بهترین بازیگر زن در کن 2022، زهرا امیر ابراهیمی

بعد از حضور پیدا کردن فیلم “عنکبوت مقدس” در جشنواره کن ۲٠۲۲، این افتخار نصیب زهرا امیر ابراهیمی، بانوی ایرانی تبار شد که جایزه بهترین بازیگر زن کن را در دستان خود بگیرد. البته ناگفته نماند که بازیگران فیلم “برادران لیلا” به کارگردانی سعید روستایی هم از این مراسم دست خالی برنگشتند و جایزه بین المللی منتقدان فیلم “فیپرشی”به این فیلم اهدا شد. بااینکه زهرا امیر ابراهیمی به خاطر انتشار فیلم خصوصی دیگر در ایران ساکن نیست، اما به محض دریافت جایزه ارادت خود به مردم ایران و آبادان را ابراز کرد و گفت” دل من با آبادانه، دل من با مردان و زنان ایرانه…”. به بهانه دریافت این جایزه توسط این بازیگر، تصمیم گرفتیم که مروری بر بیوگرافی او داشته باشیم.

بهترین بازیگر زن در کن 2022، زهرا امیر ابراهیمی

زهرا امیر ابراهیمی کیست؟

زهرا امیر ابراهیمی که با نام زر ابراهیمی هم شناخته می‌شود، بازیگر سینما و تلوزیون ایرانی است در سال ۱۳۶٠ در ایران متولد شده است، اما اکنون در پاریس فرانسه سکونت داشته و به حرفه بازیگری خود ادامه می‌دهد. او فارغ التحصیل رشته تئاتر در مقطع لیسانس است و از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را در حرفه عکاسی هم به صورت حرفه‌ای شروع کرد. اولین فعالیت بازیگری او به سال ۱۳۷۸ و بازی در فیلم کوتاه “خت” برمی‌گردد، اما زهرا امیر ابراهیمی شهرت خود را مدیون بازیگری در سریال پرطرفدار “نرگس” است که در سال ۱۳۸۵ به پخش رسید. یعنی همان سریالی که پوپک گلدره در حین فیلم‌ برداری آن تصادف کرد و در نهایت فوت شد. البته نقش آفرینی در سریال “کمکم کن(۱۳۸۳)” و “غریبانه(۱۳۸۳)” هم در به شهرت رسیدن او بی‌تاثیر نبودند.

ماجرای لو رفتن فیلم خصوصی او چه بود؟

ماجرای پخش فیلم خصوصی و مهاجرت

پس از اینکه زهرا امیر ابراهیمی پس از بازی در فیلم “نرگس” مشهور شد، یک فیلم جنجالی و خصوصی از او توسط سی‌دی‌های زیادی دست به دست چرخید و حتی به اینترنت هم راه پیدا کرد. پخش این فیلم به ماه رمضان سال ۱۳۸۵ برمی‌گردد. زر امیر ابراهیمی در این باره گفت که فردی که در این فیلم وجود داشته خود او نیست و این تنها یک شباهت است که با مونتاژ ساخته شده است. در نهایت و پس از کلی کشمکش، دادگاه و بازجویی او مجبور شد که بخاطر جو بد موجود از ایران مهاجرت کند. اما وی حرفه بازیگری خود پس از این اتفاق تلخ را رها نکرد و بعد از مهاجرت فعالیت بازیگری خود را با نقش آفرینی در تئاتر “رویای ظاهرگان خاموش” و فیلم “شیرین” عباس کیا رستمی از سر گرفت.

زهرا امیر ابراهیمی، بهترین بازیگر در جشنواره کن ۲۰۲۲

زر امیر ابراهیمی

این بازیگر ایرانی تبار در سال ۲٠۱۸ هم جایزه بهترین بازیگر نقش اول فیلم خارجی زبان از جشنواره بین المللی فیلم فرانسه را هم از آن خود کرده بود، اما این اولین بار بود که یک بازیگر زن ایرانی توانست این جایزه بین المللی را نصیب خود بکند. جایزه بهترین بازیگر زن کن ۲۰۲۲ به خاطر حضور او در فیلم “عنکبوت مقدس” ساخته علی عباسی (فیلمساز ایرانی_کانادایی) به وی اهدا شد. این فیلم با تکیه بر یک ماجرای واقعی ساخته شده و فیلم سینمایی “عنکبوت” با بازی محسن تنابنده، نسخه ایرانی آن می‌باشد. فیلم عنکبوت مقدس به قتل چند تن از زنان تن فروش توسط سعید حنایی در مشهد اشاره دارد. زهرا امیر ابراهیمی در فیلم “عنکبوت مقدس” نقش یک خبرنگار را بازی کرده که به مشهد رفته تا ماجرای این قتل‌های زنجیره‌ای را پیگیری کند. او قصد دارد که ریشه این ماجرا و بی‌توجهی مسئولان را به صورت برجسته نشان دهد.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

مزه دار کردن دوغ

10 فوت و فن مزه دار کردن دوغ

معمولا ادویه‌هایی که در دوغ استفاده می‌‌شوند سبزیجات معطر هستند که با دوغ ترکیب می‌شوند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.