بنر تبلیغاتی بالای مقاله

آموزش گام به گام دوخت سوتین در خانه

دوخت سوتین در خانه ممکن است یک پروژه‌ی خیاطی بسیار پیچیده به نظر برسد، اما ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می کنید. اولین سوتینی که می‌سازید شاید برای شما سخت‌ترین باشد، اما بعد از آن می‌توانید از همان الگو دوباره استفاده کنید و تعداد زیادی سوتین‌های سفارشی بسازید. با اندازه‌گیری دقیق و انتخاب الگویی که دوست دارید شروع کنید.

نحوه‌ی اندازه‌گیری بند سوتین:

در ابتدای دوخت سوتین در خانه اندازه‌ی بند سوتین خود را با اضافه کردن 10 تا 13 سانتی‌متر به اندازه‌ی قفسه سینه‌ی خود بیابید. به این‌صورت که یک نوار اندازه‌گیری نرم را به خوبی دور قسمتی از قفسه‌ی سینه‌ی خود درست زیر بغل بپیچید، سپس 10 یا 13 سانتی‌متر به این عدد اضافه کنید. این اندازه‌ی بند سوتین شما است. به عنوان مثال، اگر دور قفسه‌ی سینه خود را اندازه بگیرید 79 سانتی‌متر به دست آورید، با اضافه کردن 13 سانتی‌متر به این عدد، اندازه‌ی بند سوتین 91 سانتی‌متر به دست می‌آید. همیشه اندازه های خود را دوبار بررسی کنید تا مطمئن شوید که سوتین شما پس از اتمام کار به درستی جا می شود.

دوخت سوتین در خانه

در نیمه شب بخوانید:دوخت کوله پشتی پارچه ای

نحوه‌ی اندازه‌گیری فنجان‌های سوتین:

در مرحله‌ی بعد اندازه‌ی بند سوتین را از اندازه کامل سینه‌ی خود کم کنید. برای پیدا کردن اندازه‌ی فنجان خود، برجسته‌ترین قسمت سینه‌ی خود را اندازه بگیرید. سپس، اندازه‌ی بند سوتین خود را از اندازه‌ی کامل سینه کم کنید تا اندازه‌ی فنجان خود را بدست آورید. به عنوان مثال، اگر اندازه‌ی کامل سینه‌ی شما 97 سانتی‌متر و اندازه بند سوتین شما 91 سانتی‌متر باشد، تفاوت اندازه‌ی آن ۶ سانتی‌متر خواهد بود.

دوخت سوتین در خانه

انتخاب الگوی مناسب برای دوخت سوتین در خانه:

برای دوخت سوتین در خانه الگویی را انتخاب کنید که مناسب استایل شخصی شما باشد. مدل‌های مختلفی از سوتین موجود است. سبک مناسب برای نیازهای خود را بیابید. برخی از انواع سوتین رایج عبارتند از:
باند کامل یا ضربدری: این سوتین دارای یک بند است که با فنجان‌هایی که در آن قرار گرفته اند دور سینه شما می‌چرخد. سوتین با بند کامل پشتیبانی عالی را فراهم می کند، بنابراین گزینه خوبی برای خانم‌های لاغر اندام است.
سوتین پوش‌آپ پددار: اگر سایز سینه متوسط یا کوچک دارید یا اگر می‌خواهید یک تاپ یا لباس کوتاه باشد، این مدل بسیار مناسب است.
بسته شدن جلو با باند جزئی: این نوع سوتین پشتیبانی متوسط را به همراه سهولت گیره‌ی جلو ارائه می‌دهد که گذاشتن و درآوردن سوتین را آسان‌تر می کند. اگر سینه‌تان کوچک تا متوسط است یا اگر برای بستن و باز کردن سینه‌بند مشکل دارید، می‌توانید این مدل سوتین را امتحان کنید.
سوتین ورزشی: این نوع سوتین پشتیبانی کامل و فشرده‌سازی سینه را برای درگیر شدن در فعالیت‌های بدنی ارائه می‌دهد. این نوع سوتین برای هر سایزی مناسب است.
اگر این اولین سوتین شما است، الگویی را انتخاب کنید که برچسب آسان یا مبتدی باشد. تا اولین تجربه‌ی دوخت سوتین خانگی را تا حد امکان ساده کنید.

دوخت سوتین در خانه

انتخاب پارچه‌ی مناسب برای دوخت سوتین در خانه:

پارچه‌ی کشسان را به رنگ دلخواه خود انتخاب کنید. پارچه‌ی سوتین باید کمی دارای کشش باشد تا پارچه بتواند با بدن شما مطابقت داشته باشد و همچنین کمک می‌کند تا هر گونه نقص جزئی در سوتین کمتر قابل توجه باشد. الگوی خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که چه مقدار پارچه نیاز دارید.

انتخاب سایر مواد لازم:

الگویی که انتخاب می‌کنید نشان می‌دهد که برای دوخت سوتین در خانه باید چه چیزهای دیگری جدا از پارچه بخرید. ممکن است شامل تعداد معینی از قطعات برای بسته‌ شدن سوتین، نوع خاصی از الاستیک بند، سیم‌های زیر سوتین، یا وسایل تزئینی، مانند روبان باشد. اگر تصمیم به ساخت سوتین زیر سیمی دارید، باید پوشش سیمی را نیز خریداری کنید که به نام کانالینگ نیز شناخته می‌شود. این کار سیم را می‌پوشاند و از نفوذ آن به پوست شما در حین پوشیدن سوتین جلوگیری می کند. می‌توانید از سیم‌ها، بند و قلاب‌های یک سوتین قدیمی استفاده کنید.

در نیمه شب بخوانید:آموزش دوخت کش مو مدل های مختلف برای کودک

کشیدن و برش الگو:

الگوها شامل جزئیات خاصی در مورد نحوه صحیح اجرای طرح هستند. خواندن و درک الگو بخش ضروری دوخت سوتین در خانه است، پس از آن غافل نشوید. اگر چیزی در مورد دستورالعمل الگو متوجه نشدید، به یک خیاطی مراجعه کنید و در مورد آن بپرسید. تکه‌های الگوی کاغذ را به اندازه‌ی سوتین مورد نظر خود برش دهید. خطوط اندازه را روی قطعات الگو قرار دهید و تمام قطعات خود را به اندازه ببرید. از یک قیچی تیز برای برش دادن خطوط تکه‌های الگوی کاغذ استفاده کنید. به آرامی حرکت کنید و مراقب باشید که لبه های ناهمواری در امتداد قطعات ایجاد نکنید. هنگام برش، قطعات را روی یک سطح کار تمیز قرار دهید. قبل از برش از یک هایلایتر یا نشانگر قرمز برای ردیابی روی خطوط استفاده کنید.

برش پارچه طبق الگو:

تکه‌های الگوی کاغذی را به پارچه‌ی خود سنجاق کنید. پارچه‌ی سوتین خود را روی یک سطح کار صاف قرار دهید و آن را مطابق الگوی خود تا کنید. پارچه را صاف کنید تا برآمدگی نداشته باشد. سپس تکه‌های الگوی کاغذ را طبق دستور الگو روی پارچه قرار دهید. برای نگه داشتن قطعات الگوی کاغذ در جای خود، سنجاق هایی را وارد کنید. اگر پارچه‌ای که استفاده می‌کنید ظریف است، ممکن است می‌توانید به جای استفاده از سنجاق، وزنه‌هایی را روی تکه‌های الگوی کاغذ قرار دهید تا آنها را در جای خود نگه دارید. می‌توانید از وزنه‌های طرح‌دار که در فروشگاه‌های لوازم صنایع دستی موجود است استفاده کنید، یا یک کالای سنگین مانند وزنه کاغذ یا چند سنگ کوچک را روی قطعات الگوی کاغذ بگذارید سپس لبه‌های قطعات الگو را برش دهید. از یک قیچی پارچه‌ی تیز برای برش پارچه در امتداد لبه‌های الگوی کاغذ استفاده کنید. مطمئن شوید که هر دو لایه پارچه را برش داده‌اید و از ایجاد هر گونه لبه‌های ناهموار خودداری کنید. مطمئن شوید که بریدگی‌هایی که در قطعات الگوی کاغذ وجود دارد را برش دهید.

در نیمه شب بخوانید:آموزش انواع دوخت و کوک خیاطی با دست

دوخت سوتین در خانه:

تکه‌های پارچه را همانطور که در الگو مشخص است به هم سنجاق کنید. قطعات مشابهی را که باید به هم بدوزید پیدا کنید. دستورالعمل‌های الگوی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که چه قطعاتی باید متصل شوند. سپس، قطعات را همانطور که الگوی شما توضیح می دهد، کنار هم قرار دهید. اگر الگوی شما به شما میگوید که قطعات را طوری به هم بچسبانید که لبه‌های خام باقی بماند، نگران ظاهر شدن لبه‌های خام نباشید. بعد از اینکه کش را به لبه‌های سوتین بدوزید، پنهان می‌شوند. یک کوک زیگزاگ به اندازه‌ی 0.64 سانتی متر از لبه‌های قطعات بدوزید. دوخت زیگزاگ اغلب برای سوتین استفاده می‌شود زیرا با پارچه کشیده می‌شود. چرخ خیاطی خود را روی حالت کوک زیگزاگ قرار دهید و مطابق با الگوی سوتین در امتداد لبه‌های تکه‌های سنجاق‌شده خود بدوزید. بسته به پیچیدگی الگوی خود، ممکن است لازم باشد چندین قطعه را به هم بدوزید. برخی از الگوهای سوتین فقط دارای چند قسمت هستند که به هم می دوزی، در حالی که برخی دیگر ممکن است شامل یک یا چند قسمت باشد. در مرحله‌ی بعد فنجان سوتین را روی بند سوتین بدوزید. بسته به نوع سوتینی که می‌سازید، ممکن است لازم باشد چندین تکه از باند و فنجان را به هم وصل کنید. دستورالعمل های ارائه شده با الگوی خود را دنبال کنید تا مطمئن شوید که قطعات مناسب را به هم وصل می‌کنید. وقتی تکه‌های سوتین را به هم می‌دوزید به آرامی حرکت کنید. کش را به لبه‌های سوتین و فنجان بدوزید. دستورالعمل‌های الگوی خود را برای نحوه‌ی چسباندن الاستیک به فنجان سوتین و بند سوتین دنبال کنید. کش را به لبه‌های سوتین و فنجان‌ها سنجاق کنید به طوری که سمت راست پارچه و کش رو به یکدیگر باشد. سپس یک کوک زیگزاگ به اندازه‌ی 0.64 سانتی متر از لبه‌های خام بدوزید. هنگامی که این کار را انجام دادید، کش را بچرخانید تا لبه‌های خام پنهان شود و کش در داخل سوتین قرار گیرد و دوباره در امتداد لبه‌ها بخیه بزنید. بندها را به فنجان و بند سوتین اضافه کنید. بسته به نوع سوتینی که می‌سازید، ممکن است بتوانید الاستیک را درست روی سوتین بدوزید، یا ممکن است لازم باشد یک حلقه و نوار لغزنده مخصوص برای تنظیم سوتین وصل کنید. دستورالعمل‌های الگوی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید و آنها را به دقت دنبال کنید. از کوک زیگزاگ برای دوختن در سراسر ناحیه ای که کش و سوتین به هم می رسند، 3 تا 4 بار استفاده کنید تا محکم شوند. حتما از کش بند برای تسمه‌ها استفاده کنید. این نوع کش مانند کش معمولی کشش ندارد و ساختار و پشتیبانی بیشتری را به همراه خواهد داشت. کار را با دوخت هر گونه وسایل تزئینی اضافی که می‌خواهید تمام کنید.

با یادگیری آموزش گام به گام دوخت سوتین در خانه، باعث نشاط و سلامتی خود شوید. طبق مطالعات انجام شده توسط بنیاد ملی سرطان آمریکا، چهار نفر از هر 5 زن سوتین با سایز نامتناسب خود می‌پوشندکه در دراز مدت باعث آسیب به بافت پستان آنها می‌شود.

 

FavoriteLoadingپسندیدم
بنر تبلیغاتی پایین مقاله

درباره‌ی نگار اسماعیل زاده

همچنین ببینید

فوت و فن تمیز کردن طلا و نقره در خانه

برق طلاهای نو یا نقره قرار داده شده در پشت ویترین جواهر فروشی، هر نگاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.