طرز تهیه خورش کرفس

من یک دوست لهستانی داشتم که یک دختر ۷ ساله زیبا، شیرین و دوست داشتنی داشت. هرازگاهی از آنها دعوت میکردم و برایشان غذاهای ایرانی درست می کردم. او فرهنگ ایران را خیلی دوست داشت و از غذا هایی که برایشان تهیه میکردم بسیار لذت میبرد. او می گفت غذاهای شما چقدر غنی و متنوع است. یک بار که خورش کرفس پخته بودم دخترش بسیار خوشش آمد. او گاهی اوقات شب هم در منزل ما می ماند و از من میخواست که برای هر سه وعده غذایی برایش خورش کرفس درست کنم. او به قدری از این خورش خوشش می آمد که می گفت طرز تهیه این غذا را به مادرم یاد بده که هر وقت ما به کشورمان برگشتیم برایم خورش کرفس درست کند.

مادرش می گفت غذاهای ما اغلب سوسیس و کالباس و گوشت گریل شده است. او همیشه از این همه تنوع غذایی ما تعجب میکرد. من به او میگفتم که کشور ما دارای تمدن چندین هزار ساله است و فرهنگی غنی از اقوام مختلف دارد که هر کدام دارای زبان و گویش و آداب و رسوم و پوشش مختلف است.

او خیلی مشتاق بود که روزی بتواند به ایران سفر کند و کشور ما را ببیند. بلاخره آنها به کشورشان بازگشتند و متأسفانه سالهاست که من از آنها بی اطلاع هستم و هر وقت خورش کرفس درست میکنم یاد آنها میافتم. امروز به یاد آنها میخواهم خورش کرفس را آموزش دهم.

مواد لازم  جهت تهیه خورش کرفس:

  • کرفس یک بوته
  • یک دسته نعناع
  • دو دسته جعفری
  • گوشت ۴۰۰ گرم
  • پیاز دو عدد
  • رب دو قاشق
  • روغن به مقدار لازم
  • نمک و زرد چوبه به مقدار لازم
  • آب جوش در حد لازم
  • آب لیمو در صورت دلخواه دو قاشق

خورش کرفس

طرز تهیه:

ابتدا کرفس ها را شسته و سپس ساقه های آن را به اندازه های یک سانتی خورد میکنیم.

خورش کرفس

کرفس ها را در مقداری روغن تفت میدهیم تا کمی طلایی شوند. سپس آنرا در ظرفی ریخته و کنار می گذاریم. بعد پیاز ها را خلال نازک خورد میکنیم و در روغن باقیمانده از کرفس تفت میدهیم تا پیاز ها طلایی شوند و آنرا در ظرف جداگانه‌ای کنار می گذاریم.

خورش کرفس

نعناع و جعفری را با هم شسته و میگذاریم در یک صافی تا آب آن کشیده شود. سپس آن را ساطوری خرد میکنیم و در همان روغن باقیمانده از پیاز تفت میدهیم و آن را نیز جدا گانه کنار می گذاریم.

گوشت را تکه تکه کرده در دو قاشق روغن تفت می دهیم تا رنگ آن کمی تغییر کند. سپس پیازی را که قبلا سرخ کرده بودیم روی گوشت ریخته و زرد چوبه را اضافه کرده و هم میزنیم تا بوی خامی زردچوبه گرفته شود.  بعد مقدار کمی آب جوش روی آن ریخته اجازه می دهیم به جوش آید. وقتی جوش آمد حرارت زیر قابلمه را کم کرده تا گوشت به ارامی بپزد.

بعد از نرم شدن گوشت، سبزی تفت داده شده را اضافه میکنیم. حدودا بعد از یک ربع کرفسی را که از قبل سرخ کرده بودیم و کنار گذاشته بودیم را به خورش میافزاییم و بعد از چند دقیقه که کرفس پخت، نمک و در صورت دلخواه رب گوجه و یا آبلیمو ویا هر دو را اضافه کرده و می گذاریم تا چند جوش زده و خورش جا بیافتد. سپس آن را در ظرف مناسب ریخته و همراه با پلو یا کته سرو میکنیم.

نکته: می توان به عنوان چاشنی برای خورش کرفس از لیمو عمانی هم استفاده کرد.

تذکر چون کرفس زود نرم میشود باید مواظب بود که له نشود و شکل خود را حفظ کند.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

غذاهای نونی برای شام

برای مهمانی و دورهمی ها شام چی درست کنم که همه راضی باشند؟

زمانی که نام مهمانی و دورهمی به گوش می رسد، یک مادر ایرانی به دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *