آرام کردن ذهن آشفته با چند تکنیک سریع

مقاله امروز وب سایت نیمه شب در مورد آرام کردن ذهن آشفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا با تکنیک های آن آشنا شوید.

مغز انسان روزانه هزاران فکر را پردازش می کند. به طور قابل درک، می تواند گاهی اوقات طاقت فرسا شود، به خصوص اگر احساس می کنید که افکار منفی مداوم زندگی روزمره شما را اشغال می کند. احساس ناتوانی در «خاموش کردن» غیر معمول نیست. با این حال، می تواند اثرات گسترده ای داشته باشد. نظریه‌های شناختی نشان می‌دهند که افکار ما می‌توانند بر سلامت روان ما تأثیر بگذارند و بر توانایی ما برای انجام عمل تأثیر بگذارند، که احتمالاً منجر به اختلالات روان‌شناختی مانند افسردگی و اضطراب می‌شود.

 تکنیک برای آرام کردن ذهن آشفته

 تنفس آگاهانه را امتحان کنید

اضطراب، استرس و نگرانی می تواند بر تنفس ما تأثیر بگذارد و باعث سفت شدن قفسه سینه شود و باعث شود احساس کنید نمی توانید نفس خود را بند بیاورید. این واکنش تنها می‌تواند مشکل را تداوم بخشد و باعث شود افکار مضطرب به بار اضافی تبدیل شوند.ارام کردن ذهن اشفته

یک مکان خوب برای آرام کردن ذهن آشفته این است که روی تنفس خود تمرکز کنید. تنفس عمیق را تمرین کنید و بالا و پایین رفتن قفسه سینه خود را مشاهده کنید. این می تواند یک روش عالی برای ایجاد آرامش برای بدن و ذهن باشد. سعی کنید با ریتم های آهسته از طریق بینی نفس بکشید و از طریق دهان بیرون بیاورید و اجازه دهید نفس بدون زحمت جریان یابد.

در نیمه شب بخوانیم:ذهن آگاهی چیست و تکنیک ها و تمرین های آن

همانطور که تنفس خود را آرام می کنید، سعی کنید افکار خود را رها کنید و تصور کنید آنها از بدن و ذهن شما خارج می شوند. این تکنیکی است که می‌توانید در هر مکان و هر زمان که احساس می‌کنید افکارتان بر سرتان می‌آیند، تمرین کنید.

شرایط فعلی خود را بپذیرید

امروز تصمیم بگیرید آنچه را که نمی توانید در مورد وضعیت خود تغییر دهید بپذیرید. با مبارزه با چالش های خود، آنها را به چالش های بزرگتر تبدیل خواهید کرد. با پذیرش موقعیت خود، می توانید آرامش خاصی به دست آورید که به شما امکان می دهد با چالش هایی که با آن روبرو هستید بهتر کنار بیایید.

آگاهی خود را از لحظه حال گسترش دهید

یکی از حوزه های کلیدی تمرین ذهن آگاهی، هماهنگی بیشتر با افکار و احساسات شماست. در حالی که نادیده گرفتن الگوهای افکار منفی که در ذهن آشفته باقی می‌مانند وسوسه‌انگیز است، اما تنها با تأیید آنها می‌توانیم از شدت و تأثیر آنها بکاهیم. نامگذاری افکار و احساسات خود در حین تجربه آنها (مانند “خشم”، “اضطراب”، “نگرانی”، “رویاپردازی” و غیره) می تواند مفید باشد.

همزمان با تصدیق افکار خود، آنچه را که در مقابل خود می بینید تنظیم کنید، به صداهای اطراف خود گوش دهید، متوجه شوید که لباس هایتان در برابر پوست شما چه احساسی دارند، به هر طعمی که می چشید فکر کنید و بوی آن را تشخیص دهید. خود اگاهی برای ذهن اشفته

با تنظیم حواس دیگر خود، می توانیم تشخیص دهیم که در اطراف ما بسیار بیشتر از افکار و احساسات دردناکی که در حال حاضر بر آگاهی ما تسلط دارند، وجود دارد. این روش که به عنوان تکنیک «لنگر انداختن» شناخته می‌شود، هدف آن منحرف کردن حواس ما از افکار منفی نیست. بلکه کمک می کند تا توجه ما را به لحظه حال معطوف کنیم و “طوفان” مارپیچ به ظاهر پایان ناپذیر افکار را که در سرمان می چرخند، متوقف کنیم.

روی راه حل ها تمرکز کنید

به جای تمرکز بر موانعی که با آن روبرو هستید، تا حد امکان به راه حل های بیشتری فکر کنید. گزینه ای را انتخاب کنید که برای شما منطقی است و بلافاصله شروع به اجرای آن کنید.

هر لحظه از خود بپرسید که آیا کاری برای رسیدن به یک راه حل انجام می دهید یا خیر. در نظر بگیرید که چه کاری می توانید برای تغییر وضعیت انجام دهید. اقدام کنید و تقریباً همیشه بلافاصله تسکین را تجربه خواهید کرد.

درخواست کمک کنید

به جای اینکه به تنهایی با ناملایمات زندگی روبرو شوید، با دوستان قابل اعتماد یا اعضای خانواده تماس بگیرید. کمک حرفه ای نیز یک گزینه است. مشاوره تخصصی و حمایت دیگران ممکن است همان چیزی باشد که برای رسیدن به اهداف خود به آن نیاز دارید.

با افراد جدید ملاقات کنید

دور کردن ذهن آشفته از نگرانی با ملاقات افراد جدید، راهی عالی برای کاهش استرس شما است، حتی اگر به صورت مجازی باشد. گاهی اوقات با تمرکز بر روی دیگران، حواس خود را پرت می کنید و در عین حال عزت نفس خود را افزایش می دهید. به مغز خود از نگرانی استراحت دهید.

در نیمه شب بخواینم:پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم

در زمان حال باقی بمانید

یکی از جنبه های کلیدی ذهن آگاهی، درگیر ماندن در زمان حال است. ذهن آشفته مملو از افکار منفی است، تمایل دارد به تجربیات منفی قبلی بپردازد. شناسایی جایی که اضطراب ایجاد شده است می تواند به شما در توجیه آنها کمک کند. کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که چرا افکار شما روی یک منطقه خاص متمرکز شده است و از دانش، تجربیات و توانایی های مقابله ای که در زمان حال دارید برای کمک به جدا کردن خود از این مسائل گذشته استفاده کنید.به درون خود رفتن برای ارام کردن ذهن اشفته

 با بدن خود ارتباط برقرار کنید

برقراری ارتباط با بدن یک راه عالی دیگر برای آرام کردن ذهن آشفته است. ذهن های آشفته تمایل دارند در حلقه ای از افکار غیر مفید گیر بیفتند که تا زمانی که قطع نشوند ادامه می یابند. انجام فعالیت بدنی می تواند به شما کمک کند تا با بدن خود ارتباط برقرار کنید. این می تواند به سادگی حرکت از موقعیت فعلی، کشش، ایستادن، صاف کردن کمر، فشار دادن کف دست ها به هم یا ماساژ دادن یک عضله دردناک باشد.

همه این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کنند تا دوباره با بدن خود ارتباط برقرار کنید و خود را در لحظه حال دوباره پایه گذاری کنید. این فرآیند به‌جای اینکه حواس‌تان را پرت کنید، در مورد بازیابی کنترل الگوی فکرتان و تمرکز در زمان حال است.

 بیرون بروید

قدرت تسکین دهنده طبیعت منبع بسیار خوبی است که می توان از آن برای آرام کردن ذهن شلوغ استفاده کرد. قدرتی که افکار ما بر سلامت ذهنی ما دارند می تواند بسیار زیاد باشد و یک قدم بیرون می تواند تقویت کننده ای باشد که برای اصلاح تعادل به آن نیاز داریم. چه در دفتر باشید و چه در خانه، بیرون رفتن و ورود به طبیعت راهی عالی برای تمرین ذهن آگاهی است.

لحظه ای به آنچه در اطراف خود می بینید نگاه کنید. درختان، چمن‌ها، گل‌ها و درختچه‌ها را مشاهده کنید و جنبه‌های مختلف طبیعت را بدانید و در ذهن خود نام‌گذاری کنید. به جزئیات کوچک زیبایی طبیعت – رنگ ها، اشکال، الگوها توجه کنید.

نفس عمیق بکشید و رایحه ها و بوهای طبیعی مختلف را استنشاق کنید. به آنچه می توانید در اطراف خود احساس کنید، احساس علف ترد زیر کفش، باد در موهایتان، نور گرم خورشید روی صورت خود فکر کنید. یک لحظه وقت بگذارید و هر آنچه را که در لحظه حال مشاهده می کنید، با استفاده از تمام حواس خود تجربه کنید.

بیرون رفتن به شما کمک می کند تا ذهن خود را به زمان حال بازگردانید، چرخه افکار منفی را متوقف کنید و به شما کمک می کند تا از منظری جدید با اضطراب خود مقابله کنید.

 در مورد افکار خود منطقی باشید

یکی دیگر از تمرین‌های مهم در کمک به آرام کردن ذهن آشفته این است که مراقب باشید مغزتان چگونه می‌تواند شما را فریب دهد. مغز ما برای محافظت از ما شرطی شده است تا بتوانیم زمانی که مغز تهدیدی را تشخیص می دهد زنده بمانیم. با این حال، بسیاری از ما دیگر در طبیعت زندگی نمی کنیم، به این معنی که این حساسیت بیش از حد ممکن است به اشتباه هدایت شود. مغز ما هر روز هزاران فکر را پردازش می‌کند تا ما را از سر بگذراند، اما اینها همیشه عقلانی یا عینی درست نیستند.

به عنوان مثال، ممکن است ذهن آشفته شما برای هفته ها قبل از یک جلسه مهم در محل کار، بیش از حد فعال باشد. افکار شما به شما می گوید که اوضاع بد خواهد شد، خود را احمق خواهید کرد و احترام همکاران خود را از دست خواهید داد. با این حال، این احتمال وجود دارد که این افکار در واقع مبتنی نیستند. با اذعان به اینکه همه افکار شما منطقی نیستند، می توانید تصمیم بگیرید آنچه را که مغزتان به شما می گوید باور نکنید.

رها کردن افکار ذهن اشفته

در نیمه شب بخوانیم:قدرت ذهن انسان

افکار خود را رها کنید

جمله قدیمی “حرف زدن بهترین دارو است” مطمئناً برای آرام کردن یک ذهن آشفته یک نکته مفید است. گاهی اوقات افکار ما ممکن است طاقت فرسا شوند زیرا ما تنها کسانی هستیم که با آنها سر و کار داریم. شگفت آور است که رها کردن این افکار چقدر می تواند مفید باشد.

چه با یک دوست قابل اعتماد، شریک یا حرفه ای باشد، آزاد کردن ذهن شما از افکار مضطرب مداوم می تواند به رهایی شما از کنترلی که بر شما دارند کمک کند. اگر آماده صحبت کردن نیستید، نوشتن افکارتان نیز می تواند ابزار مفیدی برای متوقف کردن چرخه معیوب افکار منفی باشد.

می تواند به چشم انداز همه چیز کمک کند و روند یافتن راه حل را آغاز کند.

حرف اخر

وقتی از افکارتان ناراحت هستید، به احساسات خود توجه کنید. به آنها اجازه دهید شما را راهنمایی کنند نادیده گرفتن آنها ممکن است خلق و خوی شما را بدتر کند. در مورد یک یا چند مورد از این ایده ها تصمیم بگیرید و امروز آنها را عملی کنید. اگر این کار را انجام دهید، آرامش درونی را که می خواهید تجربه خواهید کرد!

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *