13 عامل اصلی در ایجاد تپش قلب|علت تپش قلب چیست؟

هنگامی که قلب شما می لرزد ، بال می زند ، یا به نظر می رسد ضربان شما را از دست می دهد. ممکن است این احساسات را تپش قلب بخوانید. اگرچه آنها می توانند احساس ایجاد ترس نیز داشته باشند ، اما اکثر آنها جدی نیستند و بندرت نیاز به درمان دارند. دانستن اینکه چه چیزی قلب شما را تند می کند می تواند باعث شود که در هنگام بروز مشکل دچار ترس نشوید و بدانید چه موقع باید با پزشک خود تماس بگیرید.

تپش قلب

13 عامل اصلی در ایجاد تپش قلب

1- استرس و اضطراب

احساسات شدید می تواند باعث ترشح هورمون هایی شود که ضربان قلب شما را تسریع می کنند. بدن شما آماده رویارویی با تهدید می شود ، حتی اگر در معرض خطر نباشید. حملات هراس ، ترس های شدیدی است که می تواند چند دقیقه طول بکشد. علائم شامل قلب تند ، تعریق ، لرز ، مشکل تنفس و درد قفسه سینه است. حمله وحشت می تواند مانند حمله قلبی احساس شود. اگر مطمئن نیستید کدام یک را دارید ، از کمک پزشکی کمک بگیرید.

2- ورزش

تمرین کردن برای شما خوب است. و یک کلاس سریع دوچرخه سواری در محیط داخلی و شدید باعث می شود قلب شما تندتر شود و این عامل به قلب شما کمک می کند تا خون بیشتری را به بدن برساند تا عضلات را از طریق تمرین تغذیه کند. اگر قلب شما به هم می خورد یا کند می زند ، این می تواند به این دلیل باشد که مدتی کار نکرده اید و از وضعیت خوبی برخوردار نیستید. ضربان قلب نامنظم یا آریتمی نیز می تواند باعث تپش قلب هنگام ورزش شود.

3-کافئین

آیا قلب شما بعد از نوشیدن صبحگاهی تندتر می زند؟ کافئین محرکی است که ضربان قلب شما را افزایش می دهد و این تنها درصورتی است که شما آن را از قهوه ، جوش شیرین ، یک نوشیدنی انرژی زا ، چای ، شکلات یا منبع دیگر دریافت کنید. یک مطالعه نشان داد که کافئین موجود در قهوه ، چای و شکلات احتمالاً باعث تپش قلب در افراد با قلب سالم نمی شود. اما کارشناسان نمی دانند که آیا ممکن است باعث ابتلا به آنها در افراد دارای مشکلات ریتم قلب شود یا خیر؟

4-نیکوتین

مواد شیمیایی اعتیاد آور در سیگار و سایر محصولات توتون ، نیکوتین فشار خون شما را بالا می برد و ضربان قلب شما را تسریع می کند. ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای قلب خود انجام دهید ، گرچه ممکن است بلافاصله ضربان قلب شما را کند کند. تکه ها و سایر محصولات جایگزین نیکوتین می توانند قلب شما را تند کنند. تپش قلب همچنین می تواند یکی از علائم ترک نیکوتین باشد ، اما باید در مدت 3 تا 4 هفته پس از ترک آن متوقف شود.

5-تغییرات هورمونی

زنان ممکن است متوجه شوند که ضربان قلب آنها در زمان قائدگی ، باردار شدن ، نزدیک شدن به یائسگی یا یائسگی سریع می شود. دلیل: سطح هورمون ها. افزایش ضربان قلب معمولاً موقتی است و دلیلی برای نگرانی نیست. اگر باردار هستید ، در صورت کم خونی ممکن است تپش قلب نیز اتفاق بیفتد ، به این معنی که سلول های قرمز، خون کافی که اکسیژن را در بدن حمل می کنند ، ندارند.

علت تپش قلب

6-تب

هنگامی که در طی بیماری تب می کنید ، بدن با سرعت بیشتری نسبت به حد معمول از انرژی استفاده می کند. این می تواند باعث تپش قلب شود. معمولاً دمای شما باید بیش از 100.4 درجه فارنهایت باشد تا بر ضربان قلب شما تأثیر بگذارد.

7-داروها

برخی از داروهای بدون نسخه و یا با نسخه باعث تپش قلب به عنوان یک عارضه جانبی می شوند ، از جمله:

آنتی بیوتیک ها
داروهای ضد قارچ
داروهای ضد روان پریشی
استنشاق کننده های آسم
داروهای سرفه و سرماخوردگی
قرصهای رژیمی
داروهای فشار خون بالا
قرص تیروئید
اگر یک یا چند نوع از این نوع دارو را مصرف می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا این می تواند بر ضربان قلب شما تأثیر بگذارد. و قبل از اینکه با پزشک خود مشورت کنید ، از مصرف هر دوز دارو صرف نظر کنید.

8-قند خون پایین

آیا تا به حال متوجه شده اید که هنگام صرف یک وعده غذایی احساس لرزش ، بد دهنی و ضعف کنید؟ همچنین می تواند منجر به تپش قلب شود. وقتی سطح قند خون کاهش می یابد ، بدن شما هورمون های استرس مانند آدرنالین ترشح می کند تا خود را برای کمبود مواد غذایی اضطراری آماده کند. آدرنالین ضربان قلب شما را تسریع می کند.

9-غده تیروئید بیش فعال

تیروئید شما یک غده پروانه ای شکل در گردن شما است که آن هورمون هایی را تولید می کند که به مدیریت متابولیسم و سایر موارد کمک می کنند. تیروئید پرکار (به نام پرکاری تیروئید) می تواند بیش از حد هورمون تیروئید ایجاد کند و این می تواند آنقدر قلب شما را تسریع کند که احساس کنید در سینه شما می زند. مصرف بیش از حد هورمون تیروئید برای درمان غده تیروئید کم کار (به نام کم کاری تیروئید) نیز می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد.

10-مشکلات ریتم قلب

گاهی اوقات ریتم نامنظم قلب ، به نام آریتمی ، باعث تپش قلب می شود.

فیبریلاسیون دهلیزی یا AFib هنگامی اتفاق می افتد که اتاق های فوقانی قلب به نام دهلیزها به جای ضرب و شتم طبیعی ، بال بال می زنند.
تاکی کاردی فوق بطنی یک ضربان قلب غیر طبیعی سریع است که از اتاق فوقانی قلب شروع می شود.
تاکی کاردیای بطنی به دلیل وجود سیگنال های معیوب در اتاق های پمپاژ پایین قلب ، ایجاد کننده ضربان قلب سریع است.

11-الکل

اگر زیاد بنوشید یا بیشتر از حد معمول بخورید ، ممکن است احساس کنید قلب شما تندتر می زند یا بال می زند. این اتفاق اغلب در  زمانی که مردم بیشتر بنوشند ، ممکن است روی دهد اما ما برای برخی از افراد حتی ممکن است  با وجود نوشیدن مقدار کم هم این اتفاق می افتد.

دلیل تپش قلب

12- انقباضات بطنی زودرس

انقباضات بطنی زودرس (PVC) ضربان های اضافی قلب هستند و زمانی اتفاق می افتد که بطن های قلب شما خیلی زود فشرده شوند. ضربان اضافی ریتم طبیعی قلب شما را به بیرون پرتاب می کند و باعث می شود تا در سینه شما بلرزد ، بکوبد ، یا بپرد. اگر قلب شما سالم است ، PVC های گاه به گاه جای نگرانی نیست. اما اگر به بیماری قلبی مبتلا هستید و اغلب این ضربان های اضافی را می خورید ، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید.

13-کوکائین و سایر مواد مخدر در خیابان

داروهای غیرقانونی مانند آمفتامین ، کوکائین و اکستازی برای قلب خطرناک هستند. کوکائین فشار خون را افزایش می دهد ، ضربان قلب را افزایش می دهد و به عضله قلب آسیب می رساند. آمفتامین ها سیستم عصبی را تحریک می کنند ، ضربان قلب شما را بالا می برند و اکستازی باعث ترشح ماده شیمیایی به نام نوراپی نفرین می شود که باعث تپش قلب می شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر سالم هستید ، احتمالاً لازم نیست نگران تپش قلب باشید زیرا این موضوع هر چند وقت یک بار اتفاق می افتد و فقط چند ثانیه طول می کشد تا به حالت عادت بازگردید اما اگر علائم زیر را مشاهده نمودید هر چه سریع تر به پزشک مربوطه خود مراجعه نمایید:

درد یا فشار قفسه سینه
تنگی نفس
سرگیجه
غش کردن

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

ترند ترین رنگ لاک در سال 1402 / سال 1402 چه رنگ لاکی مده

رنگ هایی که معرفی می شوند ترند ترین رنگ های لاک ناخن هستند که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *