تعطیلی فرودگاه های تهران در روز 14 مرداد هم زمان با مراسم تحلیف ریاست جمهوری

 

سخنگوی سازمان هواپیمایی، از تعطیلی فرودگاه های تهران در روز 14 مرداد هم زمان با مراسم تحلیف ریاست جمهوری سال 1400 و به مدت 2/30 ساعت خبر داد.

وی اظهار کرد: با توجه به برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در تاریخ ۱۴ مردادماه امسال و به منظور رعایت الزامات ایمنی و امنیتی کلیه فرودگاه‌های TMA تهران شامل فرودگاه مهرآباد، امام خمینی(ره)، پیام، آزادی و قزوین از ساعت ۱۶.۳۰ تا ۱۹ بسته می‌شوند.

مراسم تحلیف رئیس جمهور سیزدهم ،در صحن مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.
او افزود: در دستورالعمل صادر شده از  تمامی  شرکت‌های هواپیمایی خواسته شده است نسبت به رعایت برنامه ریزی پرواز در تاریخ و ساعات مربوطه اقدامات لازم را به عمل آورند.
«محمد حسن ذیبخش» گفت: «باتوجه به برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهوری منتخب در تاریخ ۱۴ مردادماه، همه فرودگاه‌های TMA تهران شامل فرودگاه مهرآباد، امام خمینی، پیام، آزادی و قزوین از ساعت ۱۶ و ۳۰ تا ۱۹ بسته اعلام می شود و شاهد تعطیلی دو و نیم ساعته ی فرودگاه های تهران خواهیم بود.»
تعطیلی فرودگاه های تهران در روز 14 مرداد هم زمان با مراسم تحلیف ریاست جمهوری
برگزاری مراسم تحلیف در مجلس

چندی پیش، سید نظام الدین موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس، درباره زمان برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب، گفت: پس از برگزاری مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهور منتخب از جانب مقام معظم رهبری، مطابق اصل ۱۲۱ قانون اساسی مراسم تحلیف «سید ابراهیم رئیسی» روز پنجشنبه ۱۴ مرداد در سالگرد صدور فرمان مشروطیت، در محل مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

وی افزود: در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب، علاوه بر رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان که طبق قانون اساسی باید در جلسه حضور داشته باشند، از برخی مقامات ‌و شخصیت های داخلی و خارجی نیز دعوت به عمل آمده است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: با توجه به اهمیت بین‌المللی مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب، از جانب رئیس مجلس شورای اسلامی ستادی با ۱۱ کمیته مسئولیت تمهید مقدمات، دعوت و استقبال از مدعوین خارجی و داخلی، اطلاع‌رسانی، امنیت ‌و حراست، امور بهداشتی و… مراسم تحلیف را عهده‌دار شده است.

موسوی گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی در حکمی «محمدعلی قلی ها» را به عنوان رئیس این ستاد منصوب کرده است.

وی تاکید کرد: در برگزاری مراسم تحلیف، پروتکل‌های بهداشتی متناسب با وضعیت اپیدمی کرونا در نظر گرفته شده و ستاد کرونا مجلس در این باره تمهیدات لازم را اندیشیده است .

علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی ، جهت افزایش مسائل ایمنی و امنیتی ، تعطیلی فرودگاه های تهران در روز این مراسم مهم نیز پیش بینی گردیده است.

نتایج نهایی انتخابات

جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور، روز دوم تیر در ادامه اعلام نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری تصریح کرد: با وصول تمامی صورت‌جلسات صندوق‌های اخذ رأی انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین انطباق صورت‌جلسات هیئت‌های اجرائی و نظارت بخش‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور، و اعمال جملگی آن‌ها در سامانه جامع انتخابات، نتایج تکمیلی شمارش آرای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، مورد جمع‌بندی قرار گرفت .

رئیس ستاد انتخابات کشور این نتایج را به‌شرح ذیل اعلام کرد:

۱٫ کل تعرفه‌های مصرفی (تحویل‌شده به مراجعه‌کنندگان شعب): ۲۸٫۹۸۹٫۵۲۹ برگ

۲٫ آرای داخل صندوق‌های اخذ رأی: ۲۸٫۷۵۰٫۷۳۶ برگ

۳٫ آرای باطله غیرمأخوذه درون صندوق: ۱۰۰٫۲۳۱ برگ

۴٫ آرای مأخوذه: ۲۸٫۶۵۰٫۵۰۵ رأی

۵٫ آرای باطله مأخوذه: ۳٫۷۴۰٫۶۸۸ رأی

۶٫ آرای صحیح: ۲۴٫۹۰۹٫۸۱۷ رأی

آرای هریک از نامزدها:

آقای سید ابراهیم رییسی ۱۸٫۰۲۱٫۹۴۵ رأی

آقای محسن رضایی میرقائد ۳٫۴۴۰٫۸۳۵ رأی

آقای عبدالناصر همتی ۲٫۴۴۳٫۳۸۷ رأی

آقای سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۱٫۰۰۳٫۶۵۰ رأی

تعطیلی فرودگاه های تهران در روز 14 مرداد هم زمان با مراسم تحلیف ریاست جمهوری

حضور ۷۰ میهمان خارجی در مراسم تحلیف رئیسی

عضو هیات رئیسه مجلس اعلام کرد که تاکنون ۷۰ میهمان خارجی برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور سیزدهم اعلام آمادگی کرده‌اند که تعداد آن‌ها به سرعت رو به افزایش است.

جهت جلوگیری از ورود افراد متفرقه ،اعلام تعطیلی فرودگاه های تهران نیز صورت خواهد پذیرفت.

صبح امروز چهارشنبه ۶ مرداد، مجلس شورای اسلامی برای دقایقی به صورت غیرعلنی برگزار شد.

با توجه به در پیش بودن مراسم تحلیف ریاست جمهوری، دقایقی از جلسه غیرعلنی به این موضوع اختصاص داشت.
علیرضا سلیمی نماینده محلات در مجلس در گفتگو با فارس، با اشاره به نشست غیرعلنی امروز مجلس گفت: “در جلسه امروز موضوع برگزاری مراسم تحلیف مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هماهنگی در این باره انجام شد. ”

او افزود: «تاکنون ۷۰ میهمان خارجی برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور سیزدهم اعلام آمادگی کرده‌اند که تعداد آن‌ها به سرعت رو به افزایش است.»

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه حضور این تعداد از میهمانان خارجی در مراسم تحلیف کم نظیر بوده، اظهار کرد: «نکته جالب اینجاست که کشور‌هایی که در دوره دولت آقای روحانی روابط سردی با ما داشتند، نیز برای حضور در مراسم تحلیف آقای رئیسی اعلام آمادگی کرده‌اند.»

او نام این کشور‌ها را بیان نکرد. پیش از این گفته شده بود که ممکن است عربستان سعودی به این مراسم نماینده اعزام کند.

دوازده دور تحلیف ریاست جمهوری در ایران چگونه برگزار شد؟

در سال‌های گذشته پاویون اختصاصی فرودگاه‌های تهران برای میزبانی از مهمانان خارجی آذین بسته می‌شد. سال ۹۶ نمایشگاهی از فرش دستباف در فرودگاه مهرآباد ترتیب داده شد تا هنگام ورود مهمانان خارحی به کشور، این هنر کهن ایرانی در معرض دید آن‌ها قرار بگیرد.

سال ۹۶ تهران شاهد ورود بیشترین مهمانان خارجی یک مراسم تحلیف در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود. مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی با حضور ۱۲۰۰ مهمان داخلی و خارجی برگزار شد.

در دوره‌های قبلی نیز هرچند فرودگاه‌های تهران این اندازه شلوغ و پر رفت و آمد نبودند، اما بازار چندان هم کساد نبود.

سال ۱۳۶۸ و همزمان با پیروزی آیت الله خامنه‌ای در انتخابات ریاست جمهوری اولین حضور مهمانان خارجی در مراسم تحلیف رقم خورد. قبل از آن به دلیل جنگ و نا امنی‌های ناشی از آن روسای جمهوری چهار دوره اول هیچ مهمان خارجی در مراسم خود دعوت نکرده بودند.

سال ۶۸ پس از پایان جنگ ایران و عراق حضور سفرای خارجی در مراسم تحلیف شکل جدی‌تری پیدا کرد. اما همچنان از دعوت مهمانان خارجی خبری نبود. سال ۱۳۸۴ در اولین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تعداد زیادی از سفرای کشور‌های خارجی در مراسم تحلیف حاضر شدند، اما مقامات خارجی به ایران سفر نکردند. در آن زمان حضور سفرای بریتانیا و سوئد هم برای ناظران امر قابل توجهی محسوب می‌شد.

سال ۸۸ سایت حامی احمدی نژاد خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه احمدی نژاد دستور داده یک هواپیمای فالکون از ایران به کومور برود و رئیس جمهور این کشور را برای حضور در مراسم تحلیف به تهران بیاورد.

این رسانه حامی احمدی نژاد مدعی شده بود که از زبان دوستان و اطرافیان دولت شنیده که رئیس جمهور کومور مسلمان و شیعه است و در ایران درست خوانده و شاگرد مصباح یزدی بوده. می‌خواسته به ایران بیاید، اما، چون هواپیمای مناسبی برای سفر به ایران نداشته نتوانسته. در نتیجه احمدی نژاد دستور داده یک فالکون را دنبال او بفرستند.

تعطیلی فرودگاه های تهران در روز 14 مرداد هم زمان با مراسم تحلیف ریاست جمهوری

مراسم تحلیف حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ باب حضور پرشمار مقامات ارشد خارجی به کشور همزمان با مراسم تحلیف را به طور رسمی باز کرد. جک استراو وزیر خارجه اسبق انگلیس در این مراسم حضور پیدا کرد. علاوه بر او ماهاتیر محمد نحست وزیر وقت مالزی، یان کوبیش معاون دبیر مل سازمان ملل و خاویر سولانا مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در مراسم تحلیف روحانی در اولین دوره ریاست جمهوری وی حاضر شدند.

آغاز دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی که دیگر به شیخ دیپلمات معروف بود و یک مذاکرات فشرده و پیچیده را با موفقیت پشت سر گذاشته بود با حواشی زیادی همراه بود.

در برگزاری این مراسم بر سر میهمانانی که آقای روحانی تصمیم به دعوت آن‌ها به مجلس داشت اختلافاتی به وجود آمد که بی سابقه بود. رئیس جمهور منتخب وقت در پی دعوت وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا به مراسم بود که برای حضور در روز تحلیف اعلام آمادگی کرده بود شماری از نمایندگان با این تصمیم مخالفت کردند و یکی از نماینده‌های اصولگرا (روح الله حسینیان) میهمان احتمالی بریتانیایی را که سرانجام دعوت نشد، به حمله با گوجه فرنگی تهدید کرد.

رهبر سودان که تحت تعقیب بین‌المللی بود هم به این مراسم دعوت بود، اما گفته شد با ممانعت عربستان سعودی از صدور مجوز پرواز هواپیمایش از آسمان این کشور موفق به حضور در مراسم نشد. سید عباس عراقچی در آن زمان گفته بود «ما دعوت‌نامه این مراسم را به همه کشور‌ها ارسال کرده‌ایم که البته آمریکا و اسرائیل در این مورد مستثنی هستند.»

در نهایت ۵۰۰ تن از مهمانان این مراسم، مسئولان خارجی در سطح رئیس جمهور، رئیس مجلس، معاون رییس جمهور، نخست وزیر یا معاون نخست وزیر، نایب رئیس مجلس، گروه دوستی و پارلمانی، روسای سازمان‌های بین‌المللی و برخی از نمایندگان مجلس کشور‌های خارجی در این مراسم حاضر شدند.

در میان مهمانان خارجی ۷ رییس جمهور، شامل رؤسای جمهوری کره شمالی، عراق، افغانستان، زیمبابوه، ارمنستان، مولداوی و لسوتو، ۱۷ رئیس مجلس از بلاروس، کره جنوبی، مالزی، سریلانکا، لبنان، اسپانیا، ماداگاسکار، مالی، قبرس، تانزانیا، زنگبار، پاکستان، صربستان، آذربایجان، کامرون، ازبکستان و پارلاسور، ۱۲ معاون رییس جمهور، نخست وزیر یا معاون نخست وزیر از غنا، ترکمنستان، کوبا، سوریه، عمان، روسیه، اوکراین، گرجستان و چین به ایران سفر کرده بودند.

همچنین ۱۰ نایب رئیس مجلس، ۱۱ وزیر امور خارجه، ۳۹ وزیر یا فرستاده ویژه روسای جمهوری کشور‌های مختلف، ۱۱ معاون وزیر امور خارجه، ۵ گروه دوستی پارلمانی، ۲ رئیس کمیسیون امنیت ملی، ۹ رئیس سازمان بین‌المللی، دبیرکل سازمان مجالس آسیایی و روسای سابق اوکراین و کومور در مراسم حضور پیدا کردند.

فدریکا موگرینی، سرپرست وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا یکی از مهمانان آن مراسم بود.

در مورد ابراهیم رئیسی نیز به نظر می‌رسد تعطیلی فرودگاه‌های تهران به مدت دو و نیم ساعت همزمان با مراسم تحلیف در زمان جنگ هم بی سابقه بوده.

جمع بندی

در هر دوره از انتخابات ریاست جمهوری ، یک دوره مراسم تحلیف انجام می پذیرد و تاریخ مراسم این دوره 14 مرداد می باشد که به دلیل مسائل ایمنی و امنیتی ، دستور تعطیلی فرودگاه های تهران به مدت دو و نیم ساعت صادر گردیده است.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

برندگان دهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا

برندگان دهمین جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا+ اسم فیلم

جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا (IFFA) یکی از جشنواره‌های فیلم است که در استرالیا با محوریت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *