نحوه شستن توالت فرنگی و ایرانی

شاید شستن توالت فرنگی کار خیلی خوشایندی به‌نظر نرسد، اما مطمعنا هیچکس دوست ندارد که سرویس بهداشتی خانه‌اش به محل زندگی جرم‌ها، میکروب‌ها و آلودگی‌ها تبدیل شود. از آنجایی که توالت فرنگی یا ایرانی یک قسمت پرکاربرد در خانه بوده و با سلامت افراد خانواده مستقیما در ارتباط است، باید حداقل هفته‌ای یکبار شسته و ضدعفونی شود. چون اگر در شستن توالت تنبلی کنید، کثیفی‌ها دست به دست هم داده و کوهی از جرم را به وجود می‌آورند. آنوقت است که شما می‌مانید و ارتشی از آلودگی‌ها! ما در این مقاله از نیمه‌شب، نحوه شستن توالت فرنگی و ایرانی به روش‌های مختلف را برایتان آماده کرده‌ایم. اگر به مواد شوینده آماده حساسیت تنفسی داشته و دچار تنگی نفس می‌شوید، لازم نیست نگران باشید. چرا که می‌توانید در این مقاله دستور ساخت چند محلول تمیز کننده خانگی را یاد گرفته و با خیالی راحت به تمیز کردن توالت بپردازید.

توالت فرنگی

نحوه شستن توالت فرنگی

توالت فرنگی از قسمت‌های متفاوتی تشکیل شده است و ترتیب تمیز کردن این قسمت‌ها، از اهمیت زیادی برخوردار است. می‌پرسید چرا؟ خب تصور کنید که در هنگام شستن توالت فرنگی، اول درپوش آن را با هزار زحمت تمیز کرده و سپس به سراغ شستن کاسه بروید. ممکن است که در این هنگام آب کثیف کاسه به بخش‌های دیگر توالت مثل درپوش بپاشد و کل زحماتتان را در یک لحظه به باد بدهد.

وسایل مورد نیاز برای شستن توالت فرنگی:
۱_فرچه توالت
۲_محلول شوینده و ضدعفونی‌کننده ( آماده یا خانگی)
۳_اسپری ضدعفونی‌کننده ( آماده یا خانگی)
۴_دستمال یا حوله نرم
۵_مسواک کهنه
۶_بطری اسپری

 

مرحله اول: تمیز کردن کاسه توالت فرنگی

شستن توالت رنگی
تمیز کردن کاسه توالت فرنگی نسبت به سایر قسمت‌ها زحمت بیشتری دارد. برای اینکار دو راه دارید. اول اینکه از شوینده‌های آماده مثل وایتکس یا پودر جرم‌گیر استفاده کنید. در روش دوم می‌توانید شوینده طبیعی با اثرگذاری بالا بسازید و از مشکلات تنفسی به دور بمانید. در ادامه دستور ساخت و روش استفاده از این شوینده‌ها را برایتان توضیح خواهم داد. برای شستن توالت فرنگی با شوینده‌های آماده، شوینده را داخل کاسه ریخته و طبق مدت زمان تعیین شده بر روی بسته‌بندی محصول صبر کنید. بعد از گذشت مدت معین برس نظافت توالت را برداشته و شروع به جرم‌زدایی کنید. در نهایت کار شستن کاسه دستشویی را با آبکشی به پایان برسانید.

 

نحوه ساخت محلول شوینده خانگی برای شستن توالت

ریختن نوشابه در توالت فرنگی

مطمعنا برای شما یا اطرافیانتان پیش آمده که فردی به خاطر تمیز کردن توالت با وایتکس یا شوینده‌های اینچینی، دچار نفس‌تنگی شده و یا حتی راهی بیمارستان شده باشد. همه ما می‌دانیم که راه فراری از شستن توالت نیست و بالاخره باید اینکار را انجام بدهیم. پس اگر با شوینده‌های شیمیایی هیچ‌جوره کنار نمی‌آیید، دست به کار شده و محلول ضدعفونی کننده خانگی برای توالت بسازید.

 

۱_شستن توالت فرنگی با جوش‌شیرین

جوش شیرین فقط برای پخت نان و شیرینی نیست و یک دشمن سرسخت برای جرم‌ها و باکتری‌ها به شمار می‌آید. بعد استفاده از جوش شیرین، توالت فرنگی شما دقیقا مثل خود جوش شیرین سفید خواهد شد! برای شستن توالت فرهنگی با جوش شیرین، ابتدا سطح توالت را خیس کنید. سپس پودر جوش شیرین را داخل تمامی قسمت‌های توالت بپاشید و ۵ دقیقه صبر کنید تا جوش شیرین کار خودش را بکند. حالا فرچه توالت را برداشته و تمامی قسمت‌های توالت را فرچه بکشید. در نهایت توالت را آب بکشید.

 

۲_شستن دستشویی با نوشابه

شاید کمی عجیب به‌نظر برسد، اما این نوشیدنی محبوب هم برای تمیز کردن توالت واقعا کارساز است! چون که نوشابه در ترکیبات خود دارای اسید فسفریک و اسید کربنیک بوده و به عمق کثیفی‌ها نفوذ می‌کند. برای شستن توالت فرنگی با نوشابه، دو لیوان نوشابه را داخل توالت بریزید. بهتر است که این کار را در موقع خواب انجام بدهید. چرا که نوشابه باید برای ۱۲ ساعت روی سطح توالت باقی بماند. بعد از این مدت، با فرچه توالت مشغول به شستن شوید و در آخر توالت را آب بکشید.

 

۳_تمیز کردن توالت با سرکه و جوش شیرین

سرکه و جوش شیرین از بهترین ترکیبات برای جرم‌گیری اکثر قسمت‌های خانه محسوب می‌شوند. چرا که این دو ماده با یکدیگر واکنش نشان داده و به تار و پود جرم‌ها و کثیفی‌ها رسوخ می‌کنند. برای اینکار ۱/۲ لیوان سرکه، ۱/۴ لیوان جوش شیرین و ۲ لیتر آب را داخل کاسه‌ای با هم مخلوط کنید. حالا محلول بدست آمده را داخل توالت ریخته و چند ساعتی صبر کنید. در آخر به کمک فرچه توالت را آبکشی کنید.

 

۴-شستن توالت با آب اکسیژنه

در این روش باید آب اکسیژنه و آب را به نسبت ۱ به ۲ با هم مخلوط کنید. حالا تمامی قسمت‌های توالت را به این محلول قوی آغشته کرده و چند ساعتی منتظر نابود شدن جرم‌ها بمانید. سپس توالت را با فرچه شسته و از دیدن نتیجه کار لذت ببرید.

 

_مرحله دوم: تمیز کردن درپوش توالت فرنگی

شستن توالت فرنگی
از آنجایی که تمیز کردن درپوش توالت ریزه‌کاری‌های بیشتری دارد، بهتر است که از یک مسواک کهنه برای اینکار استفاده کنید. در این مرحله هم شوینده مورد نظر خود را روی درپوش ریخته یا اسپری کنید. سپس با مسواک درزهای درپوش را خوب بسابید. در انتها درپوش را آب کشیده و در توالت فرنگی را ببندید.

 

_مرحله سوم: تمیز کردن بدنه توالت فرنگی

برای تمیز کردن بدنه توالت فرنگی، محصول مورد نظر خود را آماده کنید. اسپری‌های چند منظوره آماده برای اینکار مناسب و بی‌دردسر هستند. اگر به دنبال ضدعفونی کننده طبیعی هستید، کمی آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و داخل بطری اسپری بریزید. حالا اسپری را به تمامی قسمت بدنه توالت فرنگی بپاشید و با دستمال نرم روی بدنه بکشید. پایه توالت فرنگی و مخزن هم جزوی از بدنه هستند، هر چند که شاید خیلی در معرض دید نباشد. پس تمیز کردن این قسمت‌ها را فراموش نکنید. کار شستن توالت فرنگی شما به پایان رسید!

 

نحوه شستن توالت ایرانی

 

از آنجایی که سرویس بهداشتی اکثر منازل ایرانی به توالت ایرانی مجهز شده است، لازم دانستیم که به نحوه شستن توالت ایرانی هم اشاره‌ای داشته باشیم.

وسایل مورد نیاز برای شستن توالت ایرانی:
۱_شوینده آماده یا خانگی برای سرامیک
۲_شوینده آماده یا خانگی برای روشویی
۳_اسپری آماده یا خانگی شیرآلات,
۴_فرچه توالت
۵_۲ عدد دستمال
۶_بطری اسپری
۷_اسفنج یا اسکاچ

 

_مرحله اول: تمیز کردن سرامیک دستشویی

توالت
همه ما می‌دانیم که مواد شوینده و سفیدکننده اسیدی کاسه دستشویی را به طرز دلنشینی تمیز می‌کنند. اما مهمترین عیب این شوینده‌ها، این است که به مرور باعث از بین رفتن رنگ و سرامیک دستشویی می‌شوند. از طرفی دیگر، بخار استنشاق شده از سوی این مواد آسیب‌های جدی به سیستم تنفسی می‌رساند. از همین جهت، می‌توانید از ترکیبات ذکر شده در بخش شستن توالت فرنگی (نوشابه، سرکه، جوش شیرین و…) یا حتی مایع ظرفشویی کمک بگیرید. کافیست که سرامیک دستشویی را به شوینده مورد نظر خود کاملا آغشته کرده و برای تاثیرگذاری بهتر، چند ساعت یا حداقل چند دقیقه صبر کنید. سپس با فرچه توالت تمامی قسمت‌های کاسه را خوب جرمزدایی کرده و در نهایت با آب ولرم آبکشی کنید. در انتها نیز هواکش دستشویی را برای خشک شدن سریع و کاهش بوی بد روشن کنید.

 

_مرحله دوم: تمیز کردن روشویی

تمیز کردن شیر دستشویی
شما برای برق انداختن کاسه روشویی از چه شوینده‌ای استفاده می‌کنید؟ وایتکس یا جوهر نمک؟ اگر برای این مرحله هم به دنبال جایگزین طبیعی می‌گردید، به سرکه یا آب‌لیمو متوسل بشوید. چرا که این شوینده‌های طبیعی باعث کم‌رنگ شدن، سیاهی و یا تشدید بوی بد در دستشویی نمی‌شوند. به این منظور کمی سرکه یا آبلیمو را داخل یک بطری اسپری بریزید و آن را به تمام سطح سنگ روشویی اسپری کنید. چند دقیقه بعد، به کمک یک اسکاچ یا اسفنج روشویی را پاک کرده و در نهایت آب داغ را باز کنید.

 

_مرحله سوم: برق انداختن شیرآلات دستشویی

تمیز کردن شیر دستشویی
شاید اسپری پاک‌کننده شیرآلات ساده‌ترین کار برای تمیز کردن شیرآلات دستشویی به‌نظر برسد. اما مطمعنا روش‌های موثر دیگری هم برای اینکار وجود دارد. اگر شما هم به معجزه مواد طبیعی علاقه دارید، ۱ عدد لیمو را برش زده و بر روی سطح شیرآلات بکشید. اگر لیموترش در دسترستان نبود، می‌توانید کمی آبلیمو را به دستمال یا اسفنج زده و بر روی شیرآلات بکشید. ریختن آبلیمو در بطری اسپری کار را برایتان راحت‌تر می‌کند. در روش دیگر، می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی و کمی جوش شیرین را ترکیب کرده و مخلوط را با یک عدد مسواک روی سطح شیرآلات بکشید و پخش کنید. حالا ۳٠ الی ۴٠ دقیقه صبر کرده و سپس شیرآلات را با آب داغ بشویید و خشک کنید.

 

_مرحله چهارم: تمیز کردن کاشی دیوار دستشویی

تمیز کردن کاشی دستشویی
معمولا دیوار یا کاشی‌های دستشویی آلودگی خاصی نداشته و بیشتر لک‌های آب بر روی آنها دیده می‌شود. کشیدن یک دستمال مرطوب به کاشی‌ها برای تمیز کردن آنها کفایت می‌کند. اما اگر هدف شما ضدعفونی کردن است، یک بطری اسپری را برداشته و مقداری سرکه سفید را با کمی آب داخل آن بریزید. حالا تمام کاشی‌ها را با این محلول اسپری کرده و با خیال راحت دستمال بکشید. برای اینکه ردی روی کاشی‌ها باقی نماند، در انتها یک دستمال خشک را بر روی کاشی‌ها بکشید.

 

سخن پایانی:

انتخاب مواد شوینده برای شستن دستشویی کاملا سلیقه‌ای است. اما اگر از مواد شوینده آماده و شیمیایی برای شستن توالت فرنگی یا ایرانی استفاده می‌کنید، حتما در دستشویی را باز گذاشته و ماسک تنفسی بزنید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

تعویض گلدان و خاک گلدان

آموزش تعویض گلدان و خاک گلدان و بهترین زمان آن

مانند همه موجودات زنده، گیاهان نیز به یک خانه سالم و فضای بزرگ برای رشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *