مولتی ویتامین پرندگان | راهنمای خرید ویتامین پرنده

در این مقاله از وبسایت نیمه شب به معرفی انواع مولتی ویتامین پرندگان و راهنمای خرید ویتامین پرنده ها خواهیم پرداخت ، بنابرین اگر شما هم جز افرادی هستید که از پرندگان خانگی نگهداری می کنید ، مرور این مقاله می تواند ، راهنمای مفیدی برای شما عزیزان باشد.

ویتامین پرنده چیست؟

پرندگان نیز هم چون ما انسان ها به ویتامین های زیادی نیاز دارند. ما شما را با انواع ویتامین هایی که پرندگان نیاز دارند، آشنا می کنیم. ویتامین ها به صورت پودر های حل شونده در بازار عرضه می شود. هر پرنده ای متناسب با ویژگی ها و سیستم بدنی اش به یک ویتامین خاص نیاز دارد.
مولتی ویتامین پرندگان | راهنمای خرید ویتامین پرنده
همان طور که می دانید شما باید که با دادن غذای پرنده گوناگون و متنوع کمبود مواد و ویتامین ها را برای پرنده دلبند خود جبران کنید. در نتیجه در اکثر اوقات توصیه می شود که در کنار مواد ارگانیک از مکمل های ویتامینی و غذایی نیز کمک بگیرید. انواع مکمل ها در بازار موجود هستند. شما قادر هستید به سادگی این مکمل ها را تهیه کنید. لازم به ذکر است که ویتامین پرنده ها و مواد معدنی یا همان مینرال پرنده ها قادر است که در تکمیل مواد مورد نیاز به پرنده ها کمک کند. این را به خاطر داشته باشید که دادن و تغذیه پرنده ها، این مواد به خودی خود کافی نبوده و همان گونه که از اسم آن ها پیداست به عنوان مکمل استفاده می شوند.

آیا استفاده از مکمل پرنده لازم است؟

بسته به نژاد و نوع تغذیه پرنده شما، نیاز یا عدم نیاز او به ویتامین ها مشخص می شود. ویتامین های گوناگونی در بازار وجود دارد که شما می توانید تهیه کنید. قبل از دادن ویتامین به پرنده ها باید به چند مفهوم توجه کنید.
به هیچ جه شما نباید مواد ویتامینی و مواد معدنی را به صورت همزمان به پرنده بدهید.
بیشتر بخوانید: ۱۰ گونه پرنده مناسب نگهداری در منزل
این را بدانید که استفاده از ویتامین های انسانی به هیچ عنوان برای پرنده ها جایز نیست و توصیه نمی شود.
مواد موجود در مکمل ها ی پرندگان هم چون ویتامین پرنده به نور حساس بوده و اگر بیشتر از 24 ساعت در معرض نور قرار بگیرند، خواص خود را از دست می دهند. در نتیجه شما باید به صورت روزانه مواد را آماده و به مصرف برسانید.
شما باید حتما به تاریخ مصرف دارو توجه کنید. توصیه می کنیم اگر زمان خرید به زمان تاریخ انقضای ویتامین پرنده و دارو نزدیک بود از خرید آن محصول به شدت خودداری کنید.

ویتامین پرنده ها

همان طور که پیش تر اشاره کردیم ویتامین های هر نوع پرنده، متفاوت می باشد. هر پرنده ای با توجه به بدنش به یک ویتامین خاص نیاز دارد. شما را با چند نمونه از پرندگانی که به ویتامین های خاص خود احتیاج دارند، آشنا می کنیم.
بیشتر بخوانید :‌ خرید مولتی ویتامین پرنده اورجینال

ویتامین پرنده عروس هلندی

عروس هلندی یکی از پرنده های زیبایی است که تغذیه او از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما می توانید تغذیه این پرنده را از دو طریق تامین کنید.
استفاده از مواد غذایی با ارزش غذایی بالا.
استفاده از مکمل ها و ویتامین های مورد نیاز پرنده.
راه اول، مسیری است که ما به شما پیشنهاد می کنیم تا با استفاده از آن بدن پرنده خود را قوی کنید. اما راه دوم نیز مسیری است که اغلب افراد از آن استفاده می کنند. استفاده از ویتامین هایی نظیر AVI-VIT، ویتامین AD3EC و AVI-mineral به عنوان مکمل برای عروس هلندی شما توصیه می شود. هم چنین شما می توانید مکمل های غذایی خانگی برای پرنده خود تهیه کنید.
مولتی ویتامین پرندگان | راهنمای خرید ویتامین پرنده

مکمل پرنده قناری

قناری از دیگر پرنده های زیبایی می باشد که انسان ها از آن ها تحت عنوان پرنده زینتی استفاده می کنند. این پرنده کم یاب هستند و قیمت بالایی دارند. صدای این پرنده ها شهرت زیادی دارد و می توانید حتی از صدای آن ها کسب در آمد کنید. همان طور که پیش تر اشاره شد، تغذیه عامل مهمی در سلامتی جانداران زنده است و در صورت سو تغذیه این حیوانات کوچک به بیماری های مختلفی دچار می شوند. شما می توانید برای جلوگیری از مشکل این کوچک های دوست داشتنی، از انواع مکمل های غذایی و ویتامین پرنده برای آن ها استفاده کنید.
لازم به ذکر است که ویتامین هایی هم چون A و E برای تولید مثل قناری ها و ویتامین D برای بهتر شدن پوسته تخم قناری بسیار موثر می باشد. استفاده به هنگام و در زمان مناسب از ویتامین های نام برده شده، در زمان جفت گیری در بهبود نطفه پرنده مؤثر می باشد.

ویتامین پرندگان زینتی

پرندگان زینتی دسته ای از پرندگان می باشند که علارغم صدای بد شان، ظاهری زیبا دارند. از این پرندگان به عنوان پرنده های زینتی نگهداری می کنند و فروش آن ها زیاد است. این پرندگان در جثه ها و رنگ های مختلفی موجود می باشند.
لازم است بدانید که پرندگانی هم چون کاسکو، مرغ عشق، طوطی و عروس هلندی از بهترین پرندگان زینتی می باشند که این پرندگان برای پرورش در خانه مناسب هستند. چنان چه که شما به دنبال تاسیس یک کسب و کار مناسب و پر در آمد هستید، به شما توصیه داریم که نوشتن طرح کسب و کار پرورش پرندگان زینتی را هرگز فراموش نکنید.
تغذیه این پرندگان مهم است و به مکمل های غذایی هم چون ویتامین A ،B , c نیازمند هستند. می توانید با مراجعه به دارو خانه حیوانات در سراسر کشور، مکمل های غذایی این حیوانات را تهیه کنید و به پرنده خود بخورانید.

مولتی ویتامین پرنده

موتی ویتامین ها شربت هایی هستند که به صورت قطره ای باید به پرنده بدهید. مولتی ویتامین پرنده به قطره ایی گفته می شود که در بر دارنده چند نوع ویتامین است. شما باید این مولتی ویتامین ها را در آب حل کرده و به پرنده خود بخورانید.
سازمان های نظارت بر دارو خانه های دام پزشکی و شرکت های تولید مولتی ویتامین ادعا دارد، که تعدادی از مولتی ویتامین ها، مقدار خیلی زیاد و یا خیلی کمی از برخی ویتامین ها دارند و این ممکن است به ضرر پرنده شما تمام شود. همان طور که کمبود ویتامین ها و سو تغذیه در پرنده سبب بروز بیماری های زیادی در او می شود، مصرف بیش ار حد ویتامین نیز برای پرنده شما درد سر ساز است. به شما توصیه داریم که از برند های معتبر و سر شناس قطره های مولتی ویتامین را تهیه کنید.
لازم می دانیم که به شما هشدار دهیم که در برخی از مولتی ویتامین های نا مرغوب از مواد خطرناکی مانند سرب به کار رفته است. در چنین شرایطی مولتی ویتامین پرنده شما نه تنها باعث طول عمر او نمی شود، بلکه عمر او را کوتاه می کند. در نتیجه شما باید برای خرید مولتی ویتامین پرنده به مراکز فروش دارو های حیوانات و پرندگان که دارای مجوز رسمی است، مراجعه کنید.

مکمل برای پرنده عروس هلندی

تعداد زیادی ار انسان ها علاقه مند به انواع مختلف طوطی می باشند و به آن ها ابراز علاقه می کنند. آموزش پرنده عروس که ظاهری زیبا و خاص دارد، به دلیل داشتن شخصیت باهوش و کنجکاو این پرنده منحصر به فردد، سخت نیست. این طوطی که به شدت پر طرفدار بوده و صدای قشنگی دارد، عروس هلندی نام دارد.
برخلاف اسمش این طوطی متعلق به استرالیا بوده و در نواحی بیابانی و گرمسیری قاره استرالیا به وفور یافت می ‎شوند. سازگاری زیاد این پرندگان ها با محیط زندگی خود باعث شده که عروس هلندی به عنوان یک پرنده زینتی و هم چنین خانگی شناخته شود. عروس هلندی پر سر و صدا نبوده و قادر است که برای مدت طولانی تنها بمانند.
زمانی که شما پرنده ای را از یک منطقه جغرافیایی به منطق دیگری می برید، متابولیسم بدن پرنده به هم می ریزد. هم چنین مواد غذایی که در منطقه قبلی جغرافیایی بوده، دیگر در این منطقه نیست و سبب بروز مشکلاتی برای بدن طوطی می شود. شما باید با تامین مواد مورد نیاز بدن طوطی و یا پرنده خود از بروز بیماری های پرندگان در آن جلوگیری کنید. از ویتامین های مختلفی هم چون AVI-VIT، ویتامین AD3EC و AVI-mineral برای او استفاده کنید.
بیشتر بخوانید: لزوم مصرف بیوتین و سایر ویتامین های گروه B
مکمل برای پرنده سهره
این پرنده در دسته پرنده های زینتی قرار دارد. سهره طوطی است که زیبا و منحصر به فرد است. این پرنده را با نام پرنده آواز خوان نیز می شناسند. لازم است بدانید که این طوطی های خوش رنگ و لعاب انواع و گونه‌های مختلفی دارند. انواع این پرنده ها در کشورهای مختلف هم چون ایران، استرالیا و هلند دیده شده است. در کشور عزیزمان ایران، تنها گونه‌ی سهره معمولی وجود دارد. بدانید که به سهره معمولی که در ایران وجود دارد، سهره پیشانی قرمز نیز می‌ گویند و با قناری نیز جفت زده می‌شود. این پرنده ها دو نوع دیگر دارند که در خارج از ایران زندگی می‌کنند. قد پرنده های سهره 12 الی 13.5 سانتی‌متر و طول بالا های آن ها 15 الی 25 است.
این پرندگان هم چون عروس هاندی به علت جا به جایی جغرافیایی با مشکلاتی مواجه شده اند که مولتی ویتامین ها و مکمل ها می تواند به کمک آن ها بیاید.
سالیان زیادی است که مکمل های ویتامین پرندگان و حیوانات توصیه می شوند. این ویتامین ها به پرندگانی که دارای رژیم خاص هستند و یا از نظر مصرف میوه و سبزیجات محدودیت دارند به میزان بسیار زیادی کمک می کند. اگر از ویتامین ها به اندازه و در زمان درست استفاده کنید می توانید طول عمر پرنده دلبند خود را افزایش دهید.
موارد استفاده از مولتی ویتامین ها
در هنگام جابجایی
حمل و نقل
قبل و بعد از واکسیناسیون
تقویت نطفه
افزایش میل جنسی پرندگان
افزایش ماندگاری تخم ها
افزایش ضخامت پوسته تخم ها
در زمان بیمار بودن طیور
پیشگیری از بروز بیماری های مختلف
افزایش سیستم ایمنی
کمک به رشد پرنده ها
کاهش انواع استرس در طیور
مولتی ویتامین پرندگان | راهنمای خرید ویتامین پرنده

آیا مولتی ویتامین انسانی برای پرندگان نامناسب است؟

نظریه های متنوعی راجب این سوال مطرح است. تعدادی ادعا دارند که استفاده از مولتی ویتامین کودکان برای پرنده ها مناسب بوده و عده ای دیگر این عمل را سبب مرگ پرنده می دانند! آن چه که بین این دو گروه مشترک است این است که استفاده از مولتی ویتامین های بزرگ سالان به هیچ وجه به پرندگان توصیه نمی شود. اما توصیه هپی پت به خوانندگان این مقاله این می باشد که تا جایی که قادر هستید از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان استفاده کنید. مواد سازنده و نگهدارنده و هم چنین دوز مواد در مولتی ویتامین انسانی مناسب پرنده نیست.
چنان چه که شما از مولتی ویتامین ویژه کودکان استفاده می کنید، برای یک بار هم شده از مولتی ویتامین های استاندارد استفاده کنید. پس از آن متوجه میزان اثربخشی متفاوت خواهید شد.
چنان چه که نگران قیمت های مولتی ویتامین های مخصوص پرندگان هستید و به این علت از مولتی ویتامین های انسانی استفاده می کنید، باید بگوییم که حتما لازم نیست شیشه کامل بخرید. قیمت مولتی ویتامین مخصوص پرنده ها سرنگ 10 میلی لیتر در حد 2000 تومان هست. شما می توانید از پرنده فروشی ها این ویتامین را تهیه کنید.

نکات مصرف انواع مکمل های معدنی و ویتامین ها

نکته مهم۱:
*نباید مواد ویتامینی و مواد معدنی را به صورت همزمان به پرنده داد.
نکته مهم۲:
اگر به سلامت پرنده تون علاقه مند هستید، حتما از مکملهای مخصوص پرنده ها استفاده کنید ، استفاده از ویتامین های انسانی(*مثلا مولتی ویتامین کودکان)*برای پرنده ها جایز نیست فقط در صورتی می توانید از آن استفاده کنید که ویتامین مخصوص پرند ه ها واقعا در دسترس نباشد.
نکته مهم۳:
مکمل ها به نور حساس بوده و اگر بیشتر از یک روز در معرض نور قرار بگیرند خواص خود را از دست می دهند پس حتما باید به صورت روزانه آماده و مصرف شود.
نکته مهم۴ :
هنگام خرید مکمل حتما به تاریخ مصرف دارو توجه کنید و اگر زمان خرید به زمان تاریخ انقضای دارو نزدیک بود از خرید آن محصول خود داری کنید.
ویتامین های مورد نیاز پرندگان
همانطور که می‌دانید بدن پرندگان خانگی نیاز به مکمل‌ها و داروهایی دارد تا بتواند کمبودهای ویتامینی این حیوان را جبران سازد؛ ویتامین های مورد نیاز پرندگان شامل موارد زیر است:
ویتامین K
ویتامین مورد نیاز‌ A
ویتامین B12
ویتامین های B2
کمبود ویتامین B1
ویتامین B6
ویتامین D

سوالات متدوال

مکمل‌های مخصوص پرندگان چه مدل‌ هایی دارد؟

به طور کلی مکمل‌‎های دارویی پرندگان را می‌توان به صورت مایع، پودری، دانه‌ای و بلوکی مشاهده و خریداری کرد.

مزایای خرید انواع مکمل و دارو پرندگان چیست؟

خرید دارو و مکمل‌های مخصوص پرندگان دارای فواید و مزایایی همچون تقویت استخوان بندی پرندگان، کمک به جذب فسفر و کلسیم، ایجاد اشتها در پرندگان، درمان ورم روده ، جلوگیری از فلج شدن پرنده و … می‌باشد.

قبل از خرید مکمل دارویی پرندگان باید به چه نکاتی توجه کرد؟

باید توجه داشته باشید که قبل از تهیه مکمل‌ها و داروهای خود با یک دامپزشک خوب مشورت کرده باشید؛ استفاده اندازه و توجه به نژاد پرنده نیز دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد. بهتر است در هنگام خرید مکمل دارویی مشخصات درج شده روی بسته را به خوبی مطالعه نمایید.
سخن پایانی
 به دارو ها و ویتامین هایی که به صورت فله ای عرضه میشوند به هیچ وجه اعتماد نکنید ، دارو های شرکتی مشکلات بسیاری دارند وای به حال دارو های دست ساز و زیر پله ای و یا دارو هایی که به بسته های کوچکتر تقسیم شده اند. متاسفانه شاهد این هستیم که دوستانی به اصطلاح “زرنگ” با فروش دارو ها و ویتامین های فله ای سود بسیاری به جیب میزنند ، برای مثال یک لیتر ویتامین E دام و طیور به مبلغ 50 هزار تومان خریده و آن را در قوطی های 20 میلی لیتری تقسیم میکند و هر کدام را به مبلغ بالایی به عنوان داروی نطفه میفروشند ، این مورد در دارو ها و ویتامین های دیگر نیز رواج دارد ، پس به هیچ عنوان به این اشخاص اعتماد نکنید و دارو یا ویتامینی تهیه کنید که شرکتی هستند و تحت نظارت وارد کشور شده اند .
FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

نوار بهداشتی مردانه چیست و چرا و چگونه استفاده می‌شود؟

نوار بهداشتی مردانه با توجه به آناتومی ناحیه تناسلی مردان طراحی و کاربرد متفاوتی با نوار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.