۲۰ عکس برای استوری تبریک روز دختر

روز دختر اهمیت، قدرت و پتانسیل دختران در سراسر جهان را گرامی می‌دارد. همچنین روزی است برای برجسته کردن نیازهای دختران و مشکلات خاصی که ممکن است با آنها روبرو شوند، و تلاش هایی برای رفع این نیازها و احقاق حقوق آنها نه خیرخواهانه برای آنها، بلکه در مشارکت با آنها. در حالی که پیشرفت‌های زیادی در دو دهه اخیر برای اطمینان از اینکه هر دختری می‌تواند در سلامت کامل رشد کند، انجام شده است، ولی هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

روز دختر

روز دختر

روز دختر چه روزی است؟

روز دختر یک روز بزرگداشت بین المللی است که توسط سازمان ملل متحد اعلام شده است. 11 اکتبر 2012، اولین روز دختر بود. این روز از فرصت‌های بیشتر برای دختران حمایت می‌کند و آگاهی از نابرابری جنسیتی را که دختران در سراسر جهان با آن مواجه هستند بر اساس جنسیتشان افزایش می‌دهد. این نابرابری در زمینه‌هایی مانند دسترسی به آموزش، تغذیه، حقوق قانونی، مراقبت‌های پزشکی و حفاظت از تبعیض، خشونت علیه زنان و ازدواج اجباری کودکان است.

جشن این روز همچنین منعکس‌کننده‌ی ظهور موفقیت‌آمیز دختران و زنان جوان به عنوان یک گروه متمایز در سیاست‌های توسعه، برنامه‌ریزی، مبارزات انتخاباتی و تحقیقات است.

روز دختر

در نیمه شب بخوانید:پیام های تبریک روز دختر1401

روز دختر

مسائل و مشکلات دختران

روز دختر آگاهی را نسبت به مسائلی که دختران در سراسر جهان با آن روبرو هستند افزایش می‌دهد. بسیاری از برنامه‌های توسعه جهانی شامل دختران نمی‌شود یا برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود و مسائل آنها ناپیدا می‌ماند. بیش از 62 میلیون دختر در سراسر جهان تا سال 2018 به تحصیل دسترسی نداشتند. طبق گزارش USAID در سال 2014 در سراسر جهان و در مجموع، دختران 5 تا 14 ساله بیش از 160 میلیون ساعت بیشتر از پسران همسن خود را صرف کارهای خانه می‌کنند. در سطح جهان، از هر چهار دختر، یک دختر قبل از سن 18 سالگی ازدواج می‌کند.

در 11 اکتبر 2016، اما واتسون، سفیر حسن نیت زنان سازمان ملل متحد، از کشورها و خانواده‌ها در سراسر جهان خواست به ازدواج اجباری کودکان پایان دهند. بسیاری از دختران در سراسر جهان در برابر اعمال خشونت جنسی آسیب‌پذیر هستند و مرتکبین اغلب بدون مجازات می‌مانند. روز دختران به افزایش آگاهی نه تنها در مورد مسائلی که دختران با آن روبه‌رو هستند، بلکه در مورد اتفاقاتی که ممکن است با حل آن مشکلات رخ دهد نیز افزایش می‌دهد. برای مثال، آموزش دختران به کاهش نرخ ازدواج کودکان، بیماری و کمک به تقویت اقتصاد با کمک به دختران برای دسترسی به مشاغل با درآمد بالاتر کمک می‌کند.

روز دختر

در نیمه شب بخوانید:پیام های تبریک روز پرستار1401

روز دختر

تاریخچه‌ی روز دختر

در سال 2014 ابتکار روز جهانی دختران به عنوان پروژه‌ای از پلان بین‌المللی، یک سازمان غیردولتی که در سراسر جهان فعالیت می‌کند، آغاز شد.ایده‌ی برگزاری روز جهانی بزرگداشت و جشن از کمپین برنامه‌ی بین‌المللی «چون من یک دختر هستم» که آگاهی را در مورد اهمیت پرورش دختران در سطح جهانی و به ویژه در کشورهای در حال توسعه افزایش می‌دهد، شکل گرفت. نمایندگان Plan International در کانادا به دولت فدرال کانادا مراجعه کردند تا به دنبال ائتلاف حامیانی باشند که آگاهی از این ابتکار را در سطح بین‌المللی افزایش دهند. سرانجام، پلان بین‌الملل از سازمان ملل خواست تا در این امر مشارکت کند.

روز جهانی دختران به طور رسمی به عنوان قطعنامه‌ای از سوی کانادا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد شد. رونا آمبروز، وزیر وضعیت زنان کانادا، از این قطعنامه حمایت کرد. هیئتی متشکل از زنان و دختران در پنجاه و پنجمین کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان، در حمایت از این طرح ارائه کردند. در 19 دسامبر 2011، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را تصویب کرد که 11 اکتبر 2012 را به عنوان اولین روز جهانی دختران تصویب کرد. در این قطعنامه آمده است که روز دختر به رسمیت می‌شناسد.

توانمندسازی و سرمایه‌گذاری روی دختران که برای رشد اقتصادی حیاتی هستند، دستیابی به تمام اهداف توسعه هزاره، از جمله ریشه‌کنی فقر شدید و همچنین مشارکت معنادار دختران در تصمیم‌گیری‌هایی که بر آنها تأثیر می‌گذارد، کلیدی است. در شکستن چرخه‌ی تبعیض و خشونت و ترویج و حمایت از بهره‌مندی کامل و مؤثر از حقوق انسانی خود و همچنین اذعان به اینکه توانمندسازی دختران مستلزم مشارکت فعال آنان در فرآیندهای تصمیم‌گیری و حمایت و مشارکت فعال والدین، قیم قانونی آنان است.

خانواده‌ها و ارائه‌دهندگان مراقبت، و همچنین پسران و مردان و جامعه گسترده‌تر، هر سال روز دختران موضوع خاصی دارند، اولی «پایان دادن به ازدواج کودکان»، دوم، در سال 2013، «نوآوری برای آموزش دختران»، سوم، در سال 2014، «توانمندسازی دختران نوجوان: پایان دادن به چرخه خشونت» بود، و چهارمین مورد، در سال 2015، “قدرت دختر نوجوان: چشم انداز 2030” بود. موضوع 2016 “پیشرفت دختران = پیشرفت اهداف: آنچه برای دختران مهم است”، موضوع 2017 “توانمندسازی دختران: قبل، در طول و بعد از بحران” و موضوع سال 2018 “با او: یک ماهر” بود. نیروی دختر”. تا سال 2013، در سراسر جهان، حدود 2043 رویداد برای روز دختران وجود داشت.

روز دختر

در نیمه شب بخوانید:پیام های عاشقانه تبریک سالگرد ازدواج به همسر

روز دختر

رویدادهای روز دختر

رویدادهای مختلفی برای ترویج روز دختر در چندین کشور برنامه‌ریزی شده است. برخی از آنها توسط سازمان ملل حمایت می‌شوند، مانند کنسرتی در بمبئی، هند. سازمان‌های غیردولتی مانند Girl Guides Australia نیز از رویدادها و فعالیت‌های روز جهانی دختران حمایت می‌کنند. سازمان‌های محلی رویدادهای خود را توسعه داده‌اند، مانند دختران و فوتبال آفریقای جنوبی، که در سال 2012، تی‌شرت‌هایی را در روز جهانی دختران برای بزرگداشت راهپیمایی 20000 زن در سال 1956 توزیع کردند.

یک رویداد تمام روز در بانک جنوبی لندن در سال 2013 برگزار شد، که شامل اجراهای تئاتر و فیلم بود که توسط Body Gossip، سازمانی که در مورد تصویر بدن و مسائل مربوط به سلامت روان کمپین می‌کند، تهیه شده بود. برای اولین روز دختران، یک رویداد مجازی توسط Sage Girl و iTwixie ایجاد شد تا هزاران فرد و سازمان را به صورت آنلاین گرد هم آورد.

در سال 2016، لندن جشنواره‌ی زنان جهان (WOW) را برگزار کرد که در آن 250 دختر مدرسه‌ای لندن با مربیان زن جفت شدند. همچنین در سال 2016، رئیس جمهور ایالات متحده، باراک اوباما، اعلامیه ای در حمایت از پایان دادن به نابرابری جنسیتی صادر کرد. رسانه‌های اجتماعی از هشتگ #dayofthegirl برای پیگیری رویدادها و اخبار مربوط به روز استفاده می‌کنند.

روز دختر

در نیمه شب بخوانید:جدیدترین پیام های تبریک تولد 1400

روز دختر

هدف از روز دختر چیست؟

هدف این روز که توسط سازمان ملل متحد برای بزرگداشت دستاوردها و پتانسیل دختران ایجاد شده است، برجسته کردن و پرداختن به نیازها و چالش‌هایی است که دختران با آن روبرو هستند و در عین حال توانمندسازی دختران و تحقق حقوق انسانی آنها را ارتقا می‌دهد. این روز به دلیل تبعیض نامتناسب مبتنی بر جنسیت که دختران هر روز با آن روبرو هستند، بر دختران متمرکز است.

در نیمه شب بخوانید:جملات زیبا و جذاب برای کپشن پست های اینستاگرام

دختران در کشورهای در حال توسعه با چه واقعیت‌های سختی روبرو هستند؟

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، زنان و دختران تنها به دلیل جنسیت خود از حقوق اولیه‌ی خود محروم هستند. دختران جوان اغلب از تحصیل باز می‌مانند زیرا به عنوان یک سرمایه‌گذاری قانونی تلقی نمی‌شوند. حتی زمانی که مدرسه را شروع می‌کنند، ممکن است مجبور شوند برای کسب درآمد یا انجام کارهای خانه ترک تحصیل کنند. آنها ممکن است هنگام شروع قاعدگی، به دلیل امکانات ناکافی، در صورت باردار شدن یا برای جلوگیری از آزار جنسی در مدرسه یا در راه مدرسه، مدرسه را از دست بدهند یا به طور کلی ترک تحصیل کنند.

آمارها نشان می‌دهد که از هر شش دختر نوجوان، یک نفر ازدواج کرده است. معمولاً به مردان مسن برای جهیزیه فروخته می‌شوند. پس از ازدواج، این دختران ممکن است با آزار جنسی و عاطفی روبرو شوند. بسیاری از آنها در زایمان با مشکلاتی روبرو می‌شوند زیرا بدن آنها به اندازه کافی رشد نکرده است. نوزادان آنها از سلامت کمتری برخوردار هستند و مادران اغلب ممکن است در هنگام زایمان بمیرند. تخمین زده می‌شود که هر سال 15 میلیون دختر نوجوان با مردان بالغ ازدواج می‌کنند، این یعنی هر دو ثانیه یک دختر. در حال حاضر 168 میلیون کودک درگیر کار کودکان هستند.

در نیمه شب بخوانید:100 متن و شعر عاشقانه زیبا و جدید

برابری جنسیتی مسأله‌ی جهانی روز دختر

زنان و دختران نیمی از جمعیت جهان و بنابراین نیمی از پتانسیل آن را تشکیل می‌دهند. برابری جنسیتی، علاوه بر اینکه یک حق اساسی بشر است، برای دستیابی به جوامع صلح آمیز، با پتانسیل کامل انسانی و توسعه پایدار ضروری است. علاوه بر این، نشان داده شده است که توانمندسازی زنان باعث افزایش بهره‌وری و رشد اقتصادی می‌شود.

در نیمه شب بخوانید:جدیدترین پیام های تسلیت رسمی و صمیمانه 1401

چرا آموزش برای توانمندسازی دختران بسیار مهم است؟

دختران اغلب به این دلیل فروخته می‌شوند که خانواده آنها توانایی نگهداری آنها را ندارند. آموزش سرمایه‌گذاری گرانی است و خانواده های فقیر اغلب می‌توانند برای سرپا نگه داشتن آنها به جهیزیه وابسته باشند. وقتی از تحصیل یک دختر حمایت می‌کنید، می‌توانید به او کمک کنید تا این چرخه را بشکند. دخترانی که تحصیل کرده‌اند می‌توانند کارهای معناداری را دنبال کنند و در آینده در اقتصاد کشورشان سهیم باشند. آنها همچنین چهار برابر کمتر در سنین پایین با تحصیلات هشت ساله ازدواج می‌کنند، به این معنی که آنها و خانواده‌هایشان سالم‌تر هستند.

هنگامی که دختران مادر شوند، آموزش آنها می‌تواند در نسل بعدی ادامه یابد. احتمال اینکه مادران تحصیل کرده فرزندان خود را به مدرسه بفرستند دو برابر بیشتر است. کودکانی که از مادری باسواد به دنیا می‌آیند، 50 درصد بیشتر از پنج سالگی عمر می‌کنند. روز دختر بهترین فرصت است، وقتی از دختری حمایت مالی می‌کنید، به او کمک می‌کنید این آموزش و فرصت‌های بیشتری را به او بدهید که نابرابری جنسیتی ممکن است او را از بین ببرد.

در نیمه شب بخوانید:پیام و اس ام اس تبریک عید 1401

چگونه می‌توانید روز دختر را جشن بگیرید؟

برابری جنسیتی یکی از ستون‌های کار ورلد ویژن است و راه‌های بسیار خوبی وجود دارد که می‌توانید در حمایت از حقوق زنان در کشورهای در حال توسعه مشارکت کنید.

۱-اسپانسر یک دختر شوید: شما می‌توانید به جنبش‌ها و سازمان‌ها بپیوندید تا از یک دختر در روز جهانی دختر حمایت کنید. وقتی یک دختر را اسپانسر می‌کنید، می‌توانید ابزاری را در اختیار او قرار دهید تا تحصیل کند و حقوقی را که لیاقتش را دارد پس بگیرد.

۲-در مورد آنچه World Vision برای ایجاد تغییر انجام می‌دهد بیاموزید. درباره رویکردی برای کمک به دختران و برای فرار از نابرابری جنسیتی بیشتر بخوانید.

۳-با پیدا کردن مسائلی که دختران را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به عنوان مثال، ازدواج کودکان، خود را آموزش دهید.

۴-از صدای خود یا حضور خود در رسانه‌های اجتماعی برای دفاع از حقوق دختران استفاده کنید.

در روز دختر توانمندسازی زنان و دختران و ترویج برابری جنسیتی برای تسریع توسعه‌ی پایدار ضروری است. پایان دادن به همه‌ی اشکال تبعیض علیه زنان و دختران نه تنها یک حق اولیه بشری است، بلکه تأثیری چند برابری در سایر زمینه‌های توسعه دارد.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

دستور پخت 10 مدل غذای رژیمی و خوشمزه با سرخ کن های بدون روغن

نسل جدید سرخ کن های بدون روغن با استفاده از گردش گرمای بسیار داغ به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *