دستورالعمل‌ها توصیه می‌کنند که در طول بارداری ، مصرف منظم قهوه را به حدود ۲ فنجان (۴۷۵ میلی‌لیتر) در روز محدود کنید.
چه میزان ، قهوه بدون کافئین در دوران بارداری بی خطر است؟
نتایج تحقیقات در این زمینه ، کمی متفاوت است . برخی تحقیقات ، ادعا می کنند که قهوه بدون کافئین در دوران بارداری با افزایش خطر سقط جنین مرتبط است ، در حالی که برخی دیگر ، مقادیر بسیار کم کافئین را در دوران بارداری و در حد اعتدال ؛ بی خطر می دانند.
نتایج یک مطالعه‌ در سال 1997 نشان داد ، زنانی که 3 فنجان یا بیشتر (710+ میلی‌لیتر) قهوه بدون کافئین در طول سه ماهه اول بارداری مصرف می‌کنند، 2.4 برابر ، بیشتر از زنانی که هیچ نوع نوشیدنی کافئین داری نمی‌نوشند، در معرض خطر سقط جنین هستند که یک مطالعه در سال 2018 نیز ، یافته هایی مشابه با این تحقیق را نشان داد.
بطور کلی اگرچه هیچ دستورالعمل رسمی و ثابتی برای مصرف یا منع مصرف قهوه بدون کافئین در دوران بارداری وجود ندارد، اما احتمالاً به نظر می رسد که مصرف آن ، در حد اعتدال بی خطر است زیرا مقدار کافئین در آن ، بسیار کم است.
نکته: تفاوت نتایج ، به احتمال زیاد به دلیل سوگیری در مجموعه داده های مورد مطالعه است و نه خود قهوه بدون کافئین.
توجه : اگر می خواهید که در دوران بارداری به طور کامل از مصرف کافئین یا قهوه پرهیز کنید، نوشیدنی های گرم بدون کافئین مانند دمنوش های گیاهی و میوه ای، آب داغ با لیمو و عسل، شیر و … را جایگزین آن نمایید.
آیا نوشیدن قهوه در بارداری ممنوع است؟
آیا قهوه های بدون کافئین ، کاملا مبرا از کافئین اند؟
خیر ، هیچ نوع قهوه بدون کافئینی وجود ندارد که در آن میزان کافئین صفر باشد و هر یک از آنها دارای درصد بسیار محدودی از کافئین می باشند.
چه مقدار کافئین در قهوه بدون کافئین وجود دارد؟
“Decaf” مخفف “بدون کافئین” است و به قهوه ای اطلاق می شود که حداقل 97٪ از کافئین آن در حین فرآوری از دانه ها حذف شده است و اگرچه بیشتر کافئین آن حذف می شود ، اما مقدار بسیار کمی از آن باقی می ماند.
کافئین در انواع قهوه ها و نوشیدنی های بدون کافئین ، چه میزان می باشد؟
توجه: میزان کافئین های ذکر گردیده در زیر ؛ میزان کافئین بر آورد شده در یک فنجان قهوه یا نوشیدنی می باشد که در صورت بارداری باید از میزان کافئین هر نوشیدنی حاوی قهوه ممطمئن شوید.
بیشتر بخوانید:: قهوه اسپشیال چیست؟
قهوه بدون کافئین : حاوی حدود 2.4 میلی گرم کافئین
اسپرسو بدون کافئین :حدود 6 میلی گرم
اسپرسو معمولی: 12.7 میلی گرم
قهوه دم شده معمولی: 9.6 میلی گرم
شکلات تلخ: 8 میلی گرم
نوشیدنی های انرژی زا: 7.2 میلی گرم
چای سیاه دم کرده: 4.7 میلی گرم
کولا: 3.3 میلی گرم
هات چاکلت: 7 میلی گرم
نکته: بنابرین با توجه به مقایسه میزان کافئین در عناصر فوق ، نتیجه می گیریم که میزان کافئین موجود در قهوه بدون کافئین ؛ نسبت به سایر محصولات ، بسیار پایین و حداقل است.
با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از قهوه های بدون کافئین تجاری ممکن است مقادیر بیشتری کافئین داشته باشند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که قهوه های بدون کافئین تجاری ، تقریباً میزان 14 میلی گرم کافئین در هر فنجان را دارا هستند.
نکته: در حالی که این مقادیر ، به نظر کم هستند، اگر قهوه بدون کافئین یا سایر محصولات حاوی کافئین را زیاد مصرف می کنید ، بهتر است که محتوای کافئین هر یک را با توجه به لیست فوق ، بررسی نمایید.
بطور کلی مصرف قهوه در بارداری باید با احتیاط صورت گیرد.
آیا نوشیدن قهوه در بارداری ممنوع است؟
سخن پایانی
کافئین محرکی است که در گیاهان مختلف از جمله قهوه، کاکائو و گوارانا یافت می شود. مصرف زیاد کافئین ممکن است با برخی از پیامدهای منفی زایمان همراه باشد، بنابراین توصیه می شود که زنان باردار کافئین را به 200 میلی گرم در روز محدود کنند تا خطر سقط جنین، وزن کم هنگام تولد و محدودیت رشد را کاهش دهند.
قهوه بدون کافئین قهوه ای است که 97 درصد از محتوای کافئین آن ؛ در عملیات فرآوری ، حذف شده است و درصد کمی از کافئین را دارا است ، اما اگر ترجیح می‌دهید که در طول دوران بارداری ، اصلاً کافئین مصرف نکنید، بهتر است از جایگزین‌های دیگر بدون کافئین مانند برخی چای‌های گیاهی ایمن ، استفاده کنید.
FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

نگهداری از بخیه سزارین

نحوه نگهداری از بخیه سزارین

صاحب فرزند شدن یکی از شیرین‌ترین حس هر انسانی می‌باشد پس اگر باردار هستید یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *