سگ گردانی در پارک ها و محل بازی کودکان ممنوع شد

با توجه به ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و کودکان سگ گردانی در پارک ها و محل بازی کودکان ممنوع شد .

در صحن امروز 24 تیر 1400 شورای شهر، یک فوریت جداسازی محل گردش حیوانات خانگی از محل بازدید کودکان در بوستان‌های شهر تهران مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و اعضای شورا نظراتشان را در این زمینه مطرح کردند.

به گزارش نیمه شب و به نقل از فارس، حجت نظری به عنوان پیشنهاددهنده این طرح اظهار داشت: به طورکلی در حال حاضر در اکثر بوستان‌های پایتخت و یا می‌توان گفت همه بوستان‌ها، با وجود ممنوعیت حضور حیوانات حیوان‌گردانی صورت می‌گیرد و این موضوع ممکن است با مخالفت بسیاری از شهروندان مواجه باشد.

وی تأکید کرد: باید جایی برای بازی کودکان و آرامش آنها فراهم کنیم و به دلیل افزایش ورود حیوانات خانگی، بسیاری از خانواده‌ها برای حضور در بوستان‌ها با چالش مواجه شده‌اند.

وی گفت:‌این طرح ناظر بر سلامت کودکان و خردسالان است و از باب اجرای مصوبه شهر دوستدار کودک و تأمین سلامت شهروندان باید اجرایی شود.

اما محسن هاشمی در ادامه گفت: باید این قضیه در کمیسیون‌ها به صورت تخصصی بحث شود. ولی سرانجام یک فوریت این طرح با 12 رأی تصویب شد.

پیش از این هزاران نفر از مردم با ثبت کمپینی در سامانه های اینترنتی خواهان ممنوعیت سگ گردانی در پارکها و میادین شهری شده بودند.

 حجت نظری عضو شورای شهر و پیشنهاد کننده این طرح با اشاره به اینکه تقریباً تمام بوستان‌ها با وجود ممنوعیت حضور حیوانات، حیوان گردانی صورت می‌گیرد و ممکن است خیلی از شهروندان نخواهند با حیوانات رو در رو شوند، گفت: با این توضیح آنچه لازم این است که بالاخره جایی را برای بازی کودکان و حضور آرامش بخش خانواده‌ها فراهم کنیم و آنچه حائز اهمیت است تا در فضای عمومی حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: به دلیل افزایش ورود حیوانات خانگی به بوستان‌ها، خیلی از خانواده‌ها برای حضور در بوستان‌ها با چالش مواجه شده‌اند؛ و این طرح مشخصاً ناظر بر سلامت خردسالان است از باب اجرای مصوبه شهر دوستدار کودک و تامین سلامت شهروندان نیاز است که جداسازی داشته باشیم تا امکان بازی با آرامش داشته باشیم.

سگ گردانی در پارک ها و محل بازی کودکان ممنوع شد

همچنین مقام های پایتخت ایران در تلاشی برای منصرف کردن مردم از نگهداری سگ به عنوان حیوان خانگی، گرداندن سگ در مکان های عمومی را ممنوع کرده اند.

حسین رحیمی رئیس پلیس تهران : “طی جلسه‌ای با هماهنگی با دادستان تهران قرار شد با هرگونه سگ گردانی داخل شهر تهران، معابر و پارک ها برخورد شود.”

او گفت که دلیل این ممنوعیت “ترس و دلهره” شهروندان از وجود سگ و سگ گردانی در خیابان هاست.

او همچنین با اشاره به ممنوعیت حمل سگ با اتومبیل نیز گفت: “خودروهای متخلف در این زمینه متوقف می‌شوند و با آنها برخورد خواهد شد.”

مقام های جمهوری اسلامی سگ را براساس آموزه های مذهبی “نجس” می دانند و گاه سگ های خانگی را از صاحبان آنها گرفته اند.

آنها همچنین نگهداری سگ در خانه را نماد غرب گرایی می دانند.

وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی نه سال پیش رسانه های این کشور را از انتشار هرگونه آگهی مربوط به حیوانات خانگی و محصولات آنها منع کرد و مجلس شورای اسلامی هم پنج سال پیش کوشید قوانینی برای جریمه یا حتی شلاق زدن کسانی که سگ ها را به خیابان می آورند وضع کند.

تازه ترین دستور مقام های ایرانی در این مورد باعث موج خبری بزرگی در شبکه های اجتماعی نشده اما یک کاربر توئیتر پرسید که آیا دولت می خواهد در گام بعدی مردم را وادارد با شتر سفر کنند.

سگ‌گردانی عاملی برای ایجاد مشکلات

مدیرکل پیشگیری و تخلفات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اقدامات انجام شده در پارک‌ها، اماکن عمومی، معابر و سایر مکان‌ها برای سگ‌گردانی که تخلف محسوب می‌شود اظهار داشت: شهرداری براساس وظایف قانونی در بحث سگ‌گردانی که امروزه موضوعی قابل توجه است اقداماتی را انجام می‌دهد.

حسن محمدحسینی افزود: مسئولان شهرداری بر اساس وظایفی که برعهده دارند، هماهنگی‌هایی از جمله انتقال سگ‌ها و نگهداری از آن‌ها در مجموعه‌ ای خاص را انجام می‌دهند؛ مبحث دیگر تماس تلفنی شهروندان و گزارش نگه‌داری سگ‌ها در بعضی از منازل و تکثیر آن‌ها است که این مورد بر اساس ماده 255 قانون باتوجه به دستور‌های متعدد اقداماتی صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: گزارش‌های گوناگونی از طریق 137 مبنی بر سگ ها و سگ گردانی ها بدست ما می‌رسد؛ به عنوان مثال، در اول مهرماه یکی از شهروندان در یکی از خیابان های مرکزی شهر اطلاع داد که در یک مجتمع  اقدام به تکثیر تعداد زیادی سگ می‌کنند و اهالی از این بابت شاکی هستند؛ در این هنگام ما طبق ضوابط و اختیاراتی که دارا هستیم با هماهنگی‌های لازم نسب به جمع‌آوری آن‌ها اقدام کردیم.

مدیرکل پیشگیری و تخلفات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به امری که سبب ایجاد مشکلات روحی و خطرات جانی می‌شود، اظهار داشت: قطعا ما براساس وظایف قانونی در تفرجگاه‌های مختلف اعم از پارک‌ها، کوه صفه، ناژوان یا سایر مکان‌ها باتوجه به ایجاد مشکل هم از نظر روحی و هم از نظر خطرات جانی برای شهروندان، به صاحب سگ تذکر می‌دهیم.

محمدحسینی در رابطه با نصب تابلو تحت‌عنوان ممنوعیت سگ‌گردانی در پارک‌ها گفت: داخل همه‌ پارک‌ها تابلوی بزرگی تحت ‌عنوان نظامنامه‌های پارک‌ها موجود است که یکی از بندهایش ممنوعیت آوردن حیوانات به‌ویژه سگ و گرداندن آن در داخل پارک است. هر یک از پارک‌ها برای استفاده شهروندان شرایط خاصی دارند؛ پارک، یک محل عمومی است و هر فردی نمی‌تواند سگ خود را داخل پارک بیاورد و سبب ایجاد مزاحمت برای دیگران شود.

برخورد پلیس با افرادی که در ماشین یا خیابان‌ها سگ‌گردانی می‌کنند

در دو سال گذشته به دنبال پدیده وارداتی سگ‌گردانی پرونده‌های سقط جنین، لکنت کودکان، حمله و گازگرفتگی در دادگستری استان تشکیل شده و به نظر می آید برخورد جدی با چنین پدیده رو به افزایشی لازم و ضروری است.

دادستان عمومی و انقلاب استان اصفهان با اشاره به بحث سگ‌گردانی در گفت‌وگو با رادیو اصفهان اظهار داشت: پدیده‌ سگ‌گردانی در این سال‌های اخیر متاسفانه حوادث تلخی از جمله حمله به کودکان و به تازگی نیز قتل یک جوان بی‌گناه را رقم زده است. نگهداری غیر اصولی حیوانات می‌تواند زمینه‌ شیوع بیماری‌های عفونی و ویروسی باشد و این تهدیدی علیه بهداشت عمومی است و جرم نیز تلقی می‌شود، در آپارتما‌ن‌ها و محله‌های مسکونی نیز به دلیل ایجاد مزاحمت برای دیگران، جرم محسوب خواهد شد و از هر دو جایگاه قابل پیگیری است.

بیشتر بخوانید : هزینه نگهداری سگ و گربه در خانه چقدر است؟ لیست کامل هزینه ها

علی اصفهانی افزود: ما اخیرا برای برخورد با این افراد دستورالعمل‌ها و نامه‌ای به شهرداری، پلیس راهور، شبکه‌ بهداشت و دامپزشکی ارسال کرده‌ و دستورات لازم را داده‌ایم، وظیفه‌ پلیس پیشگیری این است که با صاحب سگ‌های تزئینی، آسیب‌رسان و هار برخورد کند.

وی در رابطه با وظایف پلیس راهور و پلیس پیشگیری بیان کرد: پلیس پیشگیری به عنوان جرم و پلیس راهور نیز با استفاده از کد تخلفی که در اختیار دارد می‌تواند قانون را اعمال و اشخاص را جریمه کند.

سگ گردانی در پارک ها و محل بازی کودکان ممنوع شد

دادستان عمومی و انقلاب استان اصفهان تصریح کرد: اگر به علت ایجاد مزاحمت برای دیگران در اماکن و آپارتمان‌ها، شکایتی شود، به عنوان یک جرم قابل تعقیب و پیگیری است بنابراین اگر مطرح شود حتما برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به نحوه‌ برخور با افراد سگ‌گردان گفت: اگر برای ساکنان آپارتمان‌ها و محله‌های مسکونی مزاحمتی ایجاد شود، اشخاص باید شکایت کنند تا پیگیری شود. اگر پلیس افرادی را که در ماشین یا خیابان سگ‌گردانی می‌کنند مشاهده کند در مرتبه نخست تذکر می‌دهد اما اگر اشخاص ممانعت کردند، به عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی و تمرد نسبت به ماموران در دستگاه قضائی پرونده تشکیل می شود.

اصفهانی در رابطه با روند پرونده‌های سگ‌گردانی خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی یا پلیس 110 وقتی گزارشی در این خصوص دریافت می‌کنند باید در حداقل زمان ممکن خودشان را به محل گزار‌ش شده برسانند و برخورد قانونی لازم را با کسانی که مرتکب این اعمال می‌شوند، داشته باشند. زمانی‌که پرونده‌ای تشکیل شده و به دستگاه قضائی فرستاده شود، اگر در آپارتمان‌ها باشد به عنوان ایجاد مزاحمت حتما با مرتکبان این اعمال برخورد قانونی خواهیم داشت.

وی اظهار داشت: پلیس می‌تواند در اماکن عمومی، پارک‌ها، تفرجگاه‌ها به عنوان جرم مشهور رسما جهت مبارزه با سگ گردانی اقدام کند و گزارش آن را به دستگاه قضائی بدهد تا با این افراد برخورد قانونی شود.

دادستان عمومی بیان کرد: براساس گفته‌ اداره‌ بهداشت این امر یک تهدید علیه بهداشت عمومی است، براساس ماده‌ 688 قانون مجازات اسلامی، برخورد لازم با این افراد خواهد شد.

وی تصریح کرد: ما برای فتوای شرعی ارزش قائل هستیم و ما خواستاریم که با این موضوع حتما برخورد جدی شود؛ لازم است که بدانیم وجود برخی سگ‌ها مانند سگ گله، سگ نگهبان، سگ شکاری شرایط و مکان خاص خودش را دارد و این امر مربوط به شهر و اماکن مسکونی نمی‌شود.

وی افزود: به عنوان مثال وجود سگ نگهبان برای هر آپارتمان‌نشین به علت دوست داشتن سگ در آپارتمان معنایی ندارد زیرا سبب ایجاد مزاحمت برای دیگران می‌شود؛ وجود سگ نگهبان برای اماکن خارج از شهر است.

اصفهانی در رابطه با برخورد با کسانی که اقدام به فروش یا نشر تبلیغات سگ گردانی انجام می‌دهند گفت: پلیس فتا کسانی را که برای سگ‌های تزئینی، نژادهای خطرناک و سایر حیواناتی که در فضای مجازی تبلیغ می‌کنند را رصد کرده و برای انجام دادن برخوردهای لازم گزارش آن را به دستگاه قضائی می‌دهد.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

آخرین جزئیات حادثه هولناک ارشا اقدسی بدلکار ایرانی

آخرین جزئیات حادثه هولناک ارشا اقدسی بدلکار ایرانی

به گزارش نیمه شب ارشا اقدسی بدلکار سرشناس کشورمان در بیمارستان سان جورج روم بیروت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.