بلاکچین چیست و چگونه کار میکند؟

بلاکچین

بلاکچین چیست؟

به زبان ساده، بلاکچین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.

تاریخچه بلاک چین

مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد. پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد.

اولین کار روی زنجیره بلوک رمزنگاری شده امن در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و اسکات استورنتا توصیف شد. در سال ۱۹۹۲، بایر، هابر و استورنتا درخت درهم‌سازی را به طراحی متصل ساختند، که باعث بهبود کارایی آن شده و اجازه می‌داد که چندین سند در یک بلوک جمع‌آوری شوند.

یک پایگاه داده زنجیره بلوکی که به‌طور خودمختار مدیریت می‌شود از یک شبکه همتابه‌همتا و یک سرور زمانبندی توزیع شده‌استفاده می‌کند. اولین زنجیره بلوک توسط یک فرد ناشناس یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ معرفی شد. یک سال بعد به عنوان یک جزء اصلی از بیت‌کوین (ارز دیجیتالی) اجرا شد. جایی که آن به عنوان سرفصل عمومی برای همه معاملات در شبکه عمل می‌کرد. با استفاده از یک زنجیره بلوکی، بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که برای حل مشکل دوجانبه بدون نیاز به یک سرپرست قابل اطمینان و الهام بخش بسیاری از برنامه‌های اضافی بود.

ویژگی های بلاکچین

غیرمتمرکز است، این به این معنا می باشد که همه در این فناوری مشارکت دارند و کار خود را پیش می برند.

داده ها در بلاکچین به صورت رمزنگاری ذخیره می شوند.

تغییر ناپذیر است؛ داده های ثبت شده در آن تغییر نمی کنند.

بسیار ایمن است و احتمال هک شدن در این فناوری بسیار کم است.

واسطه ها را از بین برده است. تراکنش های دیجیتالی روی این شبکه بصورت همتا به همتا و میان افراد بطور مستقیم انجام می شود.

کاربرد های بلاکچین

از مشهورترین نمونه های بلاک چین در عمل، بیت کوین است. بیت کوین یک ارز دیجیتال است و یک روش غیرمتمرکز برای مبادله ارز های رمزپایه را بدون هزینه های معاملاتی و هک مبادلات فراهم می کند. یکی دیگر از کاربرد های بلاکچین، تسهیل حتی کوچکترین معاملات قابل تصور است. معاملات بلاکچین نظیر به نظیر که به معنای انتقال وجوه به صورت رایگان از یک مکان به مکان دیگر است، بسیار مهم هستند. به عبارت ساده تر، اگر کیف پول مجازی دارید و دوستتان نیز یک کیف پول دارد، می توانید بیت کوین خود را به صورت فوری و رایگان با سکه دیگری مبادله کنید.

زنجیره بلوکی در خدمات سلامتی

زنجیره بلوکی در اخذ مالیات ها

مسائل حقوقی فناوری زنجیره بلوکی

رای گیری با بلاک چین

برای یادگیری رایگان بلاکچین و برنامه نویسی آن، میتوانید از اینجا به سایت مکتبخونه مراجعه و با جادی همراه باشید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه علم و تکنولوژی و فناوری، از اینجا با نیمه شب همراه باشید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

چرا لپ تاپ ایسوس بخریم؟

چرا لپ تاپ ایسوس بخریم؟

ایسوس یک برند تایوانی است که در سال 1989 پایه‌گذاری شد و در زمینه کامپیوترها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *