راهنمایی کامل آزمون آیلتس (IELTS)

International English Language Testing System  (سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی) به اختصار IELTS از جمله معتبرترین آزمون‌های جهانی است که در بسیاری از کشورها و دانشگاه های سراسر جهان مورد تأیید و استفاده می‌باشد. افرادی که موفق به قبولی در این آزمون می‌شوند خیلی راحت می‌توانند در دانشگاه های معتبر و معروف جهانی به تحصیل بپردازند. همچنین کسانی که تمایل دارند برای کار و یا مهاجرت به یکی از کشورهای انگلیسی زبان بروند، باید حتماً آزمون آیلتس را شرکت کرده تا میزان آشنایی و دانش آنها با زبان انگلیسی سنجیده شود.

در ابتدا باید بگوییم آیلتس یک آزمون بریتانیایی است که به طور متوسط در هر ماه ۴ تاریخ آزمون وجود دارد که برای یک سال به ۴۸ بار می‌رسد. این آزمون آینده‌ساز که در ۱۱۰ کشور جهان و در ۲۷۰ مرکز امتحانی برگزار می‌شود رقیب سرسخت آزمون آمریکایی تافل به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: آزمون تافل یکی دیگر از آزمون های مورد توجه علاقه مندان به زبان انگلیسی است. در صورتی که تمایل دارید با آزمون تافل و نحوه برگزاری آن در ایران نیز آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم، مقاله تخصصی آشنایی با آزمون تافل و نحوه برگزاری آن در ایران را مطالعه فرمایید.

آزمون IELTS به چه صورت است؟

در این آزمون بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین‌المللی برای سنجش داوطلبان در نظر گرفته شده است. سوالات موجود از ساده و راحت شروع شده و رفته رفته سخت و حرفه ای تر می شوند. برای قبولی در آزمون آیلتس باید ۴ بخش شنیداری (Listening)، خواندنی (Reading)، نوشتاری (Writing) و گفتاری (Speaking) را با کسب حداقل نمره قبولی پشت سر بگذارید. به شرکت‌کنندگان از ۰ تا ۹ نمره داده می‌شود و سطح آنها تعیین خواهد شد. سطح ۵ متوسط و ۶ به بالا قابل قبول و خوب می‌باشد و زیر ۵ نیز مردود و پذیرفته نیست.

آزمون آیلتس در ایران

نکات مهم و قابل توجه در آزمون آیلتس

  • توجه داشته باشید تمام مسئولیت آزمون با خود شرکت‌کننده است؛ پس حتماً باید در هنگام ثبت‌نام، اطلاعات و نوع آزمون خود را به درستی انتخاب نمایید.
  • دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا مراکز اصلی برگزارکننده این آزمون جهانی هستند.
  • شرکت‌کنندگان آیلتس در روند امتحان خود ابتدا باید به سؤالات شنیداری، خواندنی و نوشتاری به ترتیب پاسخ دهند.
  • حتماً باید برای آزمون‌های کتبی از مداد مشکی استفاده کرده و پاسخ به سؤالات با خودکار و خودنویس ممنوع است.
  • آزمون گفتاری در همان روز به شرکت‌کنندگان اطلاع داده می‌شود و عموماً از عصر روز امتحان به مدت ۵ روز ادامه خواهد داشت.
  • حتماً باید در سایت رسمی آیلتس برای خود اکانت شخصی بسازید. سپس نسبت به ثبت‌نام و انتخاب محل آزمون خود اقدام نمایید.

میزان امتیازهای مورد قبول در دانشگاه‌های جهانی

بسیاری از دانشگاه‌ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا آزمون آیلتس را به رسمیت می‌شناسند؛ پس قبولی در این آزمون به معنی ادامه تحصیل در یکی از این دانشگاه‌های مطرح جهانی است که آرزوی بسیاری از جوانان ایرانی نیز می‌باشد.

حداقل نمره ای که باید شرکت‌کننده در دانشگاه‌های مختلف به دست آورد، متفاوت است ولی عموماً حداقل نمره کلی 6.5 می‌باشد و نمره کسب شده در هر بخش هم نباید زیر ۶ باشد. اگر شرکت‌کنندگان بتوانند حداقل نمره ۷ را در آزمون خود کسب کنند به راحتی می‌توانند به دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد برای کسب مدارج بالای تحصیلی مراجعه کند.

البته هر دانشگاه بر اساس قانون و سیاست‌های خاص خود شرایطی را برای دانشجویان خود اتخاذ می‌کند. به طور مثال دانشگاه تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا و آلبرتا نمره 6.5 را به عنوان حداقل نمره آیلتس تعیین کرده‌اند و دانشگاه آکسفورد، کمبریج، ماساچوست وکلگری حداقل نمره را برای ادامه تحصیل در این دانشگاه ۷ تعیین کرده‌اند.

توجه داشته باشید آزمون آیلتس در دو گونه دانشگاهی (Academic) و آموزش عمومی (General training) برگزار می‌شود. برای ورود به دانشگاه حتماً باید گونه آکادمیک را قبول و پذیرفته شوید.

آزمون آیلتس در ایران

 شرایط قبولی در IELTS به چه صورت است؟

افراد زیادی به دنبال کسب اطلاعات کافی برای شرکت در آزمون IELTS هستند تا با توجه به شرایط و قوانینی که وجود دارد بهترین تصمیم را برای شرکت در این آزمون گرفته و به نتایج خوبی دست یابند. شرکت‌کنندگان این آزمون باید حداقل نمره و امتیاز قبولی را کسب کنند تا بتوانند برای مهاجرت تحصیلی خود به سایر کشورها اقدامات لازم را انجام دهند.

تنها شرط قبولی در این امتحان کسب امتیازها و نمرات مورد تأیید دانشگاه و کشور مدنظر هر فرد است. یعنی میانگین نمره و امتیاز شما باید به امتیاز تعیین شده توسط هر کشور و یا دانشگاه برسد تا بتوانید نسبت به مهاجرت خود اقدام نمایید. جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک آیلتس الزامی است. برای مهاجرت به هر کشور نیز شرایط و نمره باید متناسب با شرایط آن کشور باشد.

نتیجه آزمون چگونه سنجیده می‌شود؟

بعد از اتمام ۴ بخش آزمون، در دو هفته آینده نتایج به شرکت‌کنندگان آیلتس اعلام خواهد شد. دفاتر برگزار کننده آزمون به هر فرد ۵ کارنامه اختصاص می‌دهند و اگر مایل باشید تعداد کارنامه بیشتر شود، باید به ازای هر یک هزینه بیشتری بپردازید. البته توجه داشته باشید از زمان آزمون شما نباید بیش از ۱ ماه گذشته باشد.

در کارنامه آیلتس نمره هر بخش و نمره کلی درج می‌شود. توجه داشته باشید بسیاری از دانشگاه‌ها چنانچه از تاریخ کارنامه شما ۲ سال گذشته باشد آن را قبول نمی‌کنند.

آزمون آیلتس

مراکز برگزارکننده آیلتس در ایران و خارج از ایران

افراد شرکت‌کننده در این آزمون می‌توانند در داخل کشور در مراکز مختلفی مانند آیلتس تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، مؤسسه عصر دین و دانش، مؤسسه ایرسافام مؤسسه شکوه تهران، مؤسسه آموزش عالی آزاد پروشات نوین و مؤسسه شکوه سمنان در آزمون شرکت کنند. این آزمون در کشورهای دیگر نظیر ترکیه نیز برگزار می‌شود پس افرادی که موفق به شرکت در آزمون در ایران نمی‌شوند، می‌توانند در یکی از مرکزهای آزمون در سایر کشورها حاضر شده و در آزمون شرکت کنند.

برای دسترسی به مراکز آزمون آیلتس در کشورهای مختلف کافی است به سایت رسمی آیلتس مراجعه کرده و از زمان و مکان آزمون مطلع شوید.

هزینه IELTS از ثبت‌نام تا قبولی

متقاضیان شرکت در IELTS باید هزینه لازم را در همان ابتدای ثبت‌نام پرداخت کنند. این هزینه در ایران توسط سازمان سنجش آموزش کشور محاسبه و تعیین می‌شود که طبق آخرین رقم اعلام شده به ۶۱,۵۱۰,۴۰۰ ریال رسیده است. البته ممکن است این قیمت با توجه به تغییرات قیمت ارز کم یا زیاد شود.

به طور کلی هزینه در نظر گرفته شده برای آزمون در هر کشور متفاوت است ولی به طور متوسط از ۲۱۰ دلار تا ۲۵۰ محاسبه می‌شود.

سخن پایانی: گرفتن مدرک آیلتس با شرایط و قوانین خاصی صورت می‌گیرد که باید در زمان و مکان تعیین شده در هنگام ثبت‌نام حضور داشت و با گذراندن دوره آزمون و به دست آوردن نتیجه قبولی، نسبت به مهاجرت به کشور و یا دانشگاه مدنظر اقدام کرد. لازم به ذکر است در صورتی که تجربه‌ای در این زمینه ندارید حتماً با یک مرکز معتبر در زمینه آزمون IELTS مشورت کنید و اطلاعات کافی و کامل را به دست آورید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *